Jak ošetřit stromy na zimu
Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.
Jak obalit stromky
Stromky či keře můžete přímo obalit bílou netkanou textilií (pokud jsou většího vzrůstu doporučuji nejprve větve stáhnout k sobě provázkem), případně se dá ušít z těchto materiálů i jednoduchý návlek. Ten na stromek nasadíte a také ho zajistíte motouzem u kmínku.
Archiv
Jak připravit ovocné stromy na zimu
Stromky aspoň jednou za rok obejděte a vystříhejte výhony, které vyrážejí z kořenů nebo kmene. Pak prohlédněte korunu a odstraňte větve, které se uvnitř ní kříží, případně jsou uschlé či napohled nezdravé. Základem je dobře prosvětlená koruna, která vám dá nejen lepší úrodu, zároveň strom chrání proti různým chorobám.
Čím se natírají kmeny stromů
Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.
Jak hnojit stromy na zimu
Stromy a keře – na podzim je třeba se postarat o vyšší zástupce rostlin na zahradě. jako podzimní hnojení pro stromy a keře použijte Hoštické NPK podzimní hnojivo s guánem. Je vhodné pro aplikace ke stromům a keřům, také pro podzimní sázení sazenic. Ovocné dřeviny – přihnojujeme od poloviny října až do listopadu.
Kdy a čím hnojit ovocné stromy
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak zakryt strom před mrazem
U menších stromů též lze omotat kmeny kartonovým papírem, jutou, rákosem (rákosová rohož), chvojím (větvičky neopadavých jehličnanů, nejlépe jedle), slámou apod.. A opět nesmíme zapomenout na borku. Před mrazem je také třeba chránit i mnohé okrasné dřeviny. Půdu pod nimi zakryjeme listím či mulčí.
Jak vyrobit Protimrazovou svící
Plechovky s parafínem, jejichž knot hoří až osm hodin, umístíte pod strom a úroda je zachráněna. Teplotu totiž stačí zvednout o dva stupně, aby květy nezmrzly.
Jak dlouho roste ovocný strom
Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.
Jak zazimovat ovocne keře
Především ovocným stromům a keřům prospěje nastýlka ze surového kompostu (takového, ve kterém ještě dobíhají rozkladné procesy a má hrubší strukturu) nebo uleželého hnoje. Dřeviny pohnojí, podpoří práci půdních mikroorganismů a chrání půdu před promrznutím – zvláště pokud navrch ještě nasteleme vrstvu listí nebo slámy.
Čím natřít kmeny stromů na zimu
Jasně vede tradiční vápenné mléko
Jako nátěr se tradičně používá vápenné mléko, přičemž hašené vápno zalité vodou se běžně prodává v prodejnách s malířskými potřebami, například pod názvem „vápenný nátěr“. Stačí ve vhodném poměru naředit vodou a první nátěr udělat řidší, jako když natíráme vápnem zeď.
Proč se natírají stromy na bílo
Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.
Kdy a čím hnojit jabloně
Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června. Granulovaný hnůj a průmyslové komposty je dnes již možné koupit i v obchodě.
Kdy hnojit stromy NPK
Tab. 3: Termíny aplikace hnojiv ovocných plodin
Hnojiva | Základní hnojení | Přihnojování za vegetace |
---|---|---|
Vápenatá hnojiva | říjen až prosinec | |
Dusíkatá hnojiva | březen až duben | 1. polovina června |
Fosforeč. hnojiva | podzim nebo jaro | |
Draselná hnojiva | podzim nebo jaro |
Co dát pod ovocné stromy
Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.
Co proti mrazu
Postřik měďnatými nebo biologickými přípravky pokud se v době květu očekává výskyt mrazíků. Pomáhá při teplotách mírně pod 0 °C (max. -5 °C). Fungicidní postřik pomáhá odstranit bakterie, které tvoří kondenzační jádra a umožňují rychlejší zmrznutí vody a tvorbu ledových krystalů.
Jak zabránit zamrznutí květu
Pro vytvoření dokonalého dýmu se vyplatí hromadu určenou ke spálení navlhčit. Další možností, poněkud účinnější, je lehký postřik stromů v okamžiku, kdy jsou hlášeny teploty pod nulou. Voda ulpí na květech a letorostech, tím utvoří ochranný velmi účinný film a květy jsou tak alespoň krátkodobě ochráněny před zmrznutím.
Co se dá použít místo knotu
Co použít místo knotu
V podstatě vám bude dobře hořet jakýkoli bavlněný provázek. Nejlepší volbou je těžký řeznický bavlněný provázek, ale použít můžete i provázek z mopu. Teoreticky, ale to osobně nemám vyzkoušené, lze použít i obyčejnou tkaničku od bot.
Jak dlouho tuhne svíčka
Svíčku nechte cca 2 hodiny odpočívat a tuhnout. Pokud už je vosk navrchu tvrdý, můžete vytáhnout jehlu, kterou je ukotven knot a je také možné odstranit těsnící destičky/hmotu.
Jak se starat o ovocné stromy
Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.
Kam umistit ovocné stromy
To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.
Jak zazimovat kytky na zahradě
Záhon překryjte suchým listím a izolační vrstvou z netkané textilie, která ochrání rostliny před mrazem a škůdci. Listy zdravých bylinek otrhejte a na zimu nechte usušit. Ty rostliny, které nesnesou mráz, přesaďte do květináčů a uložte na suché, ale chladnější místo.
Jak zazimovat mladé stromky
Mladým stromkům obalte i korunu
Ostatní rostliny a keře můžeme v naší zahradě ochránit netkanou textilií, kterou rostlinu jednoduše obalíme, a také listím, chvojím nebo vysokou vrstvou hlíny (např. u keřů růží). Kmeny dekorativních a jiných dřevin můžeme ochránit i novinami nebo kartonem.
Čím Zatřít stromy
Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Proč se natírají stromy vápnem
Kůra ovocných stromů se vápní proto, aby se jim prodloužil zimní spánek a míza nezačala proudit příliš brzy. To by totiž mohlo vést k poškození jarními mrazíky, které mohou být v noci ještě hodně nepříjemné. Díky bílé barvě se kmen stromu při odpoledním sluníčku neohřeje tak rychle.