Čím se hasí elektrická zařízení?

Čím hasit elektrická zařízení pod proudem

Práškový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A, B a C. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky, kapaliny a plyny. hořlavé plyny, benzín, nafta, oleje, pevné materiály, elektrická zařízení pod proudem, počítače, televizory a další elektronika pod proudem do 110 kV.
Archiv

Čím hasit elektrická zařízení pod napětím

Práškový hasicí přístroj

Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.
Archiv

Jaký hasicí přístroj na elektrická zařízení

Do Vaší domácnosti doporučujeme použít práškový hasicí přístroj ABC (tento je univerzální – dá se použít na pevné látky, kapaliny, plyny, elektřinu apod., nevýhodou je však jeho následné odstraňování).

Čím hasit elektromotor

Druhy hasicích přístrojů

Hasivo – jemný prášek, hnaný výtlačným plynem. Velmi účinné nevodivé hasivo, je tedy možné s ním hasit elektrická zařízení pod napětím do 1 kV. Práškové hasicí přístroje jsou vhodné na hašení tří požárů – dle použitého prášku třídy ABC, nebo BC, nebo D. Hasivem je oxid uhličitý CO2.

Jak se hasí elektromobil

V prostém až triviálním řešení – dostat vodu hašení nikoliv k vnějšímu plášti baterií, ale dovnitř. Když totiž byť dlouhodobě chladíte baterie, stejně musí dojít k tomu, že musí uvnitř vyhořet. Naopak, když se voda dostane dovnitř, požár se zastaví bezmála ihned.

Čím se hasí baterie

A z čeho je hasivo vyrobeno AVD je vodní disperze chemicky exfoliovaného vermikulitu. Aplikuje se na požáry lithiových baterií jako mlha, která je uhasí a zabrání dalšímu šíření. Vermikulit je název skupiny hydratovaných laminárních silikátů hliníku, železa a hořčíku.

Co se nesmí hasit vodou

VODNÍ HASICÍ PŘÍSTROJE

Nesmí se používat na elektrická zařízení pod napětím, na požáry látek o velmi vysoké teplotě, špatně hasí hořlavé kapaliny ropného původu. Jejich náplní není chemicky čistá voda, ale voda s příměsemi pro zlepšení snášivosti nebo mrazuvzdornosti.

Čím se hasí auto

Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky. Postačí malý kilový nebo dvoukilový. V některých zemích EU tvoří povinnou výbavu vozidla.

Jak hasit elektrické auto

V prostém až triviálním řešení – dostat vodu hašení nikoliv k vnějšímu plášti baterií, ale dovnitř. Když totiž byť dlouhodobě chladíte baterie, stejně musí dojít k tomu, že musí uvnitř vyhořet. Naopak, když se voda dostane dovnitř, požár se zastaví bezmála ihned.

Jak se hasí baterie

Chemická exfoliace vermikulitu vytváří mikroskopické, jednotlivé destičky, které jsou volně suspendovány ve vodě. Tím se získá stabilní vodní disperze vermikulitu, která je použita jako hasicí prostředek pro lithiové baterie.

Čím hasit elektrokolo

Na trhu se již objevili hasící přístroje určené pro hašení právě těchto baterií a tvoří je speciální hasivo AVD na vodní bázi, obsahující minerál vermikulit. AVD je vodní disperze chemicky exfoliovaného vermikulitu.

Jak hoří lithium

Lithium iontové a lithium polymerové akumulátory obsahují řadu látek s vysokým podílem chemicky vázaného kyslíku, a tudíž podporující hoření. Materiály záporných elektrod jsou samy o sobě hořlavé a nezřídka na vzduchu samozápalné.

Co dělat když hoří olej

Je třeba ihned vypnout zdroj tepla a celou pánev zakrýt pečícím plechem nebo dostatečně velkou poklicí (je možné použít i navlhčenou utěrku). Tím se zamezí přístupu vzduchu k plamenům a oheň se během chvilky sám udusí. Nikdy se nesmí hořící olej hasit vodou!

Proč nehasit hořící olej vodou

Každá normální vodní kapka, která se ponoří do tohoto vřícího tuku, zvětší rázem svůj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí hořící tuk z vany do celého prostoru. V domácnosti je nejlepší způsob hašení zamezením přístupu vzduchu např. přehozením mokré utěrky přes pánev nebo zakrytím pánve pekáčem.

Čím se hasí dřevo

Vodní – použít na papír, dřevo a další pevné hořlavé látky (nikdy ne na elektřinu, oleje apod.). Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče).

Čím se hasí olej

pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například:nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče),mokrou utěrku nebo hadr,pokličku, pečicí plech.

Jak se starat o elektrokolo

Baterii je vhodné dobít po každé, byť i krátké, vyjížďce. Baterii to nijak neškodí, naopak tím zajistíte její dobrou kondici a delší životnost. Akumulátor nabíjejte při pokojové teplotě a vždy používejte originální nabíječku dodávanou výrobcem elektrokola.

Kde se nachází lithium

V zemské kůře je lithium obsaženo v množství 20–60 mg/kg, mořská voda vykazuje průměrný obsah lithia 0,18 mg/l v podobě rozpuštěných solí. Kvůli velké elektropozitivitě se Lithium vyskytuje jen ve sloučeninách jako příměs různých hornin (rudy lithia obsahují okolo 1–6 % lithia).

Čím se hasí plyn

Třída C – požáry plynů (např. zemní plyn, propan-butan, vodík, svítiplyn, acetylen, metan). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje práškové nebo plynové hasicí přístroje s náplní CO2 (oxidu uhličitého).

Co hasit vodou

Jsou vhodné na hašení:

Voda hasí přímo „u zdroje“, likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno. Další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.

Jak dlouho vydrží baterie na elektrokolo

Průměrná životnost moderních/značkových lithiových baterií je 800 až 1000 plných nabíjecích cyklů (což odpovídá 4 až 8 letům). Baterie (kromě olověných) obsahují vedle článků i řídící elektroniku tzv.

Jak často dobíjet elektrokolo

Baterii je vhodné dobít po každé, byť i krátké, vyjížďce. Baterii to nijak neškodí, naopak tím zajistíte její dobrou kondici a delší životnost. Akumulátor nabíjejte při pokojové teplotě a vždy používejte originální nabíječku dodávanou výrobcem elektrokola.

Kde se těží lithium v ČR

Těžba lithia na Cínovci

Právě na Cínovci se nachází jedny z největších zásob lithia v celé Evropě, celosvětově se pak zde jedná o zhruba 1,5 % všech zásob této rudy. Plány počítají s roční těžbou 1,8 milionu tun rudy ročně po dobu 20 let.

Co hasíme pískem

Nejběžnější metodou hašení požáru hořlavého kovu je zakrytí hořícího materiálu suchým práškem, například pískem, který s materiálem nereaguje.

Co nesmíme hasit vodou

Hasicí přístroj má mnohem větší účinnost hašení než obyčejná voda. Vodou nesmíte nikdy hasit elektrická zařízení pod napětím nebo hořící olej na pánvi!