Čím ukončit záhon?

Čím ohraničit záhony

ČlánekTrávníkový lem a obruby jsou nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy.Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.Palisády opticky vyčlení záhon z okolního prostoru a tím zvýrazní jeho krásu.

Jak se zakládá záhon

Abyste si už za pár týdnů pochutnali na vlastní zelenině, čtěte, jak postupovat při jarním zakládání záhonu.Najděte vhodné místo.Záhony si vyměřte a vykolíkujte.Pořádně to zryjte aneb zahradní fitness.Otestujte si půdu.Přidejte živiny a vylepšete strukturu půdy.Dejte záhonům výsledný tvar.Osázejte si první záhon.

Jak Obroubit záhon

Kromě toho, že lemy mají záhony zdobit, mají i praktickou funkci – udržují zeminu tam, kde má být, tedy na záhonu. Hlína nepadá a při prudkém dešti nestéká jako bláto do cestiček a do trávníku, záhony si zachovávají svůj tvar. Z trávníku se do nich nedostává tráva ani plevel. Lemy nám tak usnadňují péči o zahradu.

Jak si vyrobit vyvýšený záhon

PřípravaNa místě, kde bude vyvýšený záhon umístěn, nejprve odkopejte drn a zryjte jej na hloubku jednoho rýče.Vyberte velké drny trávy a plevele.Následně podloží zarovnejte, aby na něm byl záhon umístěn rovně. Ideální je vyrovnat jej pomocí vodováhy.

Jak na ohraničení záhonů

Nejjednodušší způsob ohraničení je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Čím Olemovat záhony

A jaké existují alternativy tradičních řešení Lemy záhonů se používaly odjakživa, vysokým lemováním můžeme dokonce vytvořit záhony vyvýšené. Tradičními materiály lemů je dřevo, beton, kámen, ale i cihla. Dříve se používaly například ploché kameny, které se pokládaly na plocho, ale také usazovaly do země na stojato.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak správně rýt záhon

A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Jak udělat obrubník

Obrubník se položí do pásového základu a pomocí gumového kladiva se ustaví na výšku a polohu tak, aby lícoval s nataženým provazem. Potom se vyplní a vytvaruje beton bočně k takzvaným zadním přepážkám tak, aby byl obrubník zafixován až do třetiny své výšky v betonu.

Co vysadit na okraj záhonů

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.

Jak udělat obrubu záhonů

Budujeme skrytý obrubník

Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku a následně vyplníme oddělený prostor kačírkem nebo mulčem. Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky pak obrubník zatlačíme nebo zatlučeme, a to nejlépe gumovou palicí. Obrubník usadíme na úroveň terénu.

Jak založit záhon s mulčovací kůrou

Pokud textilii použijete, stačí menší vrstva kůry, cca 10 cm. Navrstvěte 10-15 cm kůry na záhon s položenou mulčovací textilií. První vrstvu aplikujte silnější, protože kůra po určité době seschne a zároveň také slehne a tlí. U stromků vrstvěte 15 cm, aby se kolem nich lépe udrželo vlhké prostředí.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Kdy dát kompost na záhon

Přidat kompost k rostlinám bychom měli během vegetační doby, to znamená od jara až do pozdního léta. Od začátku zimy je použití méně vhodné. Zejména bychom neměli hnojit většími dávkami, protože rostliny v chladné roční době téměř nepřijímají živiny a tyto se mohou snadno vyplavovat.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Čím natřít dřevo na vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jak na ohraničení záhonu

Nejjednodušší způsob ohraničení je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Jaký beton na obrubník

Vhodnou třídou betonu je C 12/15 s frakcí kameniva 4-8 mm. Do míst, kam přijdou obrubníky, se nasype a následně zhutní malá vrstva štěrku, betonové lože se navrství do výšky 8-10 cm.

Čím Olemovat záhon

Nejjednodušší způsob ohraničení je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Co kolem záhonu

Velmi oblíbené jsou plastové obrubníky. Na lemování záhonů jsou nejlepší záhonové obrubníky. Skvěle vypadají také dřevěné palisády nebo přírodní a masivnější betonové obrubníky. Když už budete ponořeni do vybírání zahradních obrubníků, tak nezapomeňte ani na příslušenství pro zahradní obrubníky.

Co použít místo mulčovací kůry

Praktická štěpka

Pořezané větve stromů a keřů můžeme okamžitě zpracovat na jemnou drť, kterou lze použít stejně jako kůru. Štěpkování patří mezi skvělé recyklační ekologické metody. Nemusíme sušit a pálit větve, případně je vyhazovat do odpadu.

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.

Proč se ryje

Rytí rozruší půdu, čímž v první řadě podstatně omezí bujení plevelů. Tím, že se do půdy dostává vzduch, podpoříte užitečné mikroorganismy, které v půdě žijí a pomáhají rozkládat biologickou hmotu. Proto je dobré při podzimním rytí do půdy zapravit kompost nebo hnůj.