Čím potřít těsto na pizzu?

Co použít místo kečupu

Co jíst místo kečupu: zkuste ajvar a protlak

Kečup působí nevinně, ale přečtěte si na obalu, kolik je v něm cukru. Přitom ho hravě připravíte doma – a nedoslazovaný. Nebo si vyrobte ajvar z pečených paprik a lilků či pesto z červené řepy. Vypadají podobně, ale jsou chutnější, zdravější a bez cukru.

Čím obložit domácí pizzu

Obložte čímkoliv, co máte rádi

Základním a také tím nejjednodušším typem pizzy je Margarita, na které jsou rajčatová omáčka, mozzarella a lístky bazalky. Můžete přidat ale i olivy, šunku, kukuřici a další ingredience. Velmi oblíbená pizza Quattro Formaggi se obkládá 4 druhy sýrů.
Archiv

Jak dlouho vydrží v lednici těsto na pizzu

Pokud těsto při roztahování praskne, zalepte ho přetažením těsta směrem ze středu k trhlině. Těsto vydrží v lednici až 3 dny, ale nikdy ho nezamrazujte. POZOR! Správná teplota na pečení pizzy v pizzeriích je 400 °C u neapolské pizzy dokonce 500 °C, což dosáhnete pouze v peci na pizzu.

Co na pizzu místo protlaku

Italská pizza se nemá potřít ani kečupem ani protlakem, ale rajčatovým sugem a to je docela něco jiného. Na olivovém oleji rozdušená rajčata, můžou být i s bylinkama (česnek, rozmarýn, oregano…) a osolené.
Archiv

Čím pomazat pizzu

„Pizzu můžete potřít smetanou, což chutná dobře v kombinaci se šunkou a více druhy sýra – třeba na pizze quattro formaggi. Častější je ale potírání nasekanými sterilovanými rajčaty,“ prozrazuje Štrba.

Jak ochutit protlak na pizzu

Mezi tím si uděláme potěr na pizzu: rajčatový protlak vylejeme do misky (já si vždy ukrojím vršek krabičky a dělám to v krabičce), přidáme bazalku čerstvou nebo sušenou, prolisovaný česnek a sůl.

Co se zbytkem těsta na pizzu

Těsto rozválejte a rozprostřete, jako byste chtěli dělat štrůdl. Doprostřed těsta dejte libovolnou směs. Může být čistě zeleninová, s houbami, ale klidně přidejte i slaninku, sýr, nebo například nivu s ananasem a ořechy. Zamotejte závin jako štrůdl, potřete rozšlehaným vajíčkem a dejte péct na 20 minut na 180 stupňů.

Kde nechat kynout těsto na pizzu

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil.

Kdy se dává bazalka na pizzu

Čerstvé ingredience, jako je bazalka, rukola či oregano, přidávejte na pizzu až po upečení.

Jakou mouku na těsto na pizzu

Vláčného a křehkého těsta jako z pizzerie docílíte použitím mouky určené přímo na pizzu. Ta je označená jako 00 Extra a její úspěch tkví ve vysokém obsahu lepku, který v těstě zajišťuje pružnost a tažnost. Použít můžete ale i obyčejnou hladkou mouku, kterou má doma úplně každý.

Jak se používá kámen na pizzu

Před pečením pizzy vložíme kámen do vypnuté trouby a až pak troubu zapneme, aby se nahříval na požadovanou teplotu – jinak riskujeme jeho poškození. Kámen potřebuje čas, který se pohybuje od 30 do 60 minut, aby dosáhl ideální teploty na pečení pizzy: teprve potom můžeme přistoupit k samotnému pečení.

Jak pripravit protlak na pizzu

Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme rajčatové pyré, které dobře rozmícháme, zahřejeme a dochutíme solí, pepřem, bazalkou a nakonec i cukrem. Chvilku povaříme a jakmile rajčatový základ vychladne, můžeme jím bohatě potřít pizzu.

Jakou smetanu použít na pizzu

Připravené těsto na pizzu potřeme základem ze zakysané smetany ve které rozmícháme protlačený česnek, sůl a pepř.

Jak dlouho nechat Odlezet těsto na pizzu

Těsto na pizzu si připravte nejlépe den dopředu, má se nechat minimálně 12 hodin odležet v ledničce.

Kdy se dává sýr na pizzu

Sýr přijde na omáčku, nikoliv až úplně navrch na salám. Jinak byste ho spálili, tak tomu pokušení odolejte. Poslední vsrtvou je salám podle vaší chuti – já dávám paprikáš nebo jiný pálivý paprikový salám nebo šunku. Množstvím obvykle nešetřím.

V čem nechat kynout těsto

Kynuté těsto je třeba vždycky hned přikrýt utěrkou (čistou!) a nechat kynout na teplém místě. Tím chráníte těsto před průvanem a pod utěrkou se také lépe udrží teplo.

Kde nejlépe nechat kynout těsto

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil.

Co potřebuje bazalka

„Bazalka je žíznivá rostlina, proto potřebuje dostatek vláhy – doplňujte vodu denně nebo aspoň obden. Bylinka potřebuje hodně světla, takže je nejlepší parapet na jižní straně. Do rostliny ale nesmí pražit slunce, nesnáší výkyvy teplot nebo průvan,“ dodává Michaela Makulová.

Jaké se dává koření na pizzu

oregano, česnek, bazalka, cibule, paprika sladká, pepř černý, saturejka.

Kdy dát mozzarellu na pizzu

Ta se vyznačuje svou krémovitostí a vysušovat ji by znamenalo zbavit jí její typické chuti. Proto se tato mozzarella přidává většinou ke konci pečení na hotovou pizzu.

Jaká mozzarella se dává na pizzu

Výsledky na dotaz: mozzarella na pizzu

Fior di latte mozzarella je hlavní složkou pravé pizzy Napoletana. Nakrájený na jemné proužky se dokonale roztaví, zůstává čistě bílý a táhne skvělé nitě na pizzu. Tradičně je mozzarella z kravského mléka relativně pevná.

Jak dlouho nahřívat pizza kámen

Pozor – pizza kámen nevkládáme nikdy do vyhřáté trouby, ale vždy do studené a necháme ho v troubě postupně nahřát. Trvá to zhruba 40min až 1h. Na pizza kámen se nepoužívají ani žádné oleje či jiné tuky.

Jak vybrat pizza kámen

Zaručeně nejlepší materiál pro výrobu pizza kamenů je cordierit. Je to minerál, který má většinou tmavou barvu, ale může být i nažloutlý nebo třeba šedý. Výborně odolává vysokým teplotám, takže se dá používat jak v troubě, tak na gril (dobře snáší i grily na dřevěné uhlí).

Jak ochutit rajčatový protlak na pizzu

Víc surovin opravdu nepotřebujete. Italské rajčatové sugo na pizzu si vystačí s tímto a výsledek je při použití kvalitních surovin fantastický. Rajčata v plechovce tedy osolte, přidejte trochu pepře a pár lístků čerstvé bazalky. Mírně promixujte mixérem, jen aby se bazalka rozmixovala a pustila chuť do rajčat.

Jak na smetanový zaklad na pizzu

omáčka: V malém hrnci rozehřejeme olej, přidáme cibuli a smažíme doměkka, cca 10 minut, za stálého míchání. Přidáme česnek a smažíme další cca 1 až 2 minuty. Přidáme smetanu, tymián, pepř a sůl, promícháme a přivedeme k varu, vaříme cca 2 až 3 minuty do zhoustnutí.