Čím se vyznačuje duševní život
Světová zdravotnická organizace popisuje duševní well-being, jako stav, kdy si jedinec uvědomuje vlastní schopnosti, vypořádává se se stresem každodenního života, dokáže pracovat produktivně a plodně a je přínosem pro svou komunitu.
Co je psychosociální vývoj
Psychosociální vývoj – zahrnuje proměny osobnostních charakteristik a mezilidských vztahů, resp.
Kdy vznikla vývojová psychologie
Vývojová psychologie vznikla na přelomu 19. a 20. století. V průběhu jejího formování se nevěnovala jednotlivým věkovým obdobím v životě jedince stejná pozornost.
Archiv
Kdy se formuje osobnost
Osobnost dítěte se utváří velmi brzo, ještě v předškolním věku. Až do dospělosti se potom nemění, ukázal to rozsáhlý výzkum. Podle závěrů německých vědců zůstanou děti, které se projevovaly jako "stydlíni", plaché a zdrženlivé i v dospělosti.
Čím se zabývá sociální psychologie
Zkoumá, jak se člověk v sociálních situacích utváří a jak v nich působí na své sociální prostředí. Umožňuje porozumět tomu, jak myšlenky, city a chování jedinců jsou ovlivňované aktuální, představovanou nebo naznačovanou přítomností jiných.
Co to je typologie osobnosti
Typologie osobnosti – rozdělení osob do skupin podle určitých společných znaků. K nejznámějším patří typologie Hippokratova (cholerik, sangvinik, flegmatik, melancholik) a Myers Briggs Type Indicator. Pro použití v podnikání se dobře hodí typologie podle živlů.
Co to je kognitivní vývoj
Kognitivní vývoj dětí a mládeže se týká změn a utváření poznávacích funkcí: vnímání, představování, fantazie, schopností, myšlení, usuzování, in- teligence, pozornosti a paměti, projevujících se a realizujících se v průběhu celého života v souvislosti s narůstajícím zráním poznávacích funkcí a pro- cesů a nabýváním …
Co je to vývoj
Vývoj je označení pro soustavný proces, během kterého dochází ke změně aktuálního stavu do stavu nového. Cílem vývoje je na základě zkušenosti, plánu, či náhodné chyby vyvíjet stále lepší verze. Vývoj může být přirozený nebo umělý.
Co ovlivňuje vývoj osobnosti člověka
Hlavními biologickými činitely vývoje osobnosti jsou nervová soustava, endokrinní systém a tělesná konstituce. Nervová soustava je významný činitel vývoje osobnosti z toho důvodu, že se funkčně prolíná s dědičnými a získanými dispozicemi člověka.
Jaké jsou typy osobnosti
dle temperamentu:sangvinik – optimistický, společenský, aktivnícholerik – vznětlivý, netrpělivý, dominantníflegmatik – klidný, pomalý, konzervativnímelancholik – přecitlivělý, tendující ke smutku, tichý
Jaké může být chování
Druhy chování Chování může být vrozené nebo naučené (získané), nevědomé či vědomé. Podle vztahu k vůli lze rozlišovat jednání (volní a úmyslné chování) a mimovolní (bezděčné) chování. Dle vztahu k řeči se chování dělí na verbální (mluvený projev) a neverbální (bez mluvené komponenty).
Co to je kognitivní disonance
Kognitivní disonance („poznávací nesoulad“) je stav mysli, který vzniká rozporem mezi dvěma kognicemi, například mezi postoji (znalostmi, vírou, chováním) a skutečným stavem věci. Kognitivní disonance, jak ji popsal Leon Festinger, je vlastně snaha o udržení konzistentního příběhu o sobě.
Jak poznat typ člověka
Osobnostní typ lze zjistit podle dostupných testů; charakteristiky lze vysledovat z projevů jedince. Původně antická typologie Galéna a Hippokrata, lze testovat (Eysencův test): Sangvinik – dobrosrdečný, aktivní, veselý a společenský, svět vidí optimisticky a nemá problém se někým nebo pro něco nechat nadchnout.
Co je to flegmatik
Flegmatik je jeden ze čtyř druhů temperamentu, stabilní introvert. Tělní tekutina, která ho podle starověkých názorů ovlivňuje, je hlen (řec. flegma, odtud název). Je obezřetný, rozvážný, spolehlivý, smířlivý, mírumilovný, vyrovnaný, klidný, umí se ovládat.
Co je Fenomenismus
Fenomenismus je důraz na určitou, zjevnou podobu světa a její představu. Dítě vnímá věci takové, jaké se nám zdají být, svět je takový, jak vypadá – jeho podstatu dítě ztotožňuje s viditelnými znaky. Dítě například nedokáže pochopit, že žralok či velryba nejsou ryby.
Jak dlouho je dite batole
Kojenec (6 týdnů až 1,5 roku, někdy se uvádí horní hranice 1 rok věku) Batole (1,5 roku až 2,5 roku) Předškolní věk (3 roky až 6 let) Dětský školní věk (6–12 let)
Co umí dítě ve 23 měsících
V období mezi 25. až 30. měsícem věku už vaše děťátko zvládá jízdu na tříkolce nebo kole s postranními kolečky, dokáže navlékat korálky na provázek, obléknout a svléknout si kalhoty, nebo si rozepnout kabátek, což ještě před časem bylo jen stěží představitelné.
Co utváří osobnost
Tvoří ji individuální spojení biologických, psychologických a sociálních aspektů každého jedince. Utváří se ve vztazích k sobě, ke druhým, vůči prostředí a společnosti a projevuje se vždy jako celek.
Co utváří člověka
Vnitřní podmínky (biologické, psychologické, přítomný stav).Vnější podmínky (vlivy prostředí – ekonomické, politické a sociokulturní vlivy – etnikum, sociální vrstva, rodina, vrstevníci, škola)Činnosti – hra, učení, práce (každá navenek projevená aktivita člověka).
Jak se tvoří charakter
Charakter se utváří v dlouhodobém procesu učení. Přední role při vývoji charakteru hrají procesy sociálního učení, a to identifikace se vzorem či imitace dalších osob relevantních při vývoji jedince, dále také kognitivního učení, instrumentálního učení nebo také klasického podmiňování.
Co to je melancholik
Melancholik je jeden ze čtyř druhů temperamentu, labilní introvert. Tělní tekutina, která ho podle starých názorů (Hippokratés) ovlivňuje, je černá žluč (řecky melané cholé, odtud název). Je tichý, přecitlivělý, nespolečenský, vážný, pesimistický, rigidní (nesnadně se přizpůsobuje).
Co ovlivňuje psychiku člověka
Naše psychika je regulována neurotransmitery, které se tvoří v mozku. Tyto neurotransmitery ovlivňují emoce, kognitivní funkce, spánek, chuť i paměť. Mezi nejdůležitější neurotransmitery ovlivňující naší psychiku patří serotonin, dopamin a acetylcholin.
Co to je kognitivní deficit
Kognitivní deficit (tedy narušení mentálních funkcí) lze pozorovat u řady neuropsychiatrických onemocnění, v některých případech jde o primární a stabilní příznak. Za všechny jmenujme Alzheimerovu nemoc či schizofrenii.
Co je kognitivní konflikt
Kognitivní disonance (Cognitive dissonance) je součástí sociální psychologie. Teorie se zabývá lidským chováním a přesvědčením, které se vzájemně neshodují a vzniká tak vnitřní konflikt. Projev kognitivní disonance je především nepříjemný pocit neklidu a napětí.
Jak zjistit jestli jsem cholerik
Mezi choleriky se řadí zejména jedinci, kteří se projevují svou nadměrně výbušnou povahou. Tito lidé mají častý sklon k agresi a často se dokonce řadí k nebezpečným lidem, protože jejich chování je často impulzivní a zcela neovlivnitelné.