Čím zničit mech v trávníku?

Jak zlikvidovat mech z trávníku

Likvidace mechu z trávníku

Mech lze likvidovat v trávníku chemicky nebo mechanicky. Nejdostupnější možností je ale pravidelné hnojení trávníku, nejlépe speciálními hnojivy, která jsou zdrojem všech potřebných živin. Po přihnojení dochází k regeneraci a odnožování trav, mech tak ztrácí šanci na přežití.
Archiv

Co je nejlepší na mech v trávníku

Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Máte-li větší plochu trávníku, je lepší použít k jeho provzdušnění elektrický vertikutátor. Ten ho zbaví nejen mechu, ale také plevelů.
Archiv

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Kdy odstranit mech z trávníku

Mechy v trávníkus vyšším výskytem mechůpro použití do trávníků před vertikutací (zde je vhodné počkat na zhnědnutí mechů a poté provést vertikutaci) – na jaře a na podzim.jako podzimní hnojivo.

Jak se zbavit mechu bez chemie

Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Chybějící dusík můžete například doplnit rohovou moučkou v množství 100 gramů na 1 m². Speciální hnojiva jsou sice dražší, ale umí se uvolňovat postupně, stačí je tedy aplikovat 3x za rok.

Jak zatocit s mechem

Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku.

Kdy Vápnit zahradu proti mechu

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Kdy hnojit trávník proti mechu

Aplikaci provádíme nejlépe na jaře v období intenzivního růstu trav. Anti-Mech lze aplikovat i zálivkou z konve formou hnojivého 0,5% roztoku (50 g/10l vody). Aplikaci zálivkou neprovádějte za velmi teplého a slunného počasí, kdy hrozí popálení travních rostlin.

Jaké vápno proti mechu

Mechu se nezbavíte nikdy. Lze jej omezit např. změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jaké vápno použít proti mechu

Mechu se nezbavíte nikdy. Lze jej omezit např. změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo.

Čím hnojit trávník

Výborným hnojivem pro zelený trávník je kompost, ovšem ten je třeba nechat odležet a po vyklíčení chemicky odstranit semena plevele. Zájem v současnosti budí i ekologická hnojiva algináty, výtažky z mořských řas podporující růst kořenů a symbiózu trav a hub.

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Jak ozivit Spaleny trávník

Návod na údržbu takto poničeného porostu je jednoduchý: nejdříve vyhrabte lehce jemnými hráběmi zaschlé zbytky rostlin a trávník zalévejte 3 – 5 x denně vždy po dobu asi 5 minut jemným proudem vody z hadice (pozor na přemokření, na postižených místech by se vytvořilo bahno).

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak odstranit starou trávu

Nejznámějším způsobem je klasická vertikutace. Tímto způsobem dochází k razantnímu odstranění travní plsti pomocí nožů, které trávník prořezávají a odstraňují z něj suchou a starou trávu. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě nebo elektrické či benzínové vertikutátory.

Jak na zanedbaný trávník

Vyhrabávání hráběmi většinou nestačí, proto vsaďte na vertikutaci. Výkonný vertikutátor trávník provzdušní, odstraní z něj plsť i mech, zajistí lepší přísun vláhy i vzduchu ke kořenům a napomůže odnožování. Po vertikutaci nezapomeňte trávník pohnojit, těžší půdy můžete propískovat křemičitým pískem.

Kdy založit trávník

Duben, květen a září poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Vrstva ornice musí mít tloušťku minimálně 15 cm.

Jak se zbavit staré trávy

Nejznámějším způsobem je klasická vertikutace. Tímto způsobem dochází k razantnímu odstranění travní plsti pomocí nožů, které trávník prořezávají a odstraňují z něj suchou a starou trávu. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě nebo elektrické či benzínové vertikutátory.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak Udusat trávník

Zasetá místa uválíme stejně jako při zakládání trávníku, rýhovaným válcem. Ale semena jdou i zasekat železnými hráběmi a poté zpevnit povrch deskami položenými přes ošetřená místa. Čím budou širší a delší, tím půjde práce rychleji. Pak stačí po desce několikrát přejít a zeminu udusat.

Jak zalévat založený trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně. Vyšší nároky na závlahu mají trávníky, kde převažuje jílek vytrvalý, nejvyšší pak porosty se psinečky.

Čím srovnat terén

Nejlepší volbou je rozhrnutí do ztracena. Pokud ale nedisponujete dostatkem zeminy na ostatní prohlubně, můžete je hlínou z nežádoucích hrbolků zasypat. Nachází-li se na pozemku větší nerovnosti je nutné rozhrabání opakovat.

Jak oživit starý trávník

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak docílit hustého trávníku

Pravidelná seč 2x týdně je dostatečně častý impulz pro trávu, aby nerostla nahoru, ale do stran. Tím trávník rychle houstne. Kosení 3x týdně ničemu nevadí, trávník zhoustne rychleji. Kosení jednou za 5 dnů nebo dokonce za týden je naopak hraniční, při této frekvenci se trávník zlepšuje jen velmi pozvolna nebo stagnuje.