Čím nejlépe vyčistit sklokeramickou desku?

Jak vycistit keramickou desku

Pokud v současné chvíli nemáte speciální škrabku na sklokeramické desky, použijte citronovou šťávu. Vymačkejte citron na zaschlé zbytky jídla a nechte ho působit zhruba patnáct až dvacet minut. Citronová šťáva připálené nečistoty naleptá a po chvíli je můžete pomocí čistého hadříku pouze setřít.

Jak odstranit škrábance na sklokeramické desce

Škrábance na sklokeramické desce

Drobné škrábance můžete vyhladit pomocí husté kašičky z jedlé kuchyňské sody a vody. Vzniklou pastou povrch přeleštěte. Velké praskliny jsou důvodem k výměně celé sklokeramické desky.
Archiv

Jak odstranit Připáleninu že sklokeramické desky

Na odolné skvrny vám pomůže speciální škrabka určená pro varné desky. Čepel je potřeba jednou za čas vyměnit. Škrabkou odstraníte nejhorší připáleniny. Tip: Škrabka má sice ostrý povrch, ale díky speciálnímu úhlu povrch nepoškodí.
Archiv

Jak se starat o sklokeramickou desku

Na běžné omývání vám bude stačit jemná houbička na nádobí, speciální čistič na sklokeramiku či klasický odmašťovací prostředek na nádobí. Na vyleštění pak utěrka z mikrovlákna. Pokud je deska čistá, ale pouze se na ni usadil prach, vystačíte si s běžnou utěrkou na nádobí, se kterou povrch jednoduše a rychle setřete.

Jak opravit prasklou sklokeramickou desku

Prasklé místo na varné desce důkladně očistěte a nezapomeňte oblepit okolí praskliny papírovou páskou, aby se silikon nedostal tam, kam nechcete. Pro skvělý výsledek je potřeba nespěchat, aby silikon mohl dokonale ztvrdnout! Pak už jen nožem seřízněte nedokonalosti a máte po problému.

Jak odstranit fleky z indukce

Nejprve nechejte varnou desku zcela vychladnout (platí pouze pro sklokeramické desky). Navlhčete měkký hadřík teplou vodou a zakápněte běžným prostředkem na mytí nádobí a přetřete jím varnou desku. Pokud nečistoty přischly, nechejte mycí prostředek chvíli působit, a až poté jej setřete navlhčeným hadříkem.

Jak se vaří na sklokeramické desce

Je nutné používat nádoby s rovným dnem, aby dobře přiléhaly k varné zóně, dno nádoby musí být zabroušené, nesmí mít žádné ostré hrany, které by desku mohly poškrábat. Při vaření v nádobách s menším průměrem hrozí riziko častého vypínání kvůli přehřívání varné zóny.

Jak odstranit Připálenou mastnotu

Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.

Co na sklokeramickou desku

Do láhve s rozprašovačem nalijte ocet a nastříkejte ho po celé ploše sklokeramické desky. Poté ji rovnoměrně posypejte jedlou sodou – zkuste Tip Line Jedlou sodu (koupit v e-shopu) – a nechte pět až deset minut působit. Soda s octem začnou reagovat a snadno uvolní zapečené nečistoty.

Jakou pánev na sklokeramickou desku

Pro sklokeramickou desku jsou vhodné v zásadě všechny hrnce a pánve. Plynové desky vyžadují pro změnu nádobí, které vydrží vysoké teploty. Na elektrické plotýnky se dá použít v podstatě veškeré běžné nádobí.

Čím přilepit sklokeramickou desku

Loctite 5610 je dvousložkový, rychlevytvrzující silikon s vynikající adhezí ke sklu, kovům a sklokeramice Ceran. Má vynikající pevnost za tepla až do 180 °C se schopností odolávat při krátkodobém působení i vyšším teplotám.

Jak poznat indukci a sklokeramickou desku

Pokud si nejste jisti, zda je vaše nádobí vhodné pro indukční vaření, doporučujeme vám provést jednoduchý test s magnetem. Přiložte magnet k nádobí, a pokud k němu přilne, je toto nádobí vhodné pro vaření na indukci. Pokud ne, je potřeba investovat do nového nádobí.

Co je lepší indukční nebo sklokeramická deska

Ve prospěch indukčních desek hraje i flexibilnější ovládání teplot ohřevu. Sklokeramické desky zpravidla poskytují pět až devět úrovní v závislosti na vydávané teplo. Naopak indukční varné desky jsou v tomto ohledu podstatně dokonalejší. Mají více teplotních úrovní a také rychleji reagují na přidání či ubrání teploty.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Jak odstranit spáleninu ze skla

Domácí prostředky na čištění sklokeramické desky

Vymačkaná citronová šťáva, která dokáže zaschlou špínu naleptat a vy ji pak snadno odstraníte. Stačí ji nechat působit jen pár minut. Směs mycího prostředku, prášku do pečiva a peroxidu vodíku účinně odstraní i opravdu odolnou špínu.

Jak vyčistit skleněnou varnou desku

Setřete zbytky jídla a kapky na povrchu pomocí vlhkého hadříku z mikrovlákna. Naneste speciální čisticí prostředek na sklokeramické desky a nechte jej několik minut působit. Vlhkým hadrem opět setřete sklokeramickou desku a opakovanými pohyby se pokuste odstranit odolné skvrny.

Co nesmí na indukci

Na indukci si neuvaříte ani v měděném, hliníkovém či snad skleněném nádobí. Naopak ideální nádobí je právě to litinové, jelikož se rovnoměrně zahřívá, krásně rozvádí a udržuje teplo. Pokud máte indukční desku, ale nechce se vám kupovat speciální nádobí, pomůže vám speciální adaptér na indukci.

Jaký jistič na sklokeramickou desku

Standardní způsob napojení el. varné desky je kabelem CYKY 5Cx 2,5, odjištění jističem B16/3. Pokud je samostatná varná deska a samostatná el. trouba, potom je nutné také připravit samostatnou zásuvku 230V pro el.

Jak se zbavit zaschlé mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Co na zašlou mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Jak vyčistit zašlé sklo

Pokud jsou na sklenicích nebo ostatním skle zašlé skvrny, namočte je ve dřezu do teplého (ne horkého!) octa. Poté zkuste skvrny dočistit měkkým kartáčkem s bílou zubní pastou nebo jemným hadříkem. Po opláchnutí nechte skleničky oschnout dnem vzhůru na čistém ručníku, který nepouští chloupky.

Jak vyčistit sklo

Sklo umýváme v teplé vodě se saponátem kousek po kousku. Pokud by špína či mastnota nešly umýt, použijeme pár kapek čpavku. Na závěr sklo pečlivě osušíme, vlhkost by na něm mohla zanechat skvrny. Předměty je nejlépe nechat okapat na utěrce a potom do sucha utřít látkou, která na skle nezanechává chlupy.

Jak vyčistit sklokeramickou desku soda

Osvědčená jedlá soda

Varnou desku posypte práškovou jedlou sodou a pořádně ji setřete vlhkým hadrem. Sodu můžete nanést také na vlhkou houbičku a krouživými pohyby plochu vyčistit. Potom nechte povrch důkladně oschnout a na závěr ho omyjte hadříkem namočeným v teplé vodě.

Jak se pozná nádobí na indukci

Indukční nádobí musí mít feromagnetické dno. Zda je nádobí opravdu na indukci můžeme poznat jednoduchým testem – přiložíme magnet na dno nádobí. Pokud magnet bude na dně nádobí držet, můžeme jej použít na indukční varné desce.

Co se stane kdyz dám na indukci

Indukční deska neohřívá plotýnky, ale přímo varné nádobí, nedochází tak k tepelným ztrátám a vaření je účinnější. Při výběru hrnců hledejte symbol spirály, která označuje možnost použití na indukci. Není třeba kupovat speciální nádobí, většina dnešních hrnců a pánví na indukci funguje bez problémů.