Na co je Koňský hnůj?

Na co je dobrý Koňský hnůj

Použití: Hnojivo používáme především k základnímu hnojení před výsadbou zeleniny, rovněž je velmi vhodné pro vyhnojení květinových záhonů nebo při přípravě půdy před výsadbou stromů a keřů. Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy. Doba použití: na jaře před výsadbou rostlin a během vegetace.
Archiv

Kdy davat Koňský hnůj

Kromě hnojení skleníku během jarních měsíců by měli zahrádkáři myslet také na kvalitní zimní přípravu. Ideální je tedy vpravit do zryté půdy koňský hnůj také na podzim, když se rozhodnete skleník zazimovat a připravit ho na další pěstitelskou sezónu. Díky tomu vydrží zemina v dobré kondici ještě na velmi dlouhou dobu.
Archiv

Co s koňským hnojem

V koňském hnoji je jich totiž celá spousta, zejména pak dusík. Na ten si potrpí zejména listová zelenina, česnek, růžičková kapusta, ale také rebarbora. Kompostovaný hnůj můžete použít jako mulč, zarýt jej do půdy nebo jej rozhodit na trávník.

Který hnůj je lepší

Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Co lze hnojit Slepičincem

Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.

Co hnojit kompostem

Do kompostu se hodí organické zahradní odpady (listí některých dřevin, tráva, některý plevel, odkvetlé květy, zbytky zeleniny, všechny druhy hnoje – živočišný odpad, odpad z domácnosti – jemný popel, zbytky z kuchyně, ale rybniční bahno a pro zkvalitnění prokládáme kompost vrstvami rašeliny a vápnem.

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Kdy a jak hnojit

Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh. Z minerálních hnojiv jsou na podzim vhodná ta s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Naopak na jaře používejte vždy rychle působící hnojiva. Zmíněná chlévská mrva nebo jakýkoliv čerstvý hnůj je nevhodný, protože by vaše rostliny mohl spálit.

Jak zkvasit slepičince

Chcete-li své zelenině a bylinkám udělat radost, připravte jim ze slepičinců zákvas. Vřele doporučujeme vybrat odlehlý kout zahrady, protože zápach, který zákvas produkuje, není zrovna příjemný. Nádobu naplníme do jedné třetiny slepičím trusem a zbytek dolijeme vodou. Necháme kvasit asi měsíc a občas promícháme.

Jak Zalevat Slepičincem

Nejlepší je připravit ho jako zálivku: jeden kousek slepičího trusu vložte do sudu s vodou a nechte asi dva týdny kvasit. Při zalévání řeďte v poměru 1 díl hnojiva na 10 dílů vody. Zalévat jím můžete jahody, maliny, borůvky, papriky, rajčata nebo okurky.

Jak často hnojit koňským hnojem

Přirozené hnojení po celý rok

Podobně i koňský hnůj se hodí pro přihnojování během sezóny – pro zeleninu, záhony ve sklenících, pro první hnojení před sezónou. Tyto i další druhy hnoje můžete opět snadno aplikovat ve formě suchých peletek, které prospívají rostlinám i půdě.

Kdy sít hořčici

Optimální doba setí je ve druhé polovině března, kdy už nehrozí silnější ranní mrazíky (pod -3 až -5 °C). Silnější mrazy mohou mladé rostlinky hořčice vážně poškodit.

Jak správně zarýt hnůj

Jak zarýt hnůj

První řádek záhonu zryjte do hloubky 30 cm a vpravte určité množství hnoje. Poté ryjte další řádku a půdou z ní zakryjte první rýhu s hnojem. Takto postupujte po celém záhonu. Vyplatí se hnojit častěji a v menších dávkách.

Co se hnojí Slepičincem

Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.

Na co se používá slepičí hnůj

Používá se k základnímu hnojení před výsadbou, případně k přihnojování během vegetace ovoce, zeleniny, okrasných rostlin a dalších rostlin a plodin. Obsahuje potřebné živiny včetně přirozeného obsahu stopových prvků.

Co s hnojem od slepic

Slepičince můžete nechat usušit, poté je roztlouct, nasypat k rostlinám a zakopat. Stejně je můžete použít i na květiny v květináčích. Chcete-li své zelenině a bylinkám udělat radost, připravte jim ze slepičinců zákvas.

Jak zasít zelené hnojení

Po sklizni raných zelenin a brambor vyséváme například slunečnici (potřebuje k růstu alespoň 9 týdnů), svazenku, pohanku, hořčici, řepku, měsíček atd. Můžeme zvolit i různé kombinace a přebytky osiva zeleniny a vysít na zelené hnojení třeba salát, špenát, fazole, košťáloviny apod.

Jak zaorat hořčici

Nízké druhy, například hořčici, lze do záhonu zarýt přímo. Vysoké, mezi něž se řadí peluška, travní a obilné směsi, je vhodné nejprve přejet sekačkou. Nejenže se tak bude hnojivo lépe zapracovávat, ale zelená hmota se také lépe rozloží.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Kdy hnojit Slepicincem

Kapalné slepičince můžeme používat v podstatě celou vegetační dobu, tedy od jara do konce srpna. Odborníci doporučují prolít půdu hnojivem na jaře a v létě a další rok postup opakovat. Nedoporučuje se používat jednou za 14 dnů jako v případě kupovaného roztoku nebo jiných chemických hnojiv.

Co obsahuje hnojivo ze Slepičinců

Obsahuje vysoké množství nejen dusíku, ale také fosforu, draslíku a vápníku. Toto organické hnojivo navíc výrazně aktivuje i půdní mikroflóru, nevadí půdním živočichům a půdu nezasoluje podobně jako minerální hnojiva. Působí dlouhodobě – jeho stopy najdete v půdě klidně i za tři roky.

Kdy zaorat hořčici

Ideální termín je nejpozději do konce srpna, ale i při výsevu v těchto dnech stihne hořčice ještě nějakou hmotu vytvořit (záleží v jakých podmínkách hospodaříte). Pokud nejste někde na horách, tak ještě nic není ztraceno. Hmotu bude hořčice tvořit hlavně během října, takže se jejím zaoráním nespěchejte.

Kdy dát zelené hnojení

Kdy vysévat

Rostliny spadající do kategorie zeleného hnojení můžete vysévat od jara až do podzimu. Zelené hnojení se zpravidla vysévá po sklizni. Do pozdního podzimu jsou tak záhony pokryté a plevel nemá šanci. V době podzimního rytí můžete zelené části rostlin i jejich kořeny jednoduše do půdy zarýt.

Kdy se sází zelené hnojivo

Pro zapravení dopady před zimou je zelené hnojení nejlepší vysít do konce srpna. I na začátku září je to ještě možné, vzrostlé natě mohou i přejít prvními mrazíky, než je do půdy zapravíme. Na podzim můžeme vysít také žito ve směsi s ozimou vikví. Rostliny už na podzim vytvoří půdní pokryv a hlavně půdu prokoření.