Na co je dobrý klouzek?

Na co se hodí klouzek

Klouzek se hodí do klasických houbových karbanátků a smaženic. Mimo trojobalu je možné klouzek podávat i v pikantním těstíčku. Používá se i při přípravě smetanových omáček, do směsí masa a zeleniny nebo polévek. Přidává se do bramborové, gulášové a zeleninové polévky, ale i do polévek s mléčným základem.
Archiv

Jak nejlepe zpracovat klouzky

Klouzek se hodí do klasických smaženic, připravit ho můžete i v trojobalu nebo v omáčce, výborně se doplňuje i s masovými pokrmy. Opravdovým gurmánským zážitkem je klouzek uzený, běžně se také nakládá do octa a jiných sladkokyselých nálevů.
Archiv

Kdy rostou klouzky

Kde a kdy roste

Klouzek obecný roste dosti hojně v létě a na podzim (červenec – listopad) v jehličnatých a smíšených lesích, pouze pod určitými druhy borovic (dvoujehličkových), zejména pod borovicí lesní. Je jedlý. Vzhledem k šťavnaté dužnině je nejlepší tuto houbu rozkrájet a usušit pro použití v zimě.
Archiv

Jak se upravuje klouzek

Postup přípravy receptu

Na sádle osmahneme cibuli, jen zesklovatět, přidáme klouzky, sůl, kmín a necháme vydusit pod pokličkou až na tuk. Přidáme smetanu a necháme krátce povařit. Podáváme s houskovým knedlíkem a vařeným hovězím masem (maso ani být nemusí).

Jak dlouho vařit klouzky

Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby.

Jak odstranit sliz z klouzků

Klobouk je pokrytý slizem, loupání nutné není

A pokud je po dešti, jsou slizké všechny klouzky. Sliz však můžeme na místě otřít třeba papírovým ubrouskem nebo zlehka oškrábnout nožem. Určitě je ale vhodné klouzky ukládat zvlášť v košíku mimo ostatní houby, aby nebyly slizem také potřísněny.

Proč se loupe a klouzek

Klouzky bezpečně poznají všichni houbaři. Všechnu druhy jsou navíc jedlé a chutné Klouzci jsou houby, které někteří houbaři přehlíží kvůli silné vrstvě slizu na pokožce jejich klobouku, na kterou se chytají různé nečistoty. Sliz lze přitom snadno seškrábnout nožíkem a klouzky pak není třeba ani loupat.

Jak se pozná klouzek

Poznat jdou snadno: mají žluté klobouky, zespoda na rourkách někdy zbarvené lehce do okrova. Noha je někdy narůžovělá. S jedovatou houbou si klouzka splést nelze, často jej ale lidé zaměňují s hřibem strakošem. Klouzek nebývá pro svůj hromadný výskyt příliš ceněnou houbou.

Jak uchovat klouzky

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení. Postupným odpařováním vody zbyde z původního obsahu 90 % vody jen 14 %.

Jak loupat klouzky

Klouzci jsou houby, které někteří houbaři přehlíží kvůli silné vrstvě slizu na pokožce jejich klobouku, na kterou se chytají různé nečistoty. Sliz lze přitom snadno seškrábnout nožíkem a klouzky pak není třeba ani loupat.

Jak se čistí klouzek

Některé houbaře od sběru klouzků odrazuje silná vrstva slizu na pokožce klobouku za deštivého a vlhkého počasí. Tu přitom lze snadno seškrábnout nožíkem, klouzky není třeba loupat. Za sucha tento problém nehrozí. Viskozita prostupuje u klouzků celou dužninou, což je dobře patrné, pokud je sušíme.

Jak sušit klouzky

V troubě nebo sušičce

K sušení můžete využít troubu nebo sušičku ovoce. Pokud se rozhodnete pro troubu, dejte je na plech vyložený pečicím papírem, aby se nelepily. Zpočátku sušte na nejnižší teplotu, ideálně okolo 20 – 30 stupňů Celsia. Ke konci můžete zvýšit maximálně na 70 stupňů Celsia.

Jaké jsou druhy klouzků

Chráněné druhy

český název vědecký název stupeň ohrožení v Česku
Klouzek douglaskový Landkammerův Suillus lakei var. landkammeri EN
Klouzek sibiřský Suillus sibiricus CR
Klouzek tridentský Suillus tridentinus EN
Klouzek žlutavý Suillus flavidus EN

Proč Nesusit babky

nekonzumovat staré plodnice. nesušit babky, aby nedohub neinfikoval i další houby.

Co když houba zmodrá

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Na co jsou dobré babky

Ve zdravém stavu se jedná o velice chutnou, mírně nakyslou houbu, která se hodí do směsí, omáček, polévek či smaženic. Nehodí se naopak příliš k sušení ani nakládání do octového nálevu, a kvůli měkké dužině a blátivým rourkám se vyhněte i smažení houbových řízečků.

Jak nejlépe zpracovat babky

Lišky, hřiby i václavky tak vydrží roky. "Stačí je alespoň pět minut tepelně zpracovat, povařit nebo dát do mikrovlnné trouby," radí Baier. Poté jimi naplňte igelitové sáčky a dejte do mrazničky. Nezmrazujte ale pýchavky, které zhořknou.

Jak poznat Kováře od satana

Největší rozdíl je podle mykologa Mikšíka v tom, že hřib kovář má hnědou barvu a zrnitou nohu, zatímco satan má už zmíněný bílý až našedlý klobouk a na noze rozpoznáte síťku. Nejčastěji si ale lidé satana pletou s nejedlým hřibem kříštěm.

Jak se pozná jedovatá houba

Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.

Jak se cisti babky

Pozor na podhoubí!Houbu nejprve jemně vykruťte z půdy, pak ji terve očistěte nožem. Podhoubí opět přikryjte.Kloboučky hub lehce otřete vlhkým hadříkem, nožičky oškrábejte, pak můžete zdravé očištěné houby nakrájet třeba na tenké plátky na sušení a vyložit je na pečicí papír.

Co se stane kdyz snim satana

Otrava satanem

Jistou otravu způsobí požití malého kousku syrové nebo nedostatečně tepelně upravené plodnice. První příznaky se objevují už do třiceti minut po pozření kousku houby, nastoupit však mohou i později. Jedná se hlavně o bouřlivé zvracení, doprovázené střevními potížemi, což vede k dehydrataci organismu.

Jak vypadá hřib koloděj

Hřib koloděj (Boletus luridus)

Stejně jako kovář je jedlou, chuťově výbornou houbou, vhodnou pro všechny kuchyňské úpravy i pro konzervaci. Jeho klobouk je kožově šedý, zatímco ústí rourek jsou rovněž nápadná červenou barvou, po doteku tmavě modrající. Dužina je bleděžlutá, na řezu se okamžitě zbarvuje zelenomodře.

Na které houby si dát pozor

PŘEHLED: Osm druhů hub, jejichž záměna může být fatálníMuchomůrka zelenáMuchomůrka tygrovanáZávojenka olovováPavučinec plyšovýČepičnatka jehličnanováHolubinka vrhavka.Žampion zápašnýRyzec hnědý

Na co se hodí babky

Ve zdravém stavu se jedná o velice chutnou, mírně nakyslou houbu, která se hodí do směsí, omáček, polévek či smaženic. Nehodí se naopak příliš k sušení ani nakládání do octového nálevu, a kvůli měkké dužině a blátivým rourkám se vyhněte i smažení houbových řízečků.

Proč hřib kovář modrá

Modrající hřib (též modrák, mn. číslo modráky) je označení pro skupinu hřibovitých hub, která se vyznačuje modráním dužniny na poraněných místech. To je způsobeno rychlou oxidací látek ze skupiny pulvinových kyselin.