Čím se přikrmují včely?

Jak krmit včely na zimu

Způsobů jak zimovat včelstva je několik u nás nejrozšířenějším je doplnění zásob na zimu cukerným roztokem v poměru 3:2. Vyrábí se tak, že běžný cukr krystal nebo krupice rozpustíme v teplé vodě za průběžného míchání a necháme vychladnout.
Archiv

Kdy se krmí včely

Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy. Proč právě začátkem srpna Jedná se o zlomové období, kdy se ve včelstvech začínají rodit takzvané dlouhověké zimní generace včel.

Jak krmit včely medem

Krmení včel provádíme prosakovacími víčky na 4litrových lahvích. Je možné krmit jak cukrem krupice tak cukrem krystal. Samozřejmě je možno krmit i cukrem hrubým, ale ten většinou bohužel není cenově až tak zvýhodněn.
Archiv

Co dát včelám

Běžně se však včely spokojí i se znečištěnou nebo bahnitou vodou z kaluží, vodou s řasami, příměsí soli či dokonce močůvky. Podle včelařů upřednostňují vodu s mírným obsahem solí před čistou, protože z ní čerpají i některé minerály.

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Čím se živí včely

Včely se živí nektarem a pylem. Nektar obsahuje velké množství cukru, vitamínů a minerálních látek. Pyl obsahuje bílkoviny, vitamíny a rostlinné látky, které jsou pro včely životně důležité. Takže dospělé včely potřebují pyl a nektar jako zdroj energie, tak jako my lidé musíme denně jíst.

Jak Přikrmit včely

Přikrmování – podněcování

Přísun sladiny od včelaře včelám ulehčí práci a usnadní rozvoj. A to nejen v bezsnůškovém období, kdy by se jinak téměř zastavil. Používá se buď cukerný roztok v poměru 1:1 (cukr:voda; váhově) anebo medocukrové těsto.

Jak přilákat včely

Mezi první patří například sasanky, které vaši zahradu ozdobí jemnými květy v krásných a různých barvách. Poskytněte jim přímé slunce a vlhkou půdu. K dalším patří krokusy, které patří mezi jarní květiny, a právě díky nim včely po zimě nabírají sílu a energii po zimě. Skvělé je, že je nemusíte po odkvětu vykopávat.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Co přitahuje včely

Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, agastache, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl. Velké množství včel na sebe přitáhnou i bohatě kvetoucí třapatky, z keřů pak například pámelníky.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Jaká barva láká včely

Je nejcitlivější na bílou, černou, fialovou, žlutou, oranžovou a modrou barvu. Pro orientaci včel ale není až tak důležitá barva úlu, jako spíše geometrické tvary namalované na čelní stěně úlu. Kupříkladu bychom neměli používat zelenou a červenou barvu. Včelky obě tyto barvy totiž vnímají jako barvu černou.

Co opylují včely

Nejznámějšími zástupci jsou všechny druhy obilovin, jako pšenice, ječmen, oves a žito, z plodových dřevin potom líska a ořešák vlašský. Včely ale sbírají pyl i z rostlin větrosnubných, často ve velkém množství, jako např. z kukuřice. Většina našich rostlin (80%) je ale odkázána na přenos pylu hmyzem.

Jak dlouho trvá vylíhnutí včely

Celkový vývoj od vajíčka do vylíhnutí trvá 21 dní. Vajíčko 3 dny, pak do 8,5 dne larva = otevřený plod, který je poté zavíčkován. Pro přelarvení je ideální jednodenní až dvoudenní larvička – téměř průhledná – tedy čtvrtý den od nakladení.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Jak vidí Čmelák

Včely a čmeláci si totiž oranžových, ohnivě rudých ani zlatavě žlutých květů vůbec nevšimnou. Jediné, co vidí, jsou odstíny modré, fialové a ultrafialové.

Proč jsou květy barevné

Listy jsou zelené díky chloroplastům, květy barevné díky chromoplastům. V nich jsou uložena červená a oranžová barviva – oranžové karotenoidy a žluté xantofyly. Purpurové, fialové a modré zbarvení mají zase na svědomí anthokyany, barviva rozpuštěná v buněčné šťávě.

Jak daleko letí včela za potravou

Roční spotřeba včelstva je téměř 100 kg medných zásob, cca 40 kg pylu a 150 litrů vody. Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Co nesnáší včely

· Včely nesnášejí vůně a pachy, zejména pot, mají však rády vůni šalvěje, máty, citronu, propolisu, pryskyřice a jedlového jehličí, mřížkou o šířce otvoru 4,2 mm matka ani trubci neprojdou. · Po opylení přestanou květy ronit nektar a ztrácejí vůni.

Co delat kdyz mě kousne čmelák

Je možné učinit některá opatření ke zmírnění místní reakce, zejména v případě, že je žihadlo na citlivém místě, například v blízkosti uší. Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.