Čím se zabývá OSN?

Co má za úkol OSN

Cílem OSN je udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, podpora přátelských vztahů mezi národy, rozvoj spolupráce při řešení mezinárodních problémů a podpora lidských práv a koordinace činnosti jednotlivých států. Členství v OSN je založeno na principu suverénní rovnosti, státy mají svá zastoupení, tzv.

Co spadá pod OSN

Pod Valné shromáždění například spadá Dětský fond (UNICEF), Světový program pro výživu (WFP), Uřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní obchodní centrum (ITC), Rozvojový program OSN (UNDP) nebo Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA).

Kdo platí OSN

Česká republika náleží k nemnoha členským státům OSN, které hradí své závazky včas a v plné výši. Česká republika od svého vzniku v lednu 1993 navázala ve vysílání příslušníků armády do mírových operací OSN na aktivní účast bývalého Československa.

Jak se jmenuje zakládací listina OSN

Na Konferenci OSN o mezinárodním uspořádání v San Francisku (konané ve dnech 25. dubna – 26. června 1945) byla zástupci 50 států vypracována Charta Organizace spojených národů (viz www.osn.cz – Dokumenty OSN). Charta OSN stanovuje práva a povinnosti členských států a ustavuje orgány a postupy fungování OSN.

Kdo má právo veta v OSN

Jsou jimi Spojené státy americké, Spojené království, Čína, Rusko a Francie. Na všechny se vztahuje užití práva veta (právo veta se nevztahuje na tzv. procesní otázky). Toto má své opodstatnění v rozložení světových sil po druhé světové válce, kdy těchto pět států světu dominovalo.

Kdo stojí v čele OSN

V současné době je na postu generálního tajemníka OSN (šéf sekretariátu) Antonio Guterres, který v roce 2017 vystřídal na tomto postu jihokorejského diplomata Pan Ki-muna.

Kdy se ČR k OSN připojila a proč

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.

Kdo není v OSN

Organizace spojených národů (anglicky United Nations), zkráceně OSN (UN), je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou všechny uznávané státy světa vyjma Vatikánu a Palestiny.

Jak se hlasuje v OSN

Každý člen má jeden hlas a při hlasování rozhoduje prostá většina. Poslední svěřenecké území, stát Palau (do té doby pod správou Spojených států), získalo v roce 1994 autonomii. Poručenská rada poté pozastavila svou činnost. Sejde se jen v případě potřeby.

Proč bylo založeno OSN

V roce 1945 se v San Francisku sešli zástupci 50 zemí na Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání a vypracovali Chartu OSN. Delegáti tehdy rokovali o návrzích vypracovaných zástupci Číny, Sovětského svazu, Spojených států amerických a Velké Británie během srpna až září 1944 v americkém Dumbarton Oaks.

Kdy se ČR připojila k OSN

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN v roce 1945. Po rozdělení země byla Česká republika přijata do OSN dne 19. ledna 1993.