Čím se maže mazanec?

Z jaké mouky se peče mazanec

Na klasický mazanec, bez kterého si mnozí neumí Velikonoce vůbec představit, budete potřebovat:230 g hladké mouky.100 g polohrubé mouky.1/2 kostky droždí115 ml vlažného mléka.60 g cukru.1 sáček vanilkového cukru (dala jsem 20 g domácího)70 g změklého másla.4 g soli.
Archiv

Co se dává do mazance

Základ těsta tvoří hladká mouka (může být směs s polohrubou), cukr včetně vanilkového, máslo (může být i jiný tuk, např. hera), žloutky, droždí, mléko a pak spousty rozinek a sekaných loupaných mandlí. Přidáte-li místo mléka smetanu, vyplatí se omezit množství másla, aby těsto nebylo příliš tučné.
Archiv

Jak na mazanec aby nepraskl

Pomažeme žloutkem, posypeme mandlemi a nahoře nastřihneme do tvaru kříže, aby nám mazanec nepraskl. Dáme péct do předem vyhřáté trouby. Doporučujeme 5 až 10 minut prudce zapéct a pak snížit teplotu na 160 °C. Pečeme po dobu asi 45 minut, než máme mazanec pěkně do zlatova.

Kdy se má jíst mazanec

Pečení mazance

Mazanec se tradičně pekl už na Bílou sobotu (ve stejný den jako beránek), aby byl nachystán na nedělní snídani. Ještě před ní ale hospodyňky šly s mazancem do kostela pro svaté pomazání. Odtud vzniklo označení mazanec, který byl nakrojen až po tomto úkonu.

Proč mazanec po upečení spadne

Proč mazanec klesne

Pokud se rozlije, bylo asi řídké těsto nebo překynul před vložením do trouby. Pokud je sražený, mohl být nedopečený nebo jste možná s neupečeným (nedopečeným) bochánkem „trhli“. Nakynuté těsto vyžaduje jemné zacházení.

Jak dlouho nechat kynout těsto na mazanec

Nemusíte hníst příliš dlouho, protože během kynutí (zrání těsta) budeme těsto ještě lehce hníst. Přikryjte těsto utěrkou nebo fólií a nechte na teplém místě, bez průvanu, kynout přibližně 2 hodiny.

Čím potřít mazanec aby se leskl

Hotový mazanec potřete rozpuštěným máslem smíchaným s trochou rumu. Mazanec se bude na povrchu krásně lesknout, bude křupavý a ještě bude krásně vonět. Po upečení nezapomeňte mazanec nechat vychladnout na mřížce, i to pomůže tomu, že si udrží svůj tvar.

Proč praská při pečení mazanec

Popraskání na horní straně: to když nenecháte těsto pořádně nakynout, naříznete křížek moc nebo ho naříznete ještě před druhým kynutím. Taky značí slabou mouku, která neudrží mazanec pohromadě, nebo nedostatečné propracování těsta.

Proč mi praská mazanec při pečení

Pokud mazanec v troubě praskne, tak byl před pečením pravděpodobně málo nakynutý. Doporučuji nechat déle kynout. Také lze mazanec nahoře ve středu nůžkami, do kříže, lehce nastřihnout. Nicméně problém může být i v kvalitě zpracování těsta.

Jak dlouho nechat kynout mazanec

Nemusíte hníst příliš dlouho, protože během kynutí (zrání těsta) budeme těsto ještě lehce hníst. Přikryjte těsto utěrkou nebo fólií a nechte na teplém místě, bez průvanu, kynout přibližně 2 hodiny.

Čím potřít mazanec před pečením

Po vykynutí dejte těsto na vál a vypracujte z něj dva bochánky, které vložte na plech vyložený pečícím papírem a nechejte ještě asi 15 minut kynout. Mazance potřete vejci a posypte mandlemi. Dejte do trouby zprudka zapéct.

Kdy pomazat mazanec

Mazanec se pekl na Bílou sobotu a nosil se v neděli na Boží hod spolu s dalšími pokrmy (vejce, uzené maso apod.) do kostela k posvěcení=pomazání, odtud postupně název mazanec.