Čím polít beránka?

Jakou polevu na beránka

Tradiční poleva na velikonočního beránka je z vyšlehaného bílku s cukrem a citrónovou šťávou. Já ale volím polevu z bílé čokolády. Používám bílou čokoládu s vyšším obsahem kakaového másla a nižším obsahem cukru. Navíc je to cukr třtinový.
Archiv

Co dělat aby beránek při pečení nepraskl

A co dělat, aby nepraskl. Pokud beránek ve formě praskl, pravděpodobně jste dali větší než nutné množství kypřidla. Na 500 g mouky dáváme 1 sáček (13 g) kypřícího prášku (do piškotového těsta bez tuku prášek nepatří, těsto kypří dobře ušlehaný sníh z bílků).
Archiv

Jak nejlépe vyklopit beránka

Když nejde upečené těsto vyklopit, formu s beránkem zabalíme na chvíli do utěrky namočené ve studené vodě a teprve potom beránka vyklopíme. Pokud stále nejde beránek vyklopit, můžeme tento postup několikrát opakovat. Beránka necháme zcela vystydnout na drátěné podložce. Zůstane křupavý a nezvlhne odpařující se vodou.

Jak udělat čokoládovou polevu na beránka

Čokoládová poleva na beránka

V rendlíku na vodní lázeň si pomalu rozehřejeme 100 g kvalitní hořké čokolády, po rozpuštění vložíme do hrnce 100 g másla. Mícháme vařečkou, dokud se nevytvoří krásná hladká hmota. A teď už jen stačí začít polévat!
Archiv

Jak udělat sníh na Beranka

Bílky se solí šleháme ve vodní lázni, když jsou tuhé, přisypeme cukr a šleháme, až tvoří špičky a odděluje se ode dna, asi 15 minut. Pak kápneme citronovou šťávu a ještě chvilku šleháme. Odstavíme a prošleháváme, až sníh trochu vychladne. Pak pomocí zdobícího sáčku pokryjeme sněhem povrch beránka.

Jak se zdobí beránek

Beránka vždy zdobíme až po vychladnutí, když těsto zpevní. Typické a jednoduché zdobení beránka je pocukrovat ho a dát mu na krk mašličku, můžeme přidat očka z lentilek nebo z rozinek či hřebíčků (koření). Beránka můžeme také polít polevou (např. čokoládovou) nebo ozdobit krémem.

Jak udělat polevu na Beranka

Video nám napoví se správným postupem.Do misky nalijeme 1 bílek.Přidáme 100 g prosátého moučkového cukru.Šleháme, dokud není poleva sněhově bílá.Po kapkách zašleháme 1 lžičku citronové šťávy.Polevu přendáme do sáčku na zdobení, bude se lépe nanášet.Povrch beránka pokryjeme polevou a necháme zaschnout.

Jak dlouho pečeme Beránka v troubě

Pečení beránka

Beránek se peče v troubě, předehřáté na 180 až 200° Celsia přibližně 45 až 60 minut. Upečení se snadno pozná dřevěnou špejlí, kterou zapíchnete v nejvyšším místě. Pokud na ní po vytažení není těsto, je beránek upečený.

Kdy vyklopit beránka z formy

Obecně platí, že beránka nevyklápíme z formy hned po vytažení z trouby, ale chvíli počkáme. Pokud beránek nejde snadno vyklopit, zabalíme nejprve na chvíli formu do utěrky namočené ve studené vodě. S vyklopeným beránkem zacházíme opatrně a necháme ho před zdobením zchladnout.

Jakou čokoládu na polevu

1. Jaká čokoláda, taková poleva! V cukrárnách se rozpouštějí pecky kvalitní tmavé, mléčné i bílé čokolády nebo kuvertura – čokoláda s přidaným kakaovým máslem určená přímo na polevu. V obou případech platí, že čím vyšší obsah tuku a kakaového másla, tím lepší struktura a lesk budoucí polevy!

Jak polit dort polevou

Cukrářským sáčkem: Polevu naplníme do cukrářského sáčku s ustřiženou špičkou. Začneme ji nanášet na vychlazený dort a to tak, že na hraně dortu lehce zmáčkneme sáček a necháme stékat polevu. Pokračujeme takto podél celé hrany, někdy zmáčkneme více, někdy méně, ať docílíme efektu různých stékajících pramenů.

Čím zpevnit sníh

Aby byl vyšlehaný sníh tužší a pevnější, zašlehejte do něj trochu cukru. Použijte nejlépe jemný krupicový. Moučkový cukr není příliš vhodný, může totiž obsahovat stopy příměsí, které brání správnému vyšlehání do požadované hustoty. Důležitý je i způsob přidávání cukru.

Kdy polit Beranka Cokoladou

Beránka pečte asi 45 minut, ke konci pečení ho zkontrolujte špejlí. Vznikne tekutá lesklá čokoládová poleva. Polevu nechte zaschnout, neztuhne zcela.

Jak správně naplnit formu na beránka

Formu na beránka (obě dvě půlky) vymažeme – jak jste která zvyklá – sádlem, Omegou, Herou, máslem… a vysypeme strouhankou. Moje babička vždycky do formy, kde je čumáček – dávala do toho čumáčku 1-3 rozinky (podle velikosti). Po vyklopení pak má beránek opravdu čumáček.

Čím vysypat formu na Beranka

Jakoukoliv formu na velikonočního beránka je nejlepší vymastit rozpuštěným máslem nebo olejem. Použijte k tomu mašlovačku, ať máte jistotu, že se tuk dostane opravdu do všech záhybů. Pak vysypte hrubou moukou nebo strouhankou. Z takto vymaštěné a vysypané formy dostanete beránka snadno ven.

Čím naředit polevu

Čokoláda je schopna přijímat vodu, a proto ji můžete naředit máslem, tukovou polevu ale máslem naředit nemůžete, protože by se srazilo,“ vysvětluje Pavlína Berzisová. Za nejideálnější považuje naředění čokolády kakaovým máslem, když ho ale doma nemáte, můžete použít smetanu vysokoprocentní nebo zmiňovaný kousek másla.

Jak udělat domácí polevu

Do kastrůlku, který je ve vodní lázni, dáme rozpustit tuk s cukrem a mlékem. Neustále směs mícháme. Dosypeme kakao a mícháme nad vodní lázní, dokud se směs nespojí a nezhoustne. Polevu můžeme využít na moučníky, perníky a řezy.

JakOU čokoládu na polevu

1. Jaká čokoláda, taková poleva! V cukrárnách se rozpouštějí pecky kvalitní tmavé, mléčné i bílé čokolády nebo kuvertura – čokoláda s přidaným kakaovým máslem určená přímo na polevu. V obou případech platí, že čím vyšší obsah tuku a kakaového másla, tím lepší struktura a lesk budoucí polevy!

Jak udělat štěkající polevu na dort

Jak připravit stékanou polevu

Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.

Proč nejde vyšlehat sníh z bílků

Nedaří-li se vám vyšlehat z bílků tuhý sníh, nejspíš se přes veškerou snahu dostala k bílkům i malá část žloutku. Spadne-li nám kousek žloutku k bílkům, musíme jej beze zbytku vyndat, třeba pomocí kousku skořápky. Při šlehání bílků musíme mít nádobu na šlehání i metlu naprosto čisté.

Proč nejde ušlehat sníh z bílků

Sníh z bílků se lépe ušlehá, přidáme-li do něj trochu citronové šťávy nebo lžíci bílého octa se špetkou soli. Chceme-li mít z jednoho bílku více sněhu, přidáme na jeden velký bílek jednu lžíci studené vody. Bílek vodu dobře přijímá, aniž by to vadilo při šlehání.

Jak dlouho vydrží beránek

Záleží jen na vás, jaké chutě upřednostňujete. Beránek šlehaný má trvanlivost maximálně 21 dní. Trvanlivost biskupského beránka se pohybuje kolem 45 dní. Není tedy problém si nakoupit na svátky dopředu.

Jak se dělá ganache

Na ganache potřebujete hořkou čokoládu s obsahem kakaa minimálně 60 %, dále smetanu, nejlépe tedy smetanu ke šlehání. Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu.

Jak zachranit sníh z bílků

K pevnějšímu sněhu z bílků dopomůže přidání čerstvě vymačkané citronové šťávy nebo lžíce bílého octa se špetkou soli. Aby se bílky při šlehání nesrážely, přisypeme k nim během šlehání část cukru.

Jaký cukr na sníh

Aby byl sníh stabilnější, zašlehává se do bílků cukr, který jej zároveň zahušťuje. Přisypte ho, jakmile sníh začne houstnout a tvořit jakoby vlnky. Nejprve zřídne, ale pokračujte ve šlehání, začne opět houstnout. Vhodnější než moučkový cukr s příměsemi protihrudkujících látek je jemný krupicový cukr.