Čím zakrýt jahody na zimu?

Jak zakrýt jahody na zimu

Jahody mráz nemilují

Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Čím hnojit jahody na zimu

Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec.
Archiv

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Jakou textilii pod jahody

Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.

Čím zakrýt rostliny na zimu

lehčí jutové textilie, pytlovina nebo pevný balicí papír. Žardiny nebo květináče lze obalit silnější kokosovou rohoží. V okrasné zahradě je potřeba ochránit proti mrazu růže a jahodníky. Rostliny můžete zakrýt chvojím anebo celý záhon překryjte netkanou bílou textilií.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy hnojit jahodníky

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Čím hnojit jahody v červnu

Jahodníky přihnojujte

Jahody hnojivo potřebují, raději s ním ale opatrně, abyste mladé listy nepopálili. Přihnojit můžete už při první okopávce jahodového záhonu, hodí se třeba kravský nebo koňský hnůj, jenž zapracujete do půdy. Stačí, když ke každé rostlině použijete zhruba polévkovou lžíci hnojiva.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak dát fólii na jahody

Řádky – vzdálené od sebe ideálně 80 centimetrů – si vyznačte pomocí provázku. Otvory pro výsadbu jednotlivých keříků pak vždy po 40 centimetrech vyřízněte jednoduše do kříže a jen tak velké, kolik je potřeba pro zasazení rostlinky. Velký otvor by vám pak zbytečně zarůstal plevelem.

Jak namíchat substrát pro jahody

Řešení nabízí substrát na bázi směsi přechodové, slatinné a vrchovištní rašeliny doplněné dobře vyzrálým, jemně tříděným kůrovým kompostem s přídavkem minerálních hnojiv (kombinovaných, jednosložkových a také vápenitých).

Jak zabalit strom na zimu

Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval. Před balením nezapomeňte odstranit spadané listí.

Jak zabalit rostliny na zimu

Mladé stromky, keře nebo vysoké trvalky a trávy zabalíme do rákosových rohoží a převážeme motouzem. Vrcholky mohou zůstat odkryté, případně lehce zakryjeme chvojím nebo textilií. Rohože mají dokonce dvojí ochranu – jednak před zimou a také před zvěří, která může zahrady v zimě navštěvovat a stromky a keře okusovat.

Co dělat s odnožemi jahod

Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.

Čím teď hnojit jahody

Vyčerpané jahodníky hnojte

Proto teď budou vděčné za hnojení i vodu. Ocení hnojiva s fosforem či draslíkem, což obsahuje třeba obyčejný přírodní slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Čím nejlépe hnojit jahody

Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.

Kdy hnojit jahody v truhlíku

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Kdy a čím hnojit jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Čím se hnojí jahody

Přihnojovat, přihnojovat, přihnojovat

Použít lze i granulovaný kravský hnůj. Ke každé rostlině vystačíme v tomto případě s polévkovou lžící granulí (kravský hnůj je velmi vydatným hnojivem), které zahrneme půdou při okopávce v blízkosti rostliny. Granule mají tu výhodu, že při jejich použití nehrozí rostlinám popálení.

Čím zakrýt stromy před mrazem

Malé stromky můžete také tzv. obalit, což je ochrání nejen před sluncem, ale i před sněhem a holomrazy. Kmen omotejte ideálně jutovinou či chvojím, použít můžete ale i staré krabice, slámu či rákos. Můžete použít i bublinkoovu fólii, musíte však stromku umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařoval.

Čím zakrýt rostliny před mrazem

Abyste rostliny před zimou ochránili, postavte je blíže ke stěnám domu, nejlépe pod střechu. V případě tuhých mrazů můžete květináče položit na polystyrenové desky a rostliny překrýt ochrannou tkaninou. Ve dnech, kdy nemrzne, můžete rostliny v květináčích zalít. Vyhněte se však přelití, hrozilo by omrznutí rostliny.

Kdy a jak hnojit jahody

Obvykle je nutné hnojit pravidelně od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.