Na co je Kalač?

Na co se používá Kalač

Kalač (též kaloč) je těžká sekera na dlouhém topůrku určená pro štípání velkých dřevěných špalků. K tomu je buď vhodně uzpůsobena svým rozšiřujícím se tvarem, jako sekera, anebo naopak jen úzkou čepelí, a pak jde o tzv. štípací kladivo.

Jak tezkou sekeru

Štípací sekery mají zpravidla těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost. Sekery Fiskars jsou navrženy tak, aby uživatelům nabízely skvělou rovnováhu a dokonalou kontrolu každého úderu.

Jak vybrat Kalač

Velikosti topůrek jsou u malých štípacích seker od 45 cm, střední štípací sekery mají velikost topůrka mezi 50 – 70 cm, velké dvouruční štípací sekery mají topůrko velké až 92 cm a váží kolem 2,6 kg. Velké štípací sekery neboli kalače mají topůrko velké od 80 cm až do 90 cm a váží kolem 4,5 kg.

Co to je sekera

Sekera nebo také sekyra je ruční pracovní nástroj, používaný především k opracovávání dřeva sekáním.

Jak pracovat s Kalačem

Pamatujte, že kalačem není třeba švihat. Stačí jej zdvihnout nad hlavu a následně jej spustit na předem označené místo. Štípání dřeva kalačem není o síle, ale o technice. Sekání opakujte, dokud špalek nerozdělíte.

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Jaká je nejlepší sekera

Nejlepší sekery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Název Orientační cena
1. Fiskars X5 XXS 121123 1 200 Kč
2. Fiskars XL X25 1015643 (122483) 2 300 Kč
3. Fiskars XS X7 1015618 (121423) 1 400 Kč
4. Fiskars XXL X27 1015644 (122503) 3 300 Kč

Jakou sekeru na štípání tvrdého dřeva

Kempinková – malá sekera, kterou můžete brát na výlety pod stan. Hodí se k osekávání drobných větví k rozdělání táboráku. Štípací – používá se zejména na přípravu palivového dřeva, nasekáte s ní polínka a třísky. Čím větší a těžší štípací sekera, tím větší špalky zvládne rozštípat.

Co znamená na sekeru

Každý si pak svoji hůl vzal a pečlivě ji opatroval, než byl dluh uhrazen. A právě z tohoto slovního spojení vzniklo rčení „pít na sekyru“. Právě sekyrou se vruby vyrývaly, a tak se stala synonymem dluhu. Slovní spojení, které jste dost možná slýchávali zejména od rodičů, kterým dělaly starosti vaše mimoškolní aktivity.

Jak Stipat s Kalacem

Pamatujte, že kalačem není třeba švihat. Stačí jej zdvihnout nad hlavu a následně jej spustit na předem označené místo. Štípání dřeva kalačem není o síle, ale o technice. Sekání opakujte, dokud špalek nerozdělíte.

Čím napustit topůrko

Topůrko lze opatřit kvalitním transparentním lakem: ostatně značkové sekery i kladiva ho často mívají už z výroby. Vlastnoručně měněné topůrko můžete rovněž natřít nebo napustit olejem na dřevo, dotek bude doslova sametový a odolnost ve vlhku se zvýší.

Jak zajistit sekeru

To bývá fixováno klínem, někdy ale může být hlava sekery navíc zajištěna pomocí podlouhlé plechové zarážky. Pokud si pořizujete sekeru na domácí použití, budete ji nejvíce potřebovat při štípání dřeva. Při výběru sekery je tedy potřeba vybrat si takový druh, který se na štípání dřeva hodí nejlépe.

Jak vzniklo na sekeru

Věřitel i dlužník vzali každý stejně dlouhou hůl a sekyrou na nich vytvořili vroubky, které značily, jak vysoký obnos musí být zaplacen. Každý si pak svoji hůl vzal a pečlivě ji opatroval, než byl dluh uhrazen. A právě z tohoto slovního spojení vzniklo rčení „pít na sekyru“.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Jak nejlepe Stipat dřevo

Silnější dejte těsně pod hlavu sekery a teprve během nápřahu ji stáhněte kousek níže. Čím blíže hlavě sekery svou dominantní ruku máte, tím přesněji můžete mířit. Je dobré se při štípání vyhnout sukům (místa v okolí odříznuté větve nebo dřevních kazů), naopak miřte na ta místa, kde je viditelná prasklina.

Jak nasadit sekeru na topůrko

Nasazení topůrka. Ať už máme topůrko vyrobené či koupené, musíme jej nasadit. Obkreslíme oko sekery svrchu na hlavu topora, prořízneme krk ve směru většího průměru a to do hloubky asi 2/3 – 4/5 oka. Poté jej opracujeme nejlépe rašplí tak, aby šel jen velmi ztuha natlouci do oka.

Jak opravit motyku

Motyka s uvolněnou násadou po namočení ve vědru vody sice opět získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní a nezbývá nic jiného než důkladná oprava. Uvolněte násadu z nářadí, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování vsuňte do zářezu klínek z tvrdého dřeva.

Proč se říká vypít na ex

Ve spojení s označením osob 'bývalý' (exministr, …) Takže mi asi nejvíc pomohla ta závorka ve 'vypít (na) ex'. Vypít ex asi znamenalo vypít obsah ven ze sklenice, aby tam nic nebylo, aby se obsah stal bývalým.

V čem je zakopaný pes

Když zvoláte, že už víte, v čem byl zakopaný pes, dáváte najevo, že jste přišli na něco, co vám do té doby nedocházelo. A přestože se toto úsloví dnes používá běžně, jeho původ nelze jednoznačně určit.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jak urychlit vysychání dřeva

Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.

Z jakého dřeva špalek na štípání dřeva

Špalek na štípání dřeva

Špalek z bukového dřeva se vyznačuje vysokou tvrdostí a je proto vhodný ke štípání dřeva. Pokud je uskladněn na suchém místě, vydrží i několik let.

Jaké dřevo na topůrko

Dřevo. Dřevěná sekera nabízí v případě poškození jednoduchou výměnu topůrka. Na jeho zpracování se nejčastěji využívá buk, dub, ořech nebo jasan.

Jak správně nabrousit motyku

Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou. Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.

Jak nasadit násadu na palici

Před nasazením kladiva, sekyry nebo smetáku topůrko či násadu po celém obvodu poklepejte kladivem. Dřevo se tak stlačí a topůrko/násadu nasadíte hlouběji. Později se dřevo opět roztáhne a topůrko/násada bude pevně držet.