Na co je datová schránka?

Proč mít datovou schránku

Protože se do systému datových schránek přihlašujete přes ověřenou identitu, adresát má jistotu, že vše, co mu posíláte datovou schránkou, jste poslali opravdu vy. Díky datové schránce můžete zasílat dokumenty úřadům elektronicky z pohodlí domova, a elektronicky je i přijímat.
Archiv

Kdy musím mít datovou schránku

Jedná se například o spolky, nadace, společenství vlastníků jednotek či obecně prospěšné společnosti. Povinnost používat datovou schránku se bude od roku 2023 vztahovat i na fyzické podnikající osoby, tedy na všechny živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné, a to včetně OSVČ bez identifikačního čísla.
Archiv

Jak využít datovou schránku

Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.
Archiv

Kdo si musí pořídit datovou schránku

O datovou schránku mohou zažádat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku nebo nejsou zřízeny zákonem. Pokud máte datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení žádat nemusíte, bude vám založena automaticky. Zřízení datové schránky je zdarma.

Co všechno umí datová schránka

Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování dokumentů (datových zpráv) orgány veřejné moci, k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Zjednodušeně řečeno, datová schránka slouží k přijímání a posílání úředních (elektronických) dopisů mezi Vámi a orgány veřejné moci.

Kdy je aktivní datová schránka

Datová schránka je aktivována (zpřístupněna) prvním přihlášením oprávněného uživatele, nejpozději však 15. dnem od doručení přístupových údajů. Datové schránky zřízené ze zákona byly automaticky i bez přihlášení zpřístupněny od 1. listopadu 2009.

Kdo mi zřídí datovou schránku

Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.

Jak se posílá přes datovou schránku

Vložení souborů do přílohy z diskuV sekci PŘÍLOHY klepněte na tlačítko NAHRAJTE Z POČÍTAČE (nebo NAHRAJTE ZE SLOŽKY).Otevře se systémový dialog pro volbu souborů – vyberte v něm soubor, který chcete k datové zprávě připojit.Potvrzením volby se specifikace souboru přenese do sekce PŘÍLOHY.

Co když mi nepřišla datová schránka

Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.

Kdy mi stát zřídí datovou schránku

Zřídí mi stát na začátku roku 2023 datovou schránku Podnikatelům a nepodnikajícím právnickým osobám bude datová schránka zřízena na začátku roku 2023. Přihlašovací údaje do ní vám přijdou na začátku roku 2023 papírovým dopisem.

Kdo zřizuje datovou schránku

Datovou schránku jim zřizuje Ministerstvo vnitra České republiky automaticky a bezplatně . Přístupové údaje zasílá Ministerstvo vnitra ČR do vlastních rukou statutárnímu orgánu právnické osoby nebo členovi statutárního orgánu právnické osoby, pro niž byla datová schránka zřízena.

Jak se platí za datovou schránku

Za zřízení a využívání datové schránky neplatí běžný občan ani živnostník žádný poplatek.

Co se stane když si neaktivují datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.

Jak zjistit zda má někdo datovou schránku

Seznam držitelů datových schránek umožňuje veřejnosti zjistit, zda konkrétní subjekt má aktuálně zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku, a to včetně zjištění jednoznačného identifikátoru datové schránky subjektu. Poskytuje webové služby a strojově čitelné seznamy datových schránek.

Jaký je rozdíl mezi datovou schránkou fyzické osoby a podnikající fyzické osoby

Z pohledu státu se bude jednat o „datovou schránku podnikající osoby“, která se od klasické „datové schránky fyzické osoby“ liší – je vázaná na IČO a nově ji nebude možné znepřístupnit, pokud stále podnikáte. Je totiž přímo svázaná s vaším podnikáním.

Kdo platí datové schránky

Skutečnost: Veškerá komunikace přes datové schránky je pro jejich uživatele bezplatná. „Elektronické poštovné“ je hrazeno ze státního rozpočtu. Datové schránky tak nebudou stát peníze navíc ani ty subjekty, které velkou část dopisů doručovaly zdarma do podatelny.

Co mi bude chodit do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Kdo posílá datové schránky

V roce 2023 čeká datové schránky jedna zásadní změna, kterou Ministerstvu vnitra ukládá zákon. Od ledna začne resort vnitra postupně zřizovat datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob, tedy živnostníkům, spolkům či nadacím. Běžných občanů se povinnost nakonec netýká.

Co dělat když nechci datovou schránku

Datovou schránku je možné jejím držitelem znepřístupnit, nikoli zrušit. Znepřístupnění datové schránky je možné v případě datových schránek fyzických osob provést na žádost, tzn. např. na kontaktním místě Czech POINT nebo po přihlášení do datové schránky prostřednictvím Identity občana přímo v nastavení schránky.

Co lze poslat přes datovou schránku

Poštovní datovou zprávou můžete posílat například faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty, zkrátka to, u čeho chcete právně prokázat, že jste dokument odeslali v pořádku a včas. Poštovní datovou zprávu si mohou vzájemně posílat právnické osoby, podnikající fyzické osoby nebo občané.

Kdo komunikuje přes datovou schránku

Je určená především ke komunikaci se subjekty veřejné moci, tedy s ministerstvy, úřady, policií, notáři, městskými částmi a obecními úřady. Stát povinně zřídil datovou schránku každé právnické osobě zapsané v obchodním rejstříku a následně ještě advokátům a daňovým poradcům.

Co se posílá do datové schránky

Poštovní datovou zprávou můžete posílat například faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty, zkrátka to, u čeho chcete právně prokázat, že jste dokument odeslali v pořádku a včas.