Na co je dobrý smrkový med?

Na co se používá smrkový sirup

Tento netradiční sirup je ideální pro ty, kdo chtějí zavzpomínat na čundry, přespávání v přírodě a přípravu smrkového čaje. Smrkové výhonky mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažená silice dokáže ulevit při rýmě a kašli, ale také zmírnit revma a utišit bolesti svalů.

Jak užívat smrkový sirup

Smrkový sirup – užívání

Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer. Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje.
Archiv

Kdy na smrkové výhonky

Mladé výhonky smrku se sbírají většinou během května, kdy jsou krásně světle zelené, jemné a šťavnaté. V této době mají také velký obsah vitamínu C. Používají se začerstva k přípravě čaje, likéru nebo tinktury k zevnímu použití, ale především na výrobu sirupu.

Jak se dělá med z výhonků smrku

Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.

Jak dlouho vydrží smrkový sirup

V lednici vydrží i rok.

Co léčí smrkové výhonky

Léčivé účinky smrku

V lidovém léčitelství jsou známé léčivé síly mladých výhonků (větviček), pryskyřice i šišek, které obsahují terpentýnovou silici. Právě ta pomáhá rozpouštět hleny, celkově uvolňuje dýchací cesty, pomáhá vykašlávání, tiší bolesti kloubů, svalů a celkově posiluje organismus.

Co obsahují smrkové výhonky

Mladé výhonky smrkového jehličí jsou zdrojem vitamínu C, minerálů, karotenoidů, minerálů (draslík, hořčík), kyseliny mravenčí, chlorofylu a silic. Jasně zelené výhonky jehličí velikosti jeden až pět centimetrů sbíráme od začátku dubna až do druhé poloviny května.

Na co jsou vyhonky že smrku

Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.

Jak dlouho vydrží sirup ze smrkových výhonků

Následně přeceďte sirup do lahví přes jemné plátýnko a je hotovo. V lednici vydrží i rok.