Čím umýt skleník?

Jak vydezinfikovat hlínu ve skleníku

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní.

Kdy dezinfikovat skleník

Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.
Archiv

Jak dezinfikovat záhony

Jak půdu vydezinfikovat

Obecně se dá říct, že na plochu velkou přibližně 10 m2 budete potřebovat asi půl kilogramu dusíkatého vápna. Vápno rozhodíte na ošetřovanou plochu a hráběmi opatrně zapravíte do země. Půdu je pak nutné pořádně zalít.

Jak pohnojit skleník

Hnojení ve skleníku

Nezapomeneme důkladně rozbít hroudy. Vhodným zdrojem živin je také nadrobno posečená, již částečně rozložená tráva, namíchaná s listím. V půdě se rozkládá a postupně uvolňuje dusíkaté sloučeniny, navíc je směs navlhlá vlivem skladování v kompostu, čímž podporuje růst mladých rostlin.

Jak vydezinfikovat hlínu

Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku. Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, můžete do půdy zapíchat stroužky česneku, jako první zálivku použít vývar z kopřiv nebo na zeminu položit syrový brambor naříznutou stranou dolů a po několika dnech ho vyměnit.

Kdy rýt skleník

Záleží na tom, zda ve svém skleníku topíte, nebo ne. Pokud je skleník nevytápěný, začněte s jeho přípravou asi v polovině března. V této době připravte půdu a vysejte například salát nebo ředkvičky. Pokud je vytápěný, můžeme tam pěstovat klidně i pokojové rostliny nebo kaktusy.

Jak na plíseň ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Jak dezinfikovat zahradu

Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.

Jak se starat o skleník

Skleník musí dýchat

Kromě pravidelného přísunu vody musíte svým rostlinám ve skleníku dopřát také dostatek čerstvého vzduchu, aby se nedusily a v létě nepadly vedrem. I v tomto případě vám pomůže automatika. Vyplatí se hlavně v případě, když jste přes den mimo domov a nemáte možnost větrat podle momentálního počasí.

Kdy se stříkají okurky proti plísní

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.

Kdy Vykuřovat skleník

Skleník tedy vápníme 3 až 4 týdny před výsevem a výsadbou. Doporučuje se též vykuřování skleníku vykuřovacími jednotkami.

Co a kdy sazet do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak zvýšit vlhkost ve skleníku

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jak se zbavit housenek ve skleníku

Zakročit můžeme i chemicky, například přípravky Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rostliny, Decis AL ovoce a zelenina či netoxickým insekticidem Spintor. Z biopřípravků se používají postřiky na bázi olejů a vonných silic. Na některé zabírá též zkvašený kopřivový výluh.

Jak připravit hlínu do skleníku

Hlína za hlínu, rostlina za rostlinu

Nejlepší je dodat půdě organické hnojivo weiki nebo kompost už na podzim po sklizni, aby se živiny postupně uvolnily do půdy. Pokud jste to nestihli, je lepší to udělat na jaře než vůbec. Můžete využít i kolečko hnoje.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jak odstranit plíseň ze skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jak dlouho nesmí pršet po postriku

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Jak Vykuřovat skleník

Při vykuřování je nutné okna, dveře a větrací otvory neprodyšně uzavřít. Do zadýmovaného prostoru nevstupujeme po dobu 24 hodin. jedna vykuřovací jednotka postačí k dokonalému ošetření 250 – 500m3. Dým obsahuje jedovatý organofosfát, který zlikviduje dospělce i larvy přezimujícího hmyzu.

Jak Vysířit skleník

Jak efektivně vydezinfikovat skleník Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jak škodí smutnice

Jak smutnice škodí rostlinám Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků, čímž rostliny oslabují nebo způsobují jejich úhyn. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.

Co proti Muškám v hlíně

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.