Čím potřít upečenou vánočku?

Čím potřít vánočku po upečení

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.
Archiv

Čím pomazat vánočku před pečením

Těsně před pečením ji potřete rozšlehaným vejcem a posypejte mandlemi.

Čím se potírá vánočka

Když je těsto vykynuté vytvoříme z něj klasicky (4,3,2) dvě vánočky, které dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, poklademe nasekané mandle, propíchneme špejlemi, aby se nám vánočka neskácela a necháme ještě asi 15 minut odpočinout.
Archiv

Jak se peče vánočka v horkovzdušné troubě

U horkovzdušné trouby začínáme péct na 190 stupňů Celsia po dobu 5 minut, poté pečeme cca dalších 45 minut při 150 °C. Při pečení vánočky můžete vyzkoušet jeden osvědčený trik. Stačí postavit na dno trouby hrnek s vodou a vánočka se nebude tolik připalovat a těsto bude vláčnější.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Jak nastavit troubu při pečení vánočky

Vhodné teploty pro vánočku

Horkovzduch vysušuje – Troubu rozpalujte na 190 °C, po deseti minutách od vložení vánočky teplotu snižte o dvacet až třicet stupňů. Elektrická trouba – Troubu rozpalte na 220 °C, po deseti patnácti minutách od vložení snižte výkon na 160 °C.

Co dělat aby vánočka nepraskla

Nenechte těsto překynout

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Jak dlouho nechat kynout těsto na vánočku

Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem. Ideální je nechat ji kynout v teple (klidně můžete vyhřát troubu na nejnižší možnou teplotu a pak ji vypnout) zhruba dvě hodiny.

Jak uchovat upečenou vánočku

Pokud máme vánočku upečenou z opravdu kvalitních surovin a chceme, aby vydržela co nejdéle, je ideální ji skladovat při 10-12 stupních v suchém prostředí. Pozor, ne v lednici. Při dodržení těchto podmínek vydrží klidně i týden ve skvělém stavu.

Z jaké mouky se peče vánočka

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.