Jak dlouho se svítí kuřatům
První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.
Archiv
Čím krmit čerstvě vylíhlá kuřátka
První krmení by mělo být z natvrdo uvařeného žloutku, sladkého tvarohu, kyselého mléka a asi čtvrtiny mleté obilné směsi. A pozor – rozhodně by se kuřatům nemělo do krmiva dostat skořápky jejich vlastních vajec, protože to by neslo vysoké riziko onemocnění!
Archiv
Proč svítit kuřatům
Řízený světelný režim oddaluje dobu snesení prvního vejce, ale naopak zvyšuje vytrvalost ve snášce, což určitě každý chovatel ocení. Světlo aktivuje chuť k jídlu, a proto v prvních dnech svítíme kuřatům bez přestávek. Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně.
Archiv
Čím krmit týdenní kuřata
První až sedmý den. Do prvního týdne věku se doporučuje malá kuřátka krmit pouze krmnou směsí s označením K1. Během toho prvního týdne jim můžete přidat i suchou směs kukuřičného šrotu nebo pšenice.
Jak poznat pohlaví u kuřat
Postup spočívá v tom, že jemně vymáčknete výkaly kuřete za účelem otevření řitního otvoru. To co hledáte, je malý hrbolek. Pokud jste hrbolek našli, s největší pravděpodobností se jedná o samečka. Přesnost této metody se pohybuje kolem 90-95%.
Kdy můžou být kuřata venku
Druhý až čtvrtý týden. Kuřátka získávají na síle, imunitní systém také sílí a čím větší budou, tím více budou chtít prozkoumávat okolí. V tomto věku se už virů a bakterii bát nemusíte. Pokud je venku hezky – svítí slunce a není větrno, klidně je vypusťte do výběhu mezi ostatní členy.
Jak se postarat o kuřátka
„Malá kuřata rozhodně potřebují teplo, ta jednodenní dvoudenní aspoň 32 °C. Pak samozřejmě dostatek čisté pitné vody a stravu s vysokým obsahem bílkovin, tedy zhruba 20 až 30%. Což je srovnatelné s potřebami psa, takže samotné zrní jim zdaleka nestačí. Nejpohodlnější je tedy krmit krmnou směsí, “ radí odbornice.
Čím krmit kuřice
Kuřice krmíme 2 x denně. Pokud nemáme vhodnou směs na snášku, zkrmujeme je např. namočenou pšenicí 50 %, kukuřicí 30 %, jinými obilovinami 20 % (oves, ječmen) nebo obilným šrotem.
Jak dlouho trvá než se vylíhne kuře
Líhnutí kuřat v líhni trvá přibližně 21 dní a může být zábavou pro celou rodinu. K líhnutí je zapotřebí líheň na kuřata, která udržuje teplotu a vlhkost během inkubace. První věc, kterou budete potřebovat před začátkem líhnutí kuřat v líhni, jsou samozřejmě vejce. Aby došlo k vylíhnutí, musí být vejce oplozená.
Jak vychovat kuřata
Teplota v odchovně čerstvě vylíhnutých kuřat by se měla pohybovat okolo 33 °C, poté je třeba ji každý týden o 2 °C snížit, aby si kuřata postupně zvykala na nižší teploty. Zhruba po 4 týdnech již mají vyvinutou termoregulaci, avšak s umístěním v kurníku mezi starší drůbež je třeba ještě počkat, až dostatečně vyrostou.
Kdy můžu dát kuřata ven
Druhý až čtvrtý týden. Kuřátka získávají na síle, imunitní systém také sílí a čím větší budou, tím více budou chtít prozkoumávat okolí. V tomto věku se už virů a bakterii bát nemusíte. Pokud je venku hezky – svítí slunce a není větrno, klidně je vypusťte do výběhu mezi ostatní členy.
Jak poznat u kuřat kohouty
Nejčastěji chovatele drůbeže určují pohlaví kuřat takto:Kuřátko pečlivě uchopte za jeho malé pařáty.Otočte ho vzhůru nohoma.Opeření v horní části pařát zatáhněte opatrně směrem nahoru.Vytáhněte ještě jednou opeření nahoru a pokud to bude kohout, začne se mezi pařáty „houpat“ malý penis.
Jak poznat že je ve vejci kuře
Na jednom konci je vajíčko vždy zploštělé, jakoby kuřátko nevyplňovalo celý objem. Tohle zvláštní místo je vzduchový vak. Teď když vezmeme všechny tyto části a složíme je dohromady, máme před sebou oplodněné vajíčko, ve kterém roste malé kuřátko. Koncem pátého dne mu již bije srdíčko.
V čem chovat kuřata
Odchovna kuřat
Některým chovatelům postačí papírová krabice s větráním a tepelným a světelným zdrojem. My jsme zvolili dřevěnou bednu s vyvrtanými větracími otvory. Na dno je vhodné umístit kus lina nebo jiného materiálu, který se snadno čistí.
Jak zahrát kuřata
Krmivo jim umístěte do nízkých krmítek, aby k potravě měla bezproblémový přístup. V dobách našich babiček se kuřátkům dávala sypká směs nastrouhaných vajíček s nasekanými kopřivami a strouhankou. I s krmením v této podobě neuděláte krok vedle. Strouhanku postupem času nahrazujte pšeničným šrotem.
Co se nesmí dávat slepicím
Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky. Nesmí ani brambory, pokud jsou nazelenalé a nejsou dobře uvařené.
Jak se pozná stáří kuřic
U starších slepic lze i zběžnou prohlídkou narazit na částečně vypelichaná místa v jejich opeření. Jsou pro ně charakteristické dlouhé drápy. Hřebínky mají ve většině případů typicky sytě červenou barvu. Mohou pokvokávat.
Kdy začít líhnout kuřata
④ Kdy je nejlepší čas líhnout Umělý odchov není na kvočně závislý, takže to je jen na vás, kdy se rozhodnete mít malá kuřátka. Nejlepší doba je ovšem na jaře, kdy jsou lepší teplotní podmínky venku, více potravy na lukách a delší doba denního světla. Jaro je zkrátka nejlepším časem pro nový život.
Jak dlouho trvá chov kuřat
Obvykle k tomu dochází, když jsou kuřata ve věku 18 až 24 týdnů, především i v závislosti na plemeni, ale je potřeba počítat i s tím, že některá kuřata se v rámci svého plemene vyvinou rychleji nebo naopak pomaleji než ostatní. Věk, kdy je kuře považováno za zralé, je 18 týdnů.
Jak se líhnou kuřata
Teplotu udržujeme stále na cca 37,7°C, ale zvýšíme vlhkost na 70-80%. Vlhkost zvýšíme naplněním všech kanálků na vodu ve spodní části líhně. Obvyklá doba líhnutí kuřat v líhni je 21 dní, vlivem snížení teploty v líhni se však může tato doba prodloužit.
Kdy se líhnou kuřata
Obvyklá doba líhnutí kuřat v líhni je 21 dní, vlivem snížení teploty v líhni se však může tato doba prodloužit. Při klubání kuřeti nepomáhejte a zbytečně líheň nevětrejte, mohli byste kuřeti uškodit. Kuřeti může trvat úplné vylíhnutí až 24 hodin.
Co mají nejraději slepice
Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.
Jak se pozná stáří slepice
Starší slepice jsou mnohem vyrovnanější a klidnější. Jejich peří ztratilo lesk, ovšem pořád vypadají na pohled velmi dobře. Je to dáno tím, že peří v průběhu let ztrácí část své „těsnosti“ a to dává slepičkám mírně rozcuchaný vzhled. Hřebeny jsou stále červené, ale mají mírně odlišnou strukturu než u mladých kuřic.
Kdy se muzou pustit slepice
S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.
Jak začlenit kuřata do hejna
Ideální je, pokud na sebe kuřátka a starší slepičky na dvoře uvidí, budou se moci k sobě přiblížit, ale plot, který postavíte mezi ně, jim zabrání k šarvátce. Tato doba by měla trvat cca 7 dní. Fyzické představení.