Na co je halogen?

Co vytváří halogeny

Díky jednomu nespárovanému elektronu ve valenční vrstvě vytváří halogeny dvouatomové sloučeniny X2 (tedy F2, Cl2, Br2 a I2). Sloučeniny tvořené pouze z halogenů (např. fluorid jodistý IF7) nazýváme interhalové. Žádný z halogenů se nevyskytuje v přírodě v elementární podobě.
ArchivPodobné

Co to je halogen

Halogeny (neboli halové prvky) jsou členy 17. skupiny periodické tabulky. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom a jod. Někdy se k nim připojují další dva prvky, které patří do stejné skupiny.

Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.

Kde se vyskytují halogeny

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Kde se používají halogeny

S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.

Jak vznikají halogenidy

Halogenidy se připravují např. přímou syntézou prvků (2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl3) nebo reakcí halogenovodíkových kyselin s neušlechtilými kovy, hydroxidy a oxidy kovů (Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2; KOH + HCl → KCl + H2O).

Co patří do Halogenidů

Podle struktury se halogenidy dělí do tří skupin. Mezi iontové halogenidy patří většina fluoridů kovů, ostatní halogenidy alkalických kovů, hořčíku, kovů alkalických zemin a některých přechodných kovů (chlorid skanditý, bromid lanthanitý).

Jak se tvoří halogenidy

Jsou sloučeniny halogenů a prvků s nižší elektronegativitou. Dají se připravit například přímou reakcí prvků (viz reakce 1), reakcí halogenovodíkové kyseliny s kovem (viz reakce 2), oxidem (viz reakce 3), hydroxidem (viz reakce 4) nebo uhličitanem (viz reakce 5) atd.

Jak poznat halogenid

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.

Jaké jsou halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.

Jak poznat halogenidy

Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.

Jak reaguji halogeny s vodou

Halogenovodíky jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s vodíkem. Velmi dobře se rozpouštějí ve vodě za vzniku halogenovodíkových kyselin (dochází k disociaci – viz reakce 1), které patří mezi silné kyseliny. Výjimkou je kyselina fluorovodíková (HF), která je slabá díky existenci vodíkových můstků.