Na co je fosfor v těle
K čemu je dobrý fosfor
Fosfor je obsažen v každé naší buňce. Patří k základním stavebním kamenům, ze kterých jsou sestaveny naše nukleové kyseliny – nositelé dědičné informace. Účastní se přeměny cukrů, tuků a bílkovin, přenosu energie. Spolu s vápníkem tvoří fosfáty hlavní součást kostí a zubů.
Archiv
Co znamená zvýšený fosfor v krvi
Projevy: Nadbytek fosfátů v krvi může z dlouhodobého hlediska způsobovat pokles krevního vápníku, tím vyvolat druhotnou (sekundární) hyperparatyreózu a odvápňování kostí. Je-li přítomno chronické selhávání ledvin jakožto vyvolávající příčina zvýšené hladiny fosforu, pak mluvíme o tzv. renální osteodystrofii.
Proč fosfor svítí
Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)
Ve tmě jeho páry světélkují, protože dochází k jejich oxidaci vzdušným kyslíkem, při které vydávají světlo. Tento jev se nazývá chemiluminiscence, tzn. luminiscence vyvolaná chemickou reakcí.
Kde se v těle nachází fosfor
U dospělého člověka je fosfor v těle obsažen kolem 650 g. Celkem je jeho koncentrace asi v 85% v kostech a zubech. Zbytek fosforu je rozdělen v krvi a ostatních tkáních. Nejvíce je ho pak v ledvinách, srdci, svalech a mozku.
Archiv
Co způsobuje nedostatek fosforu v těle
Nedostatek fosforu může vzniknout jako důsledek nadměrného vylučování fosfátů (např. při některých onemocněních ledvin) nebo jejich nedostatečného vstřebávání (např. při nedostatku vitaminu D, chronických průjmech nebo zvracení a při idiopatických střevních zánětech) a také některých hormonálních poruch.
Co to je červený fosfor
Červený fosfor je jednou z modifikací chemického prvku fosfor. Kromě svého omezeného legálního použití, jako je třeba výroba sirek nebo pyrotechniky, je v Česku velice často zneužíván jako katalyzátor při nelegální výrobě pervitinu.
V čem jsou fosfáty
Fosfáty jsou do potravin povoleny jen v určitém množství. Mezi potraviny obsahující vysoký podíl fosfátů (fosforu) patří například sušenky, koláče, sladkosti, mléčné výrobky, ořechy, luštěniny, sušené výrobky (polévky), zmrzliny, majonézy, maso nebo vnitřnosti.
Jak dlouho svítí fosfor
Mnoho hodinek využívá spíše fosforescenci, kde světélkování zajistí elektrony vybuzené do zakázaného stavu, ze kterého luminofor svítí déle než zlomky sekund.
Jak dodat půdě fosfor
Pokud tedy chceme zvýšit množství fosforu v půdě, musíme ho dodat v hnojivu obsahujícím fosfor – v minerální nebo organické formě. Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku.
Jak hoří fosfor
Extrémně hořlavá látka, nebezpečí samovznícení na vzduchu!!! Rychle hoří a uvolňuje přitom husté, bílé, toxické a dráždivé dýmy. Látka může být přepravována v roztaveném stavu. Může dojít ke znovuvznícení ještě po uhašení požáru.
Jak se těží fosfáty
Anorganické fosfátové horniny se těží na extrakci fosforu jako zemědělského hnojiva. Podporuje růst rostlin, buněčné dělení a fotosyntézu. Fosfáty vznikají, když se fosfor kombinuje s jinými prvky a fungují odlišně.
Jakou barvu má fosfor
Je to měkká látka nažloutlé barvy (někdy se proto označuje jako žlutý fosfor), kterou lze krájet nožem; je značně jedovatý a na vzduchu samovznětlivý. Ve tmě jeho páry fosforeskují, protože dochází k oxidaci par vzdušným kyslíkem, při které vydává světlo.
Kdy hnojit hořčíkem
Jak doplnit hořčík chybějící v půdě Na nedostatek hořčíku má vliv kyselost půdy i velké množství srážek v zimě a na jaře, které hořčík odplaví, takže se nedostane ke kořenům. Kyselé půdy právě nyní na podzim vápníme především hnojivy s obsahem hořčíku, tedy dolomity, dolomitickými vápenci, případně struskou.
Jak se projevuje nedostatek fosforu u rostlin
Příznakem nedostatečného příjmu fosforu je zpomalený růst stonků a kořenů, tvorba menších a protáhlejších listů s kratšími řapíky, opožděné rašení, kvetení a dozrávání a zvláště nedostatečná tvorba a vývin plodů.
Kdy hnojit fosforem
Jsou vhodné pro hnojení všech zahradních půd. Vodorozpustný fosfor působí rychle, a proto hnojivem, které obsahuje tuto formu fosforu, můžeme hnojit krátce před zahájením vegetace nebo během ní. Granulovaný superfosfát má lepší skladovatelnost narozdíl od práškového, který se obvykle sráží.
Kdy se používá hořká sůl
Hořká sůl je hnojivo, jehož použití není časově omezeno. Použití při hnědnutí tůjí, jehličnanů na podzim. Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.
Jak se projevuje nedostatek hořčíku u rostlin
Nedostatek HOŘČÍKU (Mg)
Deficit magnézia u rostlin značí na listech nejčastěji rezavě hnědé skvrny a žluté skvrny mezi žilkami. Nedostatek hořčíku brání absorpci železa, s čímž souvisí také pokroucení listů.
Které hnojivo obsahuje nejvíce fosforu
Hodnocení: 91% Agro Superfosfát je nejrozšířenější fosforečné koncentrované hnojivo.
Co hnojit hořkou soli
Hořká sůl je hořečnaté hnojivo určené k hnojení zeleniny, rychlené zeleniny, ovocných stromů a keřů, ale i chmele, vinné révy a okrasných jehličnanů.
Jak dodat hořčík do půdy
Kyselé půdy právě nyní na podzim vápníme především hnojivy s obsahem hořčíku, tedy dolomity, dolomitickými vápenci, případně struskou. Během vegetace rostlinám hořčík dodáváme hnojivy typu Kieserit nebo hořkou solí. Účinnost závisí na vlhkosti půdy, proto je vhodná kombinace se závlahou.
Jak dostat do půdy dusík
Přihnojování dusíkem se provádí rychle rozpustnými formami dusíku (ledek, močovina), základní hnojení pak pevnými a pomalu rozpustnými formami, které zapravujeme do půdy. Nejnáročnější na dusík jsou košťáloviny a plodová zelenina, navíc tyto rostliny zůstávají na záhonech dlouho a proto z půdy živiny odčerpají.
V jakém hnojivu je fosfor
Netopýří guano je nejvyváženější přírodní hnojivo, vhodné pro pěstování v zemině. Plagron Bat Guano 5 kg je bohaté na fosfor, obsahuje dusík i draslík. Není…
Jak dostat fosfor do půdy
Pokud tedy chceme zvýšit množství fosforu v půdě, musíme ho dodat v hnojivu obsahujícím fosfor – v minerální nebo organické formě. Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku. Po aplikaci minerálních hnojiv však dochází v půdě v navázání fosforu do forem nepřijatelných pro rostliny.
Kdy davat hořkou sůl
Hořká sůl je hnojivo, jehož použití není časově omezeno. Použití při hnědnutí tůjí, jehličnanů na podzim. Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.
Jak přírodně hnojit rajčata
Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.