Na co je křehké těsto?

Co upéct z křehkého těsta

Kombinace křehkého těsta s ovocem je prostě neodolatelná a určitě ho v létě upečte aspoň jednou. Mřížkový koláč s malinami je ideální dezert pro návštěvy, do těsta se navíc přidávají mandle a neobvykle také skořice a hřebíček. Zkusit můžete i roztomilé mřížkové koláčky s javorovým sirupem, vanilkou a jablky.

Jak dlouho se peče křehké těsto

Nejprve těsto propíchejte vidličkou, položte na ně pečicí papír a zatižte třeba fazolemi nebo jinými luštěninami, aby se plát při pečení nevyboulil. Pečte asi 8-10 minut při 180 °C. Po upečení můžete ještě těsto potřít rozšlehaným vejcem nebo jen bílkem. Tak ještě víc zabráníte prosakování náplně a těsto bude křehčí.

Čím zatížit křehké těsto

Křehké těsto se peče moc dlouho a kroutí se.

Pokud koláč navíc jen předpékáte, abyste ho mohli naplnit až později, musíte ho při pečení zatížit. „Vymačkejte ho do formy, na něj položte pečící papír a vsypte trochu fazolí, případně jiných luštěnin.

Jakou moukou Podsypat těsto

Nejvhodnější je mouka hrubá nebo polohrubá. Cukr používáme krupicový, protože napomáhá dobrému rozetření a rozprostření tuku v těstě.
Archiv

Jak vytáhnout koláč z formy

Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.

Jak dlouho PECT těsto na koláč

Vyložíme plech pečicím papírem a vlijeme na něj těsto. Můžeme nechat samotné, nebo posypeme oblíbeným ovocem, případně drobenkou. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C cca 30 minut.

Čím nahradit fazole

Můžete je nahradit například listovou zeleninou, kysaným zelím do kterého nebyl přidán cukr, okurkou, zelenou paprikou v množství 150-200 g. Můžete použít košťálovou zeleninu v množství 150-200 g po tepelné úpravě.

Jak Zvlacnit těsto

Už nikdy vysušené kynuté těsto

Pozor – u kynutého těsta můžete s příliš mnoho vejci dosáhnout pravého opaku a těsto „vysušit“. Pro vláčný výsledek potřebujete proto jogurt nebo tvaroh. Kromě toho se hodí spíše přepuštěné máslo než obyčejné máslo. To se totiž postará o vláčnější chuť.

Proč praskne kynuté těsto

Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Proč ocet do kynutého těsta

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Proč dort po upečení klesne

Jak zabránit tomu, aby se dortový korpus vyboulil

Opačným problémem může být dortový korpus, který se během pečení zvláštně vyboulí. K tomuto nechtěnému vyboulení dochází tehdy, když: nastavíte vysokou teplotu při pečení a dort se rychleji upeče zespoda. jste do těsta přidali studenou surovinu (vejce, mléko, smetanu)

Jak změkčit fazole

Fazole nejprve namočíme do vody a přidáme plátky citronu. Namočené je necháme zhruba 1,5 hodiny. Následně se voda sleje pryč. Poté už fazole dám do tlakového hrnce a zelijeme čistou vodou.

Čím zatížit quiche

Těsto rovnoměrně propíchám vidličkou, vyložím pečicím papírem a zatížím fazolemi, aby se při pečení nevzdouvalo. Peču 15 minut, pak sundám pečicí papír s fazolemi a peču dalších 10–15 minut, až je koláč krásně zlatavý. Vyndám ho z trouby a dám ho zatím stranou.

Kde nejlépe nechat kynout těsto

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Kdy dát sůl do Kynuteho těsta

Nechtějte po něm rychlou akci hned po probuzení, ale dopřejte mu čas na protažení. Ze začátku žádná sůl, žádný tuk, jen teplo, vlhko a trochu cukru s moukou, nic víc. Další suroviny můžete přidat, až když vám droždí dokáže, že se probralo, že trochu zesílilo a že už dokáže udělat hustou pěnu čili kvásek.

Kdy solit

Solit bychom měli až po začátku varu, aby se zbytečně neprodlužovala doba vaření. Pravdou je, že zvýšení bodu varu je nepatrné (1 g soli v 1 l vody zvedá bod varu o 1°C) a v běžné domácnosti nás tento fakt příliš trápit nemusí.

Co přidat do těsta aby bylo vláčné

Přidáme-li do kynutého těsta brambory, bude vláčnější. Dává se 100 až 250 g na 1 kg mouky. Brambory oloupeme a uvaříme den předem.

Kdy dělat krém na dort

Korpus by měl odpočívat aspoň 12 hodin, aby s ním šlo lépe manipulovat. Většinou je to tak, že jeden den upečeme korpus, můžeme připravit základ na krémy a ozdoby, druhý den připravíme krémy, dort naplníme a zdobíme. Korpusy i krémy připravujeme podle osvědčených receptů a postupů.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Proč se fazole namáčí

Když to shrnu, jsou dva základní důvody. Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně.

Jaké těsto na quiche

Základem vynikajícího koláče quiche je těsto.

Existují sice varianty s kupovaným listovým těstem, ten pravý quiche by měl být ale z těsta křehkého. Na křehké těsto potřebujete jen tři základní suroviny – hladkou mouku, máslo a vodu v poměru 3:2:1 (tedy 3 díly mouky, 2 díly másla a 1 díl vody).

Jak dlouho můžu nechat kynout těsto

Kynutí těsta

Kynutí trvá zhruba hodinu, závisí ale na množství použitých kvasnic, na hustotě těsta a teplotě místnosti. Čím je těsto hustší, tím kyne déle. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Hotové by mělo být hladké a pružné, poznáte ho tak, že do něj uděláte důlek, který se posléze vyrovná.

Co dělat když nechce kynout těsto

Zkontrolujte, zda jste přidali do těsta všechny suroviny správně – ve správném pořadí, teplotě a množství. Možná suroviny neměly pokojovou teplotu. Studené potraviny prodlouží proces kynutí o několik hodin. Nebo jste při mísení dali sůl přímo na droždí.