Jak vyčistit peří doma
Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Archiv
Jak probiha čištění peří
Nejdříve peří prochází procesem trojího praní (za studena) a následného odstředění. Další fází je promíchávání peří proti sítům a současného dosušování. Dochází tak k odlučování prachových části a úlomků. Na závěr je peří opět mechanicky promícháváno, aby se provzdušnilo a získalo na objemu.
Archiv
Co se starou peřinou
Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.
Jak často čistit péřové peřiny
Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou. Ideální doba jsou tak 2 roky.
ArchivPodobné
Jak vyčistit péřové peřiny
Polštáře jsou vždy na ošetření náročnější než přikrývky, jsou totiž v kontaktu s vlasy a pokožkou těla. V tomto případě ovšem stačí výrobky prostě vložit do pračky. Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Jak vyčistit Pocuranou peřinu
Peřinu jsem rozpárala, peři vysypala do vany s mýdlovou vodou, promíchala jsem ho, poté jsem ho cedníkem vyndavala a přendavala do sypku. Sypek jsem pořádně zavázala a dala do automatky vymáchat. Poté jsem rozprostřela na zem noviny a peři jsem usušila. Pak jsem ho dávala znovu do peřiny.
Jak vyčistit peří na Mašlovačky
Po každém použití je jemně promnu v horké vodě s odmašťovacím prostředkem na nádobí (trošku vody, dost jaru). Pak je proplachuji pod tekoucí teplou vodou, promnu, přebytečnou vodu stáhnu prsty, mašlovačku protřepu a dám sušit volně na vzduch.
Jak dlouho vydrží peří
Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Jak skladovat Perove peřiny
Aby Vám péřové výrobky dlouho vydržely…péřový výrobek pravidelně větrejte na nepřímém slunci.peřiny uchovávejte v suchu.péřové výrobky pravidelně provzdušněte natřásáním a otáčením.neskladujte v kompresních a uzavřených obalech.
Jak vyprat velkou peřinu
Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek. Pokud jsou skvrny velmi výrazné, neobávejme se použít prací přípravek, který obsahuje odstraňovač skvrn – třeba Dr.
Jak prát a sušit peřiny
Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Na jaký program prát peřiny
Praní peří v domácí pračce
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří.
Jak se zbavit zápachu peří
Prachové peří a peří mají přírodní zápach, který zmizí poté, jakmile polštáře a přikrývky vybalíte a dostatečně vyvětráte. U přikrývek a polštářů z prachového peří a peří používejte pouze třetinu běžné dávky pracího prostředku a perte je odděleně.
Co je to Peroutka
Mašlovačka nebo peroutka (na Moravě), perútka (na Slovácku), perótka (na Hané), mastička (na Valašsku) je kuchyňská pomůcka, která slouží k potírání kompaktních pokrmů buď v průběhu přípravy nebo po jejich dokončení tekutou ingrediencí. Mašlovačka vzdáleně připomíná štětec či štětku.
Jak se starat o péřové peřiny
Doporučujeme dát méně pracího prášku, než jste zvyklí při praní oblečení. Nezapomeňte lůžkoviny důkladně vysušit, nejlépe v sušičce, v létě se vyvarujte venkovnímu sušení, kdy se do peřin mohou dostat roztoči, prach a pyl. Zvláštní péči vyžadují péřové přikrývky a polštáře, kdy se raději obraťte na pomoc v čistírně.
Jak větrat péřové peřiny
polštáře, peřiny, prošívané a dětské deky
Pravidelně lůžkoviny větrejte, aby se odvedla vlhkost. Nevystavujte je přímým slunečním paprskům, ale větrejte ve stínu, v průvanu. Ideální je působení suchého mrazu. Nepoužíváte-li své lůžkoviny z peří delší dobu, je vhodné je uložit do vakuových obalů.
Jak Vakuovat peřiny
Pro péřové peřiny a polštáře jsou krajně nevhodné vakuové pytle, jelikož peří by mělo mít možnost dýchat a také by se mohlo při vakuování polámat. Proto je vhodně je uskladnit buď v peřiňáku nebo ve skříni. Pokud máte dlouhodobě uskladněné peřiny, je vhodné je čas od času natřást.
Jak vyprat Perinu z peří
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Jak zbavit peřiny roztočů
A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte.
Jak Vysat vzduch z pytle
Nepěchujte proto pytle až úplně po okraj. Ujistěte se, že mezi uzavíráním a oblečením máte několik centimetrů mezeru a že v zipu není chycena například nit, která by zhoršila těsnění a zapříčinila pomalé pronikání vzduchu do pytle. Až pak začněte vysávat vzduch.
Co nepatří do sušičky
Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky. kabelky.
Co nemaji radí roztoči
Roztoči za svůj život vyprodukují až 200 krát více exkrementu než sami váží. Ideální pro jejich zdárný rozvoj je teplota 22 – 26°C, tma, vlhkost 70 – 80 %. Zabíjí je mráz, teploty nad 55°C, sluneční svit a sucho, pod 50 % vlhkosti. Alergeny jsou právě především jejich exkrementy.
Co zabije roztoče
Prach utírejte pravidelně vlhkým hadříkem, abyste ho nerozvířili do prostoru. Roztoče nenávidí eukalyptový olej, proto ho můžete používat při utírání prachu. V jednom gramu prachu se totiž skrývá až 15 roztočů. Usazují se hlavně na nábytku, pod postelí nebo v kobercích.
Jak Vakuovat oblečení
Oblečení, lůžkoviny a další do pytle vložíte, zazipujete a přes ventil odsajete vzduch. Tímto způsobem pytel zmenší svůj objem až o 80%. Pytle pak můžete uskladnit do skříně, pod postel, ale díky tomu, že pytel k oblečení nepustí vlhkost, můžete ho uložit také ve sklepě nebo na půdě.