Na co je aviváž?

Na co lze použít aviváž

Aviváž do praní používáme hlavně pro změkčení a provonění prádla. Na výběr dnes máme obrovské množství různých druhů a vůní. Může také pomoci při schnutí a žehlení prádla. U umělých vláken také prokazatelně snižuje elektrostatický náboj.
Archiv

Kdy se nesmí používat aviváž

Aviváž se nedoporučuje používat pro praní ručníků, osušek a funkčního prádla. Rovněž nepotěší ani alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Archiv

Co se dá použít místo aviváže

Místo vody je možné použít bylinný výluh nebo citrusovou vodu vzniklou povařením slupek citrónů, pomerančů či limetek ve vodě. Bylinky a koření lze též naložit přímo do octa. Směs nechte vyluhovat alespoň dva týdny, poté přeceďte přes sítko nebo pláténko a bylinný ocet používejte místo aviváže.

Jak správně používat aviváž

Aviváž nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování.
Archiv

Kam přidat aviváž

Aviváž má v pračce své místo vedle pracího prostředku. Dávkujte ji vždy podle doporučení výrobce – většinou se na jedno praní dává množství, které se vejde do uzávěru láhve.

Kam nalít aviváž do pračky

Jak prát v pračce a kam nalít aviváž Lenor Do víčka si odlijte požadované množství tekutiny, kterou nalijte do zásobníku na aviváž. Ale pozor, ať tekutina nepřesáhne rysku. Během cyklu máchání prádla vyplaví vaše pračka vodu do dávkovače a tak se dostane aviváž do prádla.

Jak provonět prádlo bez aviváže

Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.

Jak prát bez aviváže

Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.

Co na změkčení prádla

Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené.

Jak prát prádlo podle barev

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Kam do pračky nalít aviváž

Aviváž nikdy nepoužívejte přímo na prádlo, ani ji neřeďte vodou. Na dávkování aviváže použijte víčko (bližší informace o dávkování najdete na zadní etiketě prostředku) a jednoduše nalijte do zásobníku určeného pro aviváž. Bývá označen symbolem kytičky.

Kdy se přidává aviváž do pračky

Aviváž by se měla odsát ze zásuvky na prací prostředek do bubnu. Tyto kanály mohou být ucpané. Zprůchodníte je propláchnutím a vyčištěním vlažnou vodou a kartáčem. Pokud je zásuvka na prací prostředek na začátku programu otevřená, aviváž stéká přímo do bubnu, zatímco se napouští voda.

Jak funguje aviváž v pračce

Jak známo, aviváže se přidávají do pračky do speciální přihrádky pro aviváž. Během závěrečné fáze oplachování vtéká voda do této přihrádky a za stálého míchání prádla nahání aviváž do bubnu pračky.

Proč mi nevoní prádlo aviváží

Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.

Co delat kdyz nemám aviváž

Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.

Na co prát barevné prádlo

Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Proč se nesmí používat aviváž do sušičky

Veděli jste, že prádlo vyprané v běžné aviváži se nesmí sušit v sušičce 🙂 Aviváží se ucpávají filtry sušičky a ta se po nějaké době zanese. Pro voňavé prádlo doporučujeme použít speciální vonné ubrousky nebo aviváže určené do sušiček, které najdete v drogeriích a supermarketech.

Jak změkčit prádlo bez aviváže

Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.

Která aviváž je nejlepší

Aviváže jsou k dostání od mnoha známých značek, ty klasické koupíte od značky Lenor, Silan, Coccolino, Frosch a dalších. Mnozí preferují Německé, Rakouské nebo Švýcarské aviváže, které jsou považovány za kvalitnější. Oblíbené jsou značky Softlan, Kuschelweich, Waschkönig, Quanto nebo Comfort.

Co prát spolu

Co tedy můžete prát spolu Ideálně bavlněné a syntetické oblečení. Oblečení z vlny (například svetry) však perte vždy zvlášť na speciální program. S bavlněným a syntetickým oblečením můžete prát také jemné prádlo, vložte jej ale nejprve do ochranného obalu určenému k praní.

Jak se spravne pere

Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.

Jak správně třídit prádlo do pračky

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Co nepatří do sušičky

Do sušičky nedávejte prádlo, které obsahuje gumové části, stejně tak nevkládejte boty do sušičky, pokud mají lepené podrážky. Ty se mohou působením horkého vzduchu rozlepit. Do sušičky rovněž nepatří oblečení s plastovými zipy, které se mohou zkroutit. Podobně jako podprsenky s výplní, které se mohou zdeformovat.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.