Čím topit ve skleníku?

Jak zvýšit teplotu ve skleníku

Odraz slunečního světla a tepla

Chcete-li zvýšit účinnost izolované severní stěny ve skleníku, je vhodné nechat její vnitřní stranu (orientovanou na jih) natřít bílou barvou nebo ji potáhnout nějakým reflexním materiálem. Slunce se od této zdi odrazí a zasvítí krásně na vaše rostlinky – alespoň ve dne.
Archiv

Jak utěsnit skleník

K utěsnění desek se nejčastěji používají těsnicí ventilační pásky nebo neutrální silikon na plasty. Setkat se můžete také s ukončovacím profilem, ten ovšem není možné u většiny skleníku kvůli konstrukčnímu řešení namontovat.

Jak snížit teplotu ve skleníku

Stínění je zvlášť důležité u menších skleníků či fóliáků, kde je v době veder problém snížit teplotu pouze ventilací. Na snížení teploty se lépe hodí stínění venkovní části skleníku. Pro rostliny je vhodnější, pokud je přistíníme jen v době, kdy jsou vystaveny silnému slunečnímu záření a vysokým teplotám.

Jak ohřát skleník

K jejímu ohřátí, vytápění nebo k ohřátí vytápěcího vzduchu, který potom vháníme do skleníku, můžeme využít i sluneční kolektory pro ohřev vzduchu nebo pro ohřev vody (v zimě nemrznoucí směsi), jíž potom skleník vytápíme.
Archiv

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.

Kdy se má otevírat skleník

Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Jaký polykarbonát do skleníků

Dvoustěnné polykarbonátové desky AkyVer® 2W (dříve S2F) v tloušťkách 4, 6 a 8 mm jsou nejjednodušší a nejpoužívanější typy dutinkových polykarbonátových desek používaných při stavbě polykarbonátového skleníku. Díky velkému prostupu světla se výborně hodí pro zasklení světlíků a pařenišť.

Jaký silikon na skleník

K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon.

Jak založit zeminu do skleníku

Důkladně zrytou půdu ve skleníku rozhrabeme a mělce do ní zapravíme prosetý kompost. Nemáme–li dostatek tohoto materiálu, jako náhradu využijeme klasický zahradnický substrát, přičemž na skleník o velikosti 2×3 m stačí jeden až dva pytle o obsahu 50 l. Nezapomeneme důkladně rozbít hroudy.

Co pěstovat ve skleníku v létě

Co pěstovat ve skleníku v létě

Vyzkoušejte rozmarýn, levanduli, šalvěj, oregano, tymián, majoránku, mátu, bazalku, petržel a pažitku. I melounům se daří v teplejších podmínkách.

Jak casto větrat skleník

Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Dále poslouží i boční žaluzie a případně i stínovací bílá barva na skleníky.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Čím nahradit sklo ve skleníku

Výhody polykarbonátu na skleníky oproti sklu

U hodnota udává tepelnou prostupnost deskou, čím je nižší, tím méně tepla unikne. Z tabulky tedy vyplývá, že polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc je oproti sklu mnohem lehčí.

Jak dlouho vydrží polykarbonátový skleník

Polykarbonátový skleník vydrží běžně 15–20 let. Ani polykarbonát není nezničitelný.

Čím lepit sklo do skleníku

Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.

Čím nahradit silikon

Oproti silikonům jsou MS polymery ovšem lepidla a tak je nutné se na tmelení dobře připravit. Doporučujeme při práci použít krycí pásku, Čerstvý MS polymer se neodstraňuje tak snadno, jako silikon. Místa, která s ním znečistíme, je nutné omýt speciálním čističem nebo benzínem.

Co a kdy sazet do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Co roste ve skleníku

Nejčastěji pěstovanými plodinami ve skleníku jsou rajčata, salátové okurky a papriky, v předjaří se zde vysévají rajčata a saláty, načež jsou nahrazeny či doplněny a později až nahrazeny právě plodovou zeleninou. Pěstují se zde například i kedlubny (ideálně mezi saláty).

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak dezinfekce půdy ve skleníku

Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.

Jak zastínit skleník

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).

Jak nahradit sklo

Plexisklo bylo vyvinuto v roce 1928 v laboratořích německé společnosti Rohm and Haas, která ho o pět let později uvedla na trh. Hned si získalo velkou oblibu architektů a konstruktérů. Bylo to především pro jeho pevnost, vyšší odolnost a lehkost. Další výhodou plexiskla je dokonalá průsvitnost.

Jak udělat základy na skleník

Pokud budujeme betonové základy, je třeba je založit v nezámrzné hloubce – alespoň 80 cm. Výška základu nad zemí by pak měla být uvedena v podkladech k montáži skleníku, obvykle to bývá 5 až 10 cm. Praktický je i celobetonový základ, kdy pak do skleníku navezeme zeminu.