Na co je dobře lipové dřevo?

Na co je vhodné lipové dřevo

V pozdní gotice bylo lipové dřevo preferovaným dřevem pro sochařství a řezbářství. Dnes se lipové dřevo používá stále hlavně v sochařství, v řezbářství a k soustružení, protože se dá dobře opracovávat ve všech směrech. Častěji se ale používá dřevo borovice vejmutovky.

Co se vyrábí z lípy

Lípa je medonosná rostlina, ze které se vyrábí med, sirup, likér či lipové víno. K léčebným účelům se používjí hlavně květy lípy, v době kvetení omamně vonící. Obsahují velké množství slizu, třísloviny, glykosidy, silice a flavonoidy, organické kyseliny, saponiny, látky blízké tokoferolu (vitaminu E), fytosteroly aj.

Jak hoří lipové dřevo

Lipové dřevo se velmi snadno zapaluje. Má tmavošedou, podélně zvrásněnou kůru. Při hoření dřeva nedochází k tvorbě praskajících jisker. Naopak vytváří hezké obnažené plameny a jen velmi málo uhlíků.
Archiv

Na co se používá dřevo

Dřevěné hudební nástroje, nábytek, lodě, papír, zdroj tepla, koňské povozy i kola, roubenky či topůrka. To jsou jen některé z příkladů využití dřeva. Dřevo člověk využívá od nepaměti, protože je to jeden z prvních materiálů, které začal opracovávat. Zřejmě kvůli jeho ideální konzistenci a široké dostupnosti.

Z jakého dřeva vyřezávat

Většina řezbářů s oblibou doporučuje dřevo lipové. To je dokonale poddajné, zároveň dostatečně tvrdé. V úvahu připadá z listnatých dřevin například i vrba, javor, nebo buk.

Které stromy mají velmi tvrdé dřevo

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

skupina kg/cm² příklady
tvrdá >650 dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr
velmi tvrdá >1000 dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz
neobyčejně tvrdá >1500 eben cejlonský, africký grenadil, guajak a jiné exotické dřeviny

Na co je dobrá lípa

Při rýmě, kašli, zánětu průdušek je jeho účinek velmi příznivý – zvláště pokud onemocnění provází horečka. Podporuje vypocení, které léčbu urychlí, zároveň pomáhá rozpouštět hleny, tiší křeče, působí protizánětlivě a uklidňuje. Používá se i při onemocnění močových cest, podporuje činnost žaludku a vylučování žluči.

Které lípy jsou léčivé

Lípy dosahují výšky až 25 metrů a vyznačují se rozložitou korunou a srdčitými řapíkatými listy. Mladé větve se přitom vyznačují šedou a hladkou kůrou. Květenství je tvořeno 5 až 10 květy. Léčivé květy poskytují pouze tři druhy lípy – Lípa velkolistá, Lípa malolistá a Lípa obecná.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Co je lepší na topení buk nebo dub

Buk. Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3.

Jak poznat lipové dřevo

Lipové dřevo

Lípa má krásné, světlé, až smetanově zbarvené dřevo s jemnou strukturou a občasnými suky. Je pevné, ale zároveň velmi měkké, takže jej s oblibou využívají umělečtí řezbáři. Důvodem je také fakt, že se dobře moří i lepí, protože je savé.

Jaké je nejdražší dřevo na světě

Jde o tzv. oudh, neboli agarové dřevo. Pochází ze stromů Aquilaria crassna, rostoucích na pomezí Thajska a Laosu.

Jak dlouho schne Lipove dřevo

Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky. Habr – nejvyšší výhřevnost, ale také vysoká cena, schne 2 roky. Lípa – výborně, ale rychle hoří, schne 1 rok. Modřín – křehké dřevo, uvolňuje o trochu více sazí než smrk, schne 1 rok.

Jak začít vyřezávat ze dřeva

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík.

Které dřevo je nejlehčí

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Co udělat z lipového květu

Květy by neměli být v plném květu, naopak, sklízejte ty méně rozvité, které se teprve budou otevírat. Květy trhejte společně s listem. Lipový květ usušte ve stínu nebo v teplé místnosti – sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C. Použít můžete i sušičku.

Jak se dělá lipový čaj

Návod na přípravuVsypejte 1-2 čajové lžičky lipového květu do šálku, zalijte 2 dcl vody o teplotě 100 ⁰C.Nechejte minimálně 10-15 minut luhovat v přikrytém šálku.Sceďte a popíjejte několikrát za den. Můžete dochutit medem.

Co udělat z lipového květů

Květy by neměli být v plném květu, naopak, sklízejte ty méně rozvité, které se teprve budou otevírat. Květy trhejte společně s listem. Lipový květ usušte ve stínu nebo v teplé místnosti – sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 35°C. Použít můžete i sušičku.

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Jaké dřevo dobře hoří

Obecně řečeno, k topení jsou nejvhodnější tzv. tvrdá dřeva, jako jsou buk, dub, jasan či habr a také dřeva z ovocných stromů. Dřevo z těchto druhů stromů má vysokou výhřevnost, jejich plamen je vysoký, sálavý a rozžhavené uhlíky, které po spálení zůstanou, v sobě ještě velmi dlouho udrží teplo.

Jaké dřevo je nejtvrdší

Podle Jankovy stupnice, která měří odolnost dřeva proti proražení, jsou nejtvrdší dřeva na světě: Lignum vitae (Guaiacum officinale): tropické dřevo pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Má extrémní tvrdost, Jankova stupnice dosahuje hodnoty 4 500 liber síly (20 034 N), což z něj činí nejtvrdší dřevo na světě.

Jak poznat ebenové dřevo

Na první pohled je poznat, že ebenové dřevo, oproti většiny dřev, má barvu tmavě černou.

Jakou výhřevnost má lípa

Vlhkost dřeva

Dřevina kWh z 1 PRMS suchého dřeva Doba vysychání v měsících
Lípa 879 12
Smrk 906 12
Olše 925 12
Vrba 956 12

Z jakého dřeva se nejlépe vyřezává

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Co se dá vyřezat ze dřeva

Vyřezávání ze dřeva motorovou pilou

Je skutečně obdivuhodné, jaké krásné záležitosti pod rukama těchto umělců vznikají. Nejčastěji se touto metodou opracovává opravdu velký kus dřeva/špalku. Vznikají pak nejrůznější masivní ozdobné lavice, křesla či stoly a sochy větších rozměrů.