Jak oplotit výběh pro slepice
Mobilní výběh pro slepice jednoduše vytvoříte např. pomocí sítě pro drůbež. Síť pro drůbež postavíte během pár minutek na jakémkoliv místě. Jakmile slepice ve svém výběhu vyzobou nebo vyhrabou trávu, můžete jim tento mobilní plot během chvilky přesunout na nový prostor.
Co dát do Popeliště pro slepice
Dobře poslouží dřevěný popel. Popel z uhlí nepoužívejte, ten je plný škodlivých látek jako síry a různých kyselin. Obsah popeliště můžete doplnit jemným suchým pískem a suchou hlínou. Jak vypadá popelení slepice se můžete podívat na následujícím videu.
Jak vybavit výběh pro slepice
Základem je zařídit, aby se ve výběhu nehromadila voda, můžete do něj umístit nějaké vyvýšené plochy odsazené od země. Pokud už je výběh zdevastovaný, můžete ho vyplnit nějakým přírodním materiálem (dřevěné peletky, štěpka, písek…), který pokryje povrch a slepičky si v něm budou moci hrabat.
Jak vyrobit přístřešek pro slepice
Do výběhu si pořiďte také popeliště. Stane se nejoblíbenějším místem vašich slepiček. Očistí si v něm peří a na střeše z rákosu se vyhřejí na slunci. Spodní část popeliště je vyrobena ze silnějších zaoblených fošen, které jsou skvělé na hřadování.
Jaký výběh pro slepice
Obecně se udává, že jedna slepice by měla mít 4-10 m2 volného prostoru. Vždy však záleží na samotném chovateli, jaké má možnosti. Čím větší slepičí výběh vytvoříte, tím samozřejmě lépe. Výška ohrady pro slepice by se měla být minimálně 1m, ale záleží na plemeni slepic.
Jak vysoko vyletí slepice
I když pěkných pár desítek metrů zvládne bez problémů. Podstatnou roli hraje i fakt, jak vysoko slípka doletí. Dobré letkyně zvládnou překonat i dvoumetrový plot. Pokud vám tato skutečnost úplně nevyhovuje, stavte vysoké ploty, nebo ploty se zábranami.
Jak se pozná že má slepice čmelíky
Příznaky výskytu:bledé hřebínky drůbeže.neklid.skvrny od krve na vejcích.nízká snůška vajec.úhyn mladých kuřat.
Co na čmelíky u slepic
I u živých zvířat lze použít křemelinu k jejich přímému ošetření. Odchyťte vaše slepičky jednu po druhé a rukama do peří slepic postupně vetřete křemelinu. Můžete ji případně i zamíchat do popeliště, ovšem při tomto použití se přes peří nemusí křemelina dostat až na kůži slepice a její účinky tak nebudou stoprocentní.
Co dát slepicím do kurníku
Slámu nařezanou na menší části považuje většina chovatelů za nejlepší způsob podestýlkového řešení. Sláma vydrží dlouho suchá a její absorpční vlastnosti jsou také výborné. Výhodou slámy je také to, že dokáže dobře eliminovat i zápach ze slepičinců. Listí z ořešáku.
Jak zvyknout slepice
Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.
Jak velký musí být kurník pro 10 slepic
Pokud hledáte kurník pro 10 slepic, pak pro Vás bude ideální prostor s podlahovou plochou 1,5-2,5 m2. Záleží ale také na tom, jak je prostor kurníku koncipován, kolik má hřadů a snáškových hnízd.
Jak vyrobit hřady
Hřady – tyče, žebříky, na kterých slepice spí, umístěte do výše zhruba 0,5 metru nad podlahou. Použijte tyče kulaté o průměru 4 až 6 centimetrů, případně hranaté, kterým ale obrousíte hrany. Vhodné jsou i větve, které jsou vůbec nejlepší kvůli svému povrchu.
Jak zvýšit nosnost slepice
Drcené skořápky
To, že mají příznivé účinky na snášku vajec ví i chovatel začátečník. Do koše prázdné skořápky určitě nepatří. Vajíčková skořápka je bohatá na vápník, forfor a další látky, které se v těle slepičky rozloží tak dokonale, že zvýší její snůšku.
Jak zabezpečit slepice
Slepičí výběh by měl tedy obsahovat dost stromů a keřů, můžete jim vyrobit i jednoduché stříšky, kam se při hrozícím nebezpečí rychle ukryjí. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že si žádný dravec vaši slepičku neodnese, musíte na výběh pořídit síť nebo ho překrýt pletivem a vyrobit vlastně takovou slepičí voliéru.
Čím Podestýlat slepice
Pořídit si kvalitní kurník nestačí, budete do něj muset dát slepicím podestýlku, a tu pravidelně vyměňovat. Jako podestýlka je ideální sláma. Pokud slámu nemůžete sehnat, postačí čisté dřevěné hobliny. Ty dostanete i lisované v chovatelských potřebách.
Jaké pletivo pro slepice
Samozřejmě ale čím bude oplocení i při menším počtu slepic větší, tím lépe. Pro větší kusy, jako jsou husy, kachny a krůty, můžete použít klasické lesnické pletivo. Patří k nejlevnějším typům drátěného oplocení. V případě větší drůbeže sáhněte klidně i po podobné variantě – ovčím pletivu.
Kam umístit Popeliště pro slepice
Popelí se, popelí…
Popeliště je nehluboká jamka, naplněná nejlépe dřevěným popelem nebo jemným pískem. Protože musí zůstat suché, je nelepší umístit popeliště pod stříšku nebo přímo pod kurník, pokud máte nadzemní.
Co nesmí chybět v kurníku
Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.
Jak poznat kdy bude slepice Snaset
Slepice začne být velmi neklidná, bude hledat místo, kde by se ukryla a začala snášet vajíčka. V kurníku začne vyhledávat tmavší a klidný prostor. Dostane se jí častější pozornosti od kohouta. Jakmile ji budete chtít pohladit nebo vzít do náruči, přikrčí se k zemi.
Čím se krmí slepice
Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.
Co má být v kurníku
Kurník by měl mít dostatečně velké okno (i světlo rozhoduje o snášce), a dále regulovatelné větrací okénko. Obojí je možno v létě nahradit pletivem, v kurníku však nesmí být průvan. Mimo krmítka a napáječky nesmí chybět hřad či hřady, na jednu slepici je potřeba 15 cm hřadu. A zde bývá největší kámen úrazu.
Jak začlenit nové slepice
Použijte taktiku odvedení pozornosti, zapískejte, zatleskejte a slepice od sebe pokud možno oddělte. Hřebínky jim namažte vazelínou, abyste jim vzájemné zraňování trochu ztížili. Jestli mají slepice dostatek prostoru, krmení a vody, tyhle šarvátky by měly během několika dní (maximálně týdnů) přestat.
Co se nesmí dávat slepicím
Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.
Jaké vitamíny pro slepice
Nutri Mix pro nosnice plv 20kg. Minerální krmivo s vitaminy pro nosnice.Nutri Mix pro nosnice plv 3kg. Minerální krmivo s vitaminy pro nosnice.Acidomid D drůbež 1l.Minerální kámen pro drůbež 900g prevence kanibalismu.Nutri Mix pro nosnice plv 1kg.Roboran D pro drůbež plv 1kg.Vitaplastin forte plv 1kg.Plastin plv 1kg.
Co může zabít slepice
Nešťastné náhody, co zabijí slepiceOtrava. Otrava patří mezi nejčastější nešťastná úmrtí slepiček na dvorků chovatelů.Požár kurníku. Bohužel i požár může někdy zachvátit váš kurník.Domácí mazlíček. Hrozba číhá především od psů a koček.Málo vody.Nebezpečný materiál.