Čím přichytit Nopovou fólii?

Jak připevnit Nopovku

Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně. Důležité je pokládat fólii tak, aby vystouplé nopy směřovaly ke stěně, a vytvořily mikroventilační vrstvu. Ke stěně se fólie kotví pomocí speciálních hřebíků vybavených podložkou.
Archiv

Kdy použít Nopovou fólii

Použití nopové fólieOddělení stavby od vlhkého prostředí.Sanace vlhkého zdiva a podlah.Ve skladbách vegetačních střech jako hydroakumulační vrstva.Separační vrstva plochých střech, balkonů a teras.Doplňková izolace proti radonu.Ztracené bednění.
Archiv

Jak funguje Nopová fólie

Dobrým a stavebně nenáročným řešením je sanace nopovou fólií, která funguje na principu odvětrávání. Pomocí nopové fólie vytvoříte mezi konstrukcemi nebo mezi zdí a zeminou vzduchovou dutinu. Proto stěna dál nenasává vlhkost z hlíny.

Jakou fólii do vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.
Archiv

Jak vybrat Nopovou fólii

Vyšší nopky se hodí do míst, kde je větší vlhkost. Kromě výšky nopků je důležitá i celková výška pásu fólie, v našem e-shopu seženete varianty 0,5 m, 1 m, 1,5 m a 2 m vysoké. Druhá nejpoužívanější je nopová fólie perforovaná, která se používá při konstrukci zelených střech a je součástí drenážního systému.

Jak správně izolovat základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak dát Nopovou fólii do vyvýšených záhonu

Fólii vytáhněte několik centimetrů nad okraj.

Jakmile ji zatížíte zeminou, může dojít k sesunutí fólie. TIP: Nopovou fólii neumisťujte na dno záhonu, aby zůstal zachován styk s půdou. Chcete-li zabránit prorůstání plevele, vystelte dno textilií proti plevelu.

Jak hluboko izolovat základy

Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jak zateplit základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Jakou drenáž do vyvýšených záhonu

Popis produktu. Natura drenáž pro vyvýšené záhony je speciálně navržená jako spodní vrstva vyvýšeného záhonu. Bez této spodní vrstvy by se v záhonu nastartoval nežádoucí proces hnití a záhon by zapáchal. Je vyrobena z přírodního dřeva, které je pouze mechanicky naštěpkováno na drobné kousky.

Jak Zalevat Vyvyseny záhon

RADA NA ZÁVĚR: Aby vám vyvýšené záhony vydržely vlhké co nejdelší dobu a nemuseli jste je tak často zalévat, doporučujeme vám zeminu zamulčovat, a to ideálně zaschlou trávou nebo slámou. Pamatujte také na to, že zemina bude postupně sléhat, proto je třeba ji alespoň jednou za rok doplnit.

Jak udělat záhony ve skleníku

Je třeba vykopat je co nejhlouběji, minimálně však do hloubky 40-50 cm, a vytvořit bednění, které bude záhon jistit. Zároveň myslete na to, že do takovéhoto typu skleníku bude potřeba vytvořit schody, po kterých budete k záhonům sestupovat.

Proč se zatepluje sokl

Toto zjištění se velmi jednoduše prezentuje, zejména laikům, jako tepelný most. Následně přichází odůvodnění, že sokl je potřeba zateplit, aby se předešlo tepelným únikům a prochládání zdiva v interiéru (často se hrozí zvýšenou vlhkostí a plísněmi).

Jakou zvolit tloušťku polystyrenu

6. A jakou doporučenou tloušťku zvolit při zateplení polystyrenem S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak správně udělat vyvýšený záhon

PřípravaNa místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče.Vyberte velké drny trávy a plevele.Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy.

Co dát na dno skleníku

Jak založit záhon ve skleníku Ať už jste zvolili hloubený či vyvýšený záhon, postup je stejný. Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí.

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jak správně zateplit sokl

Izolace soklu se provádí nalepením desek speciálního soklového polystyrenu, které se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku. Jejich povrchová struktura je uzpůsobena pro velmi dobrou přilnavost jak lepidel, tak následné stěrky se síťovinou.

Jak spravne zateplit sokl

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Jakou zvolit Tloustku izolace

Podle odborníků ale tloušťka okolo 13 centimetrů rozhodně nestačí. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun ročně. Správná tloušťka izolace je 18 cm nebo více – podle typu zateplované stěny.

Jak tlustou tepelnou izolaci

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.