Na co je dobrá Mesickova mast?

Na co se používá měsíček lékařský

Prospěšnost měsíčku lékařského: podporuje normální trávení, činnost jater a střev. podporuje normální činnost dýchacího systému. podporuje přirozený stav pokožky.

Jak si vyrobit měsíčkovou mast

Bambucké máslo s olejem rozpusťte v hrnci a přidejte měsíček. Směs zahřívejte na mírném plamenu asi 5 hodin, a poté nechte 24 hodin odstát. Další den směs rozpusťte, opět zahřívejte alespoň hodinu a poté přefiltrujte přes gázu. Na závěr přidejte pár kapek vitamínu E a plňte do čistých nádobek.

Co se sbira z Mesicku lekarskeho

V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku a pití měsíčkového čaje čistí krev. V oblasti trávení je účinný proti průjmům, zánětům tlustého střeva nebo vnitřním parazitům. Doporučit ho můžeme také na záněty trávícího ústrojí a vředy. Celkově harmonizuje trávení.

Co se sbira z měsíčku

Sběr: Sbírá se pouze květ či květ s kalichem.

Jak se dělá mast

Používáme kvalitní panenský olivový olej, mandlový nebo slunečnicový olej. Pak se to přefiltruje a bylinkový olej používáme jako základ masti, kam přidáváme většinou včelí vosk. Na 100 ml bylinkového oleje se přidá 10 g rozehřátého včelího vosku. Vše většinou zahříváme ve vodní lázni.

Jak pěstovat měsíček lékařský

Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.

Co se Susenym Mesickem

Ne nadarmo je sušený měsíčkový květ nazýván nepravým šafránem. Jako dekorace se květy dají v zimě i v létě použít na jakékoliv jídlo. Měřítka jsou pouze estetická – je žádoucí, aby květ barevně kontrastoval s daným pokrmem. Uplatní se do dušené rýže i na vánoční cukroví.

Na co se používá Mateřídouška

Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.

Kdy sít měsíček

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar. Semena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny.

Co je zaklad masti

Základem všech mastí je tzv. masťový základ – tedy oleje a tuky, které dělíme podle jejich původu na rostlinné nebo živočišné. Některé společnosti používají do mastí umělé základy (např. silikonové oleje), tradiční výrobci se jim ale většinou vyhýbají.

Jakou vazelínu na mast

V lékárně můžeme koupit rovnou hotový masťový základ – vazelínu. Je snadno dostupná, cenově přijatelná, nemá žádné výrazné vlastnosti, které by ovlivnily konečné vlastnosti masti. Při přípravě masti se bylinky zahřívají v rozpuštěné vazelíně, aby se do ní vylouhovaly léčivé látky z bylin.

Kdy zasít Měsíček lékařský

Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května.

Co odpuzuje Měsíček lékařský

Odpuzuje háďátka, svilušky, mšice i mravence. Rychle roste, i do šířky a tím zabraňuje růstu plevelů a udržuje půdní vlhkost. Také na zahrádku přiláká užitečné včely a čmeláky. Z měsíčku lékařského se využívají jeho květy – a to jak zevně, tak vnitřně.

Jak zpracovat měsíček

Měsíček uleví od přeplněného žaludku i od zanícených nehtů Výrazná letnička dříve zdobila každou předzahrádku. Okvětní lístky měsíčku lékařského jsou sytě oranžové nebo žluté, vydrží svěží i delší dobu po otrhání a mají neutrální chuť. To z nich dělá skvělou ozdobu salátů, polévek i dezertů.

Co je to Calendula

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je léčivá rostlina původem z jihu Evropy a Orientu. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a k řezu květů.

Na co je dobrý čaj z mateřídoušky

Nálev z mateřídoušky obecné je lékem na nadýmání nebo koliky. Zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Čaj z mateřídoušky se používá při nemocích horních cest dýchacích jako je kašel, zánět průdušek nebo chřipka. Mateřídouškový čaj je také účinným prostředkem pro klidnější spánek, navozuje klid a zmírňuje bolesti hlavy.

Jak zpracovat mateřídoušku

Mateřídoušce byly připisovány i magické účinky. Tato drobná léčivá bylina má sílu uzdravovat i osvěžovat mysl. Připravují se z ní hojivé masti, kosmetické krémy, éterické oleje, čaje a sirupy proti kašli a spousta dalších léčivých produktů.

Jak zasít měsíček

Měsíček vyséváme od dubna rovnou na záhon, po špetkách do sponu 30 x 30 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, tedy v červenci a srpnu. můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, z květů se pak můžeme těšit o měsíc dřív.

Jak fungují masti

Mast je z většiny olej. Většinou se používá vazelína, ve které jsou rozpuštěny účinné látky. Olej se do kůže nevstřebá, ale zůstane na povrchu. Hodí se tak na extrémně suchou pokožku, například při atopickém ekzému.

Na co se používá zinková mast

Bio Měsíčkovou Zinkovou mast využijete jako multifukčního pomocníka v péči o opruzený zadeček, ekzematickou a aknózní pokožku či k ochraně jakýchkoliv náchylných míst.

Jak udělat Hrejivou mast

Ve skleněné odměrce smícháte chilli olej a 7 gramů vosku. Odměrku dáte do vodní lázně a počkáte, až se vosk rozpustí. Jakmile odstavíte z vodní lázně, tak budete oleje asi 10 minut prošlehávat metličkou, aby se obě složky propojily, a mast během toho lehce zatuhne.

Kdy se seje Měsíček lékařský

Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května.

Kdy sbírat měsíček

Květy měsíčku se sklízejí od jara až do podzimu, kdy jsou ozdobou každé zahrádky. Je nutné je sbírat za suchého a slunného počasí. Pokud měsíček seříznete, rostlina znovu obrazí a vykvete.

Kdy roste mesicek lekarsky

Měsíček vyséváme od března rovnou na záhon, po špetkách do sponu 15 x 50 cm, semínka jemně zatlačíme do půdy. Klíčení trvá 10 až 14 dní. První květy se objevují zhruba za 10 – 12 týdnů, převážně od června do srpna. S výsevem můžeme v teplejších oblastech začít už na podzim, pak kvete o měsíc dřív.

Kde roste Měsíček lékařský

Měsíčkům se nejlépe daří na slunném stanovišti a v dobře živinami zásobené humózní půdě. Dokáže se však velmi uskromnit, ovšem za cenu slabšího kvetení a menších úborů. Dostatek živin a vláhy ovlivňuje také plnokvětost úborů.