Čím Obsypat retenční nádrž?

Jak zakopat nádrž na vodu

Mnohem lepší je nádrž zakopat pod zem. Tam se do ní nebude opírat slunce, nebudou se v ní topit ptáci. Nádrž je potřeba zakopat na místo, kde nebude překážet, neochudí nás o místo k životu, zahradu nebo parkovací stání. A bude zároveň na místě, kam lze dešťovou vodu z okapu snadno svést.

Jak zapojit retenční nádrž

Každá retenční nádrž by měla být vybavená takzvaným přepadem. Ten se postará o to, že v případě vydatnějších dešťů bude přebytečná voda pozvolna z nádrže odtékat a vsakovat se do půdy. Do nádrže je proto nutné napojit potrubí s přepadem, který je následně veden do vsaku, případně do dešťové kanalizace.

Jaké čerpadlo do retenční nádrže

Ponorné automatické čerpadlo. To je nejspíše nejlepší řešení pro většinu běžných aplikací při čerpání vody z retenční nádrže. Ponorné čerpadlo je umístěno přímo v nádrži a jeho automatický chod zajistí plynulý provoz bez nutnosti zapínání/vypínaní.

Jak cerpat vodu z retenční nádrže

Nádrž na dešťovou vodu je třeba vybavit ponorným čerpadlem. Čerpadlo v jímce saje vždy cca 10cm pod úrovní hladiny. Základní výhodou je skutečnost, že čerpadlo saje vodu přes sací hadici, která je nadnášena plovákem a plave cca 10cm pod úrovní hladiny. Tím je prakticky vyloučeno nasávání nečistot ze dna nádrže.

Jak zamaskovat retenční nádrž

Před zasypáním stavební jámy pak doporučuje naplnit nádrž do jedné třetiny vodou. Okolí pak rozhodně zasypávat štěrkem bez ostrých hran a maximálně vždy po 30 cm silných vrstvách. Ty je třeba hutnit. Ručně, bez mechanizace, aby se nádrž nepoškodila.

Jak usadit retenční nádrž

Nádrž ukládáme do výkopu, který je vhodné připravit asi 15cm hlubší, než zamýšlené dno nádrže. Na každé straně by měl být výkop o cca 50cm širší než nádrž. Pro podsyp a obsyp je vhodný štěrk, ideálně frakce 8/16, po domluvě s technikem Nicoll je možné zvolit případně i písek nebo sypkou zeminu.

Jak funguje čerpadlo v retencni nadrzi

Jak název napovídá, nachází se přímo v retenční nádrži – částečně nebo zcela pod hladinu vody. Na rozdíl od povrchového čerpadla tak vodu nenasává, ale vytlačuje nad sebe do připojené hadice či trubky. Povrchové čerpadlo dokáže nasát vodu z hloubky maximálně 8 metrů.

Jak cerpat vodu z reky

Pokud chcete čerpat vodu z potoka, řeky, jezera nebo rybníku, například pro účely zalévání zahrady, potřebujete rovněž souhlas vodoprávního úřadu. Tato povinnost se vztahuje zejména na případy, kdy vodu čerpáte čerpadlem nebo pomocí jiného technického zařízení.

Jak funguje ponorné čerpadlo

Nejčastěji se jedná o plovákový spínač u ponorných čerpadel, který funguje na jednoduchém principu: Plovák je připojen přímo v čerpadle a je vybaven překlopným spínačem. Je-li čerpadlo dostatečně ponořené a plovák je nadnášen ve svislé poloze (ON), jsou kontaky v plováku sepnuty a čerpadlo může čerpat.

Jak zamaskovat barel na vodu

Nádobě na vodu můžete také vyrobit slušivý obal ze dřeva. Jednoduše si naměřte dřevěné desky, spojte je k sobě ze tří stran a máte hotovo. Nezapomeňte jen dřevo ošetřit proti případným škůdcům a povrch opatřete vhodným nátěrem, který odolá povětrnostním podmínkám.

Čím zakrýt sud na vodu

Sud na vodu můžete zakrýt šikovným opláštěnímOhoblované dřevo vydrží déle a také na něj spotřebujete méně nátěrových hmot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))Desky, na kterých budou držet latě, nedělejte přes celou šířku podsestavy.

Jak Obetonovat retenční nádrž

Pokud si nejste jisti výší hladiny spodní vody, je vhodné okolo nádrže do max. vzdálenosti 30 cm od stěny v úrovni dna instalovat drenážní trubku, která případnou spodní vodu bude odvádět pryč. Instalovaná nádrž na dešťovou vodu, jímka anebo septik k obetonování je vybavena z vnější strany žebry o výšce 100mm.

Jak Obetonovat jímku

Pokud je jímka opatřena žebry proti spodní vodě, prostrčíme skrze otvory v žebrech roxory a těmi jímku zavibrujeme do řídkého betonu. Do jímky poté napustíme cca 30 cm vody pro její fixaci. Kolem jejího pláště, který vyarmujeme skrze připravené otvory, nachystáme šalování a postupně začneme betonovat.

Jaký je rozdíl mezi akumulační a retenční nádrži

Akumulace vody

Na konci celého systému by měla být i akumulační nebo retenční nádrž, která zachytí přečištěnou vodu. Rozdíl mezi retencí a akumulací je pouze v tom, jak je voda z nádrže odváděna. U retence je regulovaným odtokem neustále nádrž vyprazdňována, to znamená, že v bezdeštném období je retence prázdná.

Kam umístit akumulační nádrž

Pro zvýšení životnosti je vhodné mít akumulační nádrž umístěnou v suchém prostředí, voda v nádrži musí být řádně odvzdušněna a k objemu vody je třeba mít odpovídající expanzní nádobu.

Jaké čerpadlo na zavlažování

Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky, jako například z kopané studny, zvolte tlakové čerpadlo. Pro čerpání vody z vrtané studny a vrtu je určené čerpadlo do vrtu, případně čerpadlo vřetenové. Zalévat dešťovkou se vyplatí.

Jak čerpat vodu bez elektřiny

Jak můžeme čerpat vodu bez elektřiny V takovém případě můžeme použít čerpadlo s pohonem benzinovým nebo s dieslovým motorem (pro malé výkony výhradně benzinový). V současné době jsou na našem trhu především italská čerpadla s benzinovým motorem, která jsou spolehlivá a dostatečně výkonná.

Jaké čerpadlo pro zavlažování

Pro zavlažování či postřikovače lze použít ponorná tlaková čerpadla. Jsou schopná vodu vyčerpat i z hluboké kopané studny. Dokonce je možné zkombinovat je i s tlakovou nádrží, ať už pro zavlažovací systémy nebo dokonce zásobování domácností užitkovou vodou.

Čím obalit sud na vodu

Rákosová rohož

Pokud nechcete investovat moc peněz, pořiďte si klasickou bambusovou rohož. Tou pak nádobu jednoduše obalte. Toto řešení je levné, na druhou stranu nemůžete počítat s tím, že vydrží nějak extra dlouho. Obvykle bude nutné rohož každoročně měnit, aby celkový dojem vypadal dobře.

Jak zakrýt retenční nádrž

Před zasypáním stavební jámy pak doporučuje naplnit nádrž do jedné třetiny vodou. Okolí pak rozhodně zasypávat štěrkem bez ostrých hran a maximálně vždy po 30 cm silných vrstvách. Ty je třeba hutnit. Ručně, bez mechanizace, aby se nádrž nepoškodila.

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jak zasypat jímku

Usazení jímek

Vykopeme jámu pro jímku. Šířka a délka jámy byměla být z každé strany o 0,5m větší, než jsou rozměry jímky. Na dně výkopu nasypeme písek, vytvoříme 30 až 40cm pískové lože. Na pískové lože usadíme jímku nebo septik.

Jaký beton pod septik

Beton musí být středně suchý, tak, aby se dostal mezi žebra nádrže. Zároveň při plnění ztraceného bednění betonem se kvůli vyrovnání venkovních a vnitřních tlaků působících na nádrž, začne nádrž napouštět vodou tak, aby voda byla vždy min. 20-30cm nad betonu.

Co to je retenční nádrž

Jedná se o nádrž na dešťovou vodu, kterou pak lze využít jak v zahradě, tak i v domácnosti. Před tím, než odteče do retenční nádrže, se dešťová voda filtruje. Retenční nádrž může mít různý objem, zpravidla od 1 do 12 m3. Pro běžnou domácnost lze počítat s objemem 4 až 5 m3.

Jak vybrat retenční nádrž

Materiál retenční nádrže

Ve většině případů se nejlépe osvědčuje plastová nádrž z polyetylenu, která je lehká, což vám ušetří náklady za dopravu a také práci s instalací. Zároveň ale odolává vnějším vlivům a udržuje stálou teplotu vody.