Čím podložit trám?

Čím natřít staré trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak opravit trám

Jedním z doporučených opravných postupů je protézování trámů, tedy nahrazení poškozené části zdravým dřevem. Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu.
Archiv

Jak zpevnit trámy

Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky. A svorníky lze použít i u uhnilých tesařských spojů – svorník takový spoj nahradí.

Jak udělat podlahu na trámech

Na konstrukci používejte jen dobře vysušené latě či hranoly, ideálně v rozměru 5 × 8 cm. Trámky se pokládají na zvukotěsnou izolaci volně a v kolmém směru k pokládce prken. Rošt musí být upevněn a vypodložen tak, aby pevně a stabilně držel. Mezeru mezi trámy můžete vyplnit nějakým izolačním materiálem, například vatou.

Jak zrenovovat Stare trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čím natřít venkovní trámy

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak brousit staré trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vyztužit trámy

Protézování trámů je metoda založená na náhradě poškozené části trámu novým zdravým a únosným dřevem. Zasažená část trámu se odřízne a pomocí tesařského spoje se na ní naváže nový trám požadované délky. Spoj se pro zvýšení tuhosti doplní většinou o 2 – 3 svorníky za závitových tyčí.

Jak udělat strop z tramu

Spřažení trámů dřevěného stropu se provádí dvojím způsobem:

Spřažení se provádí pomocí křížem položených fošen, které se do trámů kotví hřebíky nebo vruty. Místo fošen lze využít také OSB desky, překližku či CLT panely. Na takto ztužené konstrukci lze poté provést skladbu podlahy s ohledem na vnitřní akustiku.

Jakou podlahu na trámový strop

Dřevěné trámové stropy se nejčastěji dostávají do centra pozornosti realizačních firem při rekonstrukcích podlah ve starší zástavbě. A právě tam se velmi dobře uplatňují výhody suchých podlahových systémů fermacell.

Jak daleko od sebe trámy

Hlavními nosnými prvky těchto stropů jsou stropní trámy (stropnice) osově vzdálené obvykle v rozmezí 900 až 1 200 mm. U novějších typů těchto konstrukcí je používáno menších profilů, proto se vzdálenosti volí menší. Stropnice jsou uloženy do kapes ve zdivu popřípadě na dřevěný nebo ocelový průvlak.

Jak ošetřit starý trám

Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak opravit prasklý trám

Retuš prasklin spočívá v uzavření spár latěmi z měkkého dřeva, které ohoblujeme na míru, opatříme ochrannou impregnací a barevně sjednotíme s trámy. Pak jejich styčné plochy opatříme vhodným lepidlem na dřevo a kladivem je zaklepeme do spár.

Čím natřít trámy na pergolu

Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí.

Čím napustit dřevo do země

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.

Jak renovovat trámy

Jak na renovaci původních trámů Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty.

Jak prodloužit trám

Pevnost spoje se prodlužuje délkou příložky a úměrným zvýšením počtu svorníků. Umístí-li se však více svorníků na stejně dlouhou příložku, pevnost spoje se nezvýší, protože se nevyužije pevnosti ocele. Ozuby nebo zapuštěním se trámy oslabují, a proto jsou lepší příložky nasazené (zvláště s dřevěnými hmoždinkami).

Jak uložit stropní trámy

Délka uložení na nosnou stěnu je 150 až 200 mm. Zhlaví trámů je nejlépe ošetřit biocidními prostředky, aby nepodléhala degradaci biologických činitelů a uložit na nesavé, popřípadě naimpregnované podklady, aby se zabránilo vzlínání vlhkosti ze zdiva.

Jak vyrovnat trámy

Doposud časté vyrovnání podkladu na trámové konstrukci se provádí takto:Odstraňte veškeré krytiny z podlahy.Rozeberte, odstraňte staré prkna (nejčastěji jsou přitlučený hřebíky)Očistěte trámy a udělejte kolem nich místo na vložení fošny z obou stran.Rozměr fošen přizpůsobte dle délky a výšky trámů

Čím spojit trámy

Pro spojování trámů jsou určeny masivní pozinkované úhelníky (vhodné například pro konstrukci pergol). Pro tyto účely lze použít i obdélníkové desky ze silného ocelového plechu, s otvory. Do značné míry nahradí tesařské spoje.

Jak řezat trámy

Pokud chcete řezat nahrubo fošny nebo trámy, stačí vám k tomu běžný kotouč s tvrdokovnými zuby. Podobné zásady platí také při řezání s přímočarkou nebo ocaskou – čím jemnější zuby pilový plátek má, tím je řez čistější, na druhou stranu ale déle trvá.

Jak renovovat staré trámy

Nemusíte vlastnit ani kartáčovací brusku neboli satinovačku. Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky. S adaptérem lze použít všechny kartáče vyjma délky 115 až 220 pro stroje značky Makita. Při použití s úhlovou bruskou je nezbytné dodržení maximálních otáček uvedených na každém kartáči.

Čím zatmelit dřevotřísku

Na povrch dřevotřískových desek se nejčastěji dávají tyto tři materiály – fólie, lamino nebo laminát.Fólie představuje jenom velmi slabou, až papírovou vrstvu, má spíše designový než technický účel.Lamino (LTD) je již kvalitnější materiál, jde o laminovací papír zalitý melaminovou pryskyřicí.

Jak opravit diru v tramu

Pro velké praskliny v masivním dřevu (prkna, fošny, hranoly, trámky a trámy) se tedy doporučují dvousložkové tmely polyesterové. Ty nám dobře vytvrdnou i v silnější vrstvě (praskliny mohou být hlubší a nebo můžeme tmelit díry po sucích). Ovšem právě tyto tmely nejsou vůbec pružné.

Čím natřít srub

Kvalitní oleje a vosky na dřevo Borma Wachs využijete při nátěru své dřevěné terasy, fasády, srubu, dřevěného obložení či pergol. Zde všude můžete využít jednoduché aplikace i následné velmi snadné renovace. Nátěry Borma Wachs určené pro dřevěné stavby jsou z přírodních materiálů, které jsou šetrné k povrchu dřeva.