Na co se renesance zameruje
Klade se důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život. Renesanční člověk se vymaňuje ze středověkého způsobu myšlení tj. zájem se od Boha obrací směrem k člověku samému. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností.
Co inspirovalo renesanční umělce
Renesanční umělci se inspirovali antickými díly. Hlavním rozdílem mezi gotikou a renesancí je OBRAT OD BOHA K ČLOVĚKU. Renesance se soustředí na pozemský svět a spěje k pohodlnému lidskému životu. Také zkoumá přírodu a rozvíjí vědu.
Co přinesla světu renesance
Ekonomický rozvoj západní a jižní Evropy umožnil v tomto období rozkvět umění, především malířství, sochařství a architektury. Renesance a s ní související humanismus však ovlivnily také dobovou filosofii, hudbu, přírodní vědy a četné další oblasti.
Čím se inspirovala renesance
A jak se to tedy lišilo od renesance Zatímco renesance se inspirovala starověkým Římem, vzorem klasicismu bylo klasické Řecko.
Na co klade důraz renesance
Renesance přináší nový pohled na svět, jiné pojetí člověka, klade velký důraz na vzdělání. Do popředí se dostává světská tématika. Nově vzniká literatura zábavná (typické domácí téma Palečka) a tvorba zaměřující se na vzdělávání (Jan Blahoslav).
Z jakých tradic renesance vycházela
Duchovní základy: na rozdíl od středověkého teocentrismu vycházelo renesanční myšlení ze smyslové zkušenosti (senzualismus) a zkoumání přírody (naturalismus) a bylo zaměřeno na člověka jako míru všech hodnot (antropocentrismus).
Co je to renesance
Z francouzského renaissance, které doslova znamená „opětovné narození, znovuzrození, obrození“.
Jaké jsou znaky renesance
Znaky renesance:
Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.
Co je to renesance v literatuře
Renesanční literatura je literatura, která vznikla v epoše renesance, trvající od 14. do 16. století, a byla součástí tehdy dominantního renesančního uměleckého slohu. Často se užívá také pojmu humanistická literatura.
Jak vznikla renesance
Renesance (též renezance) je umělecký sloh a historická epocha, která vznikla ve 14. a trvala až do 16. století, kdy plynule přešla přes manýrismus v baroko. Vznikla v severní Itálii, odkud se kupeckými a poutnickými cestami postupně šířila do celé Evropy.
Jak vznikl název renesance
Vzniká nový styl: renesance, jehož název je odvozen z italského slova rinascita (rinašita) = znovuzrození. Období rané renesance (italsky Quattrocento) zahrnuje dobu celého 15. století. Renesance tedy začíná v Itálii podstatně dříve než v ostatní Evropě.
Na co se zameroval humanismus
Humanismus (z latinského humanus, lidský) je pozdější označení pro filosofické, literární a kulturní hnutí, vzniklé v Itálii ve 14. století, charakteristické obnoveným zájmem o klasické jazyky, antickou kulturu a filosofii a vysokým hodnocením lidské osoby, včetně její zbožnosti a ctností.
Proč renesance vznikla v Itálii
Italská renesance (či vlašská renesance) se zformovala ve 14. století jako životní styl a kultura vyjadřující názory podnikavého severoitalského měšťanstva, které stály ve výrazném protikladu k dosud panujícím středověkým poměrům.
Kdo patří do renesance
Začíná v Itálii ve 14. století tzv. „protorenesancí“ (Giotto), následuje raná renesance (Masaccio, Fra Angelico, Piero della Francesca). Mezi nejznámější tvůrce období vrcholné renesance patří Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Michelangelo Buonarotti, Jan van Eyck, Albrecht Dürer, Pieter Brueghel.
Proč v Čechách neprobíhala renesance
Renesance se k nám šířila zejména z Uher, kde se jí dobře dařilo díky Matyáši Korvínovi. Odtud se pak na začátku 90. let 15. století dostal renesanční sloh přes Moravu do Čech.