Na co je prací gel?

Kam se dává prací gel

Tekuté prací gely si rychle získaly oblibu mnoha domácností. Stačí je nalít do dávkovače pračky nebo přímo na prádlo a spustit vhodný program. Nejlépe fungují v případě, že perete jen mírně znečištěné prádlo, případně prádlo z jemných materiálů, které by bělicí prostředky v pracím prášku mohly poškodit.
Archiv

Kam se dává v pracce Avivaz

Aviváž má v pračce své místo vedle pracího prostředku. Dávkujte ji vždy podle doporučení výrobce – většinou se na jedno praní dává množství, které se vejde do uzávěru láhve.

Jak prát s gelem

Na rozdíl od pracího prášku se gel dávkuje v odměrce rovnou do bubnu pračky. Pokud zjistíte, že si musíte nutně skočit do večerky pro chleba, nic se neděje, praní zkrátka o chvíli odložíte. A posunutého startu se nemusíte bát ani v případě, že jste použili prací prášek.
Archiv

Co je nejlepší na praní

Prací gel

Pořadí Název Hodnocení
1. Ariel Mountain Spring 3,85 l 70 PD ⭐ 100 %
2. Persil Color Lavender prací gel 5 l 100 PD ⭐ 98 %
3. Persil Sensitive gel 5 l 100 PD ⭐ 97 %
4. Waschkönig, černé prádlo 3,305 l 110 PD ⭐ 96 %

Archiv

Jak používat gelové kapsle na praní

Kapsli vždy položte naspod bubnu a až potom do pračky naskládejte oblečení. Nepokládejte ji na oblečení, protože by nemusela přijít do kontaktu s dostatečným množstvím vody na to, aby se rozpustila. Potom by na prádle mohla zůstat usazenina nebo fleky. Nikdy nedávejte kapsle do přihrádky pro prací prášek a gel.

Co nalít do pračky

Dávkovač na prací gel

Odměrka na prací gel se vyrábí v několika variantách a tvarech. Klasická odměrka na tekuté prací prostředky i prací prášek má objem 150 mililitrů. Díky kulovitému tvaru do odměrky pohodlně nalijete tekutý prací prostředek a rovnou ho vložíte do bubnu pračky.

Kdy nedávat aviváž

Aviváž se nedoporučuje používat pro praní ručníků, osušek a funkčního prádla. Rovněž nepotěší ani alergiky a osoby s citlivou pokožkou.

Jak správně používat aviváž

Aviváž nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování.

Jak dlouho vydrží prášek na praní

Prací a čisticí prostředky nemají žádné datum expirace, na rozdíl od potravin, u nichž je to dokonce vyžadováno zákonem.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

V čem prát bílé prádlo

Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne. Na bílé prádlo se nedoporučuje používat aviváž, pokud není speciálně na ně určená, protože po ní má prádlo opět tendenci žloutnout nebo šednout.

Co nejlépe pere

Pokud často perete hodně zašpiněné prádlo, sáhněte po sypkém pracím prášku. V opačném případě vám vystačí gel nebo kapsle. Na barevné a tmavé prádlo se nejvíce hodí prací přípravky k oživení barvy. Bílé prádlo perte v pracích prostředcích určených přímo na bílé tkaniny.

Kam dát kapsli do pračky

Kapsli je třeba umístit jako první před praním prádla v dolní části bubnu pračky na zadní straně. Takto dostane kapsle možnost se ve vodě rozpustit úplně. Vložíme-li ji nahoru na oblečení nebo mezi oblečení, není jisté, že se voda dostane do kapsle tak, aby se vytvořil roztok.

Kdy se přidává aviváž do pračky

Při praní se přidává k poslednímu máchání. Správné dávkování se liší podle značky přípravku. S dávkováním si v dnešní době moderních automatických praček nemusíte dělat hlavu, protože některé z nich disponují speciální funkcí optimálního dávkování aviváže.

Jak dávkovat gel na praní

U pracích gelů je dávka v rozsahu od 70 ml do 110 ml (podle stupně znečištění a koncentrace účinné látky). Dodržujte také typ pracího prostředku na určité materiály. Vlnu perte jen v prostředcích na vlnu. Stejně tak byste neměli dlouhodobě prát tmavé prádlo prostředkem na bílé.

Proč přidávat ocet do pračky

Ocet do pračky. Používejte při čištění pračky a praní bílý ocet, vyčistí pračku, prádlo vybělí i změkčí a nahradí i aviváž. Stojí pár korun, je šetrný k přírodě a jeho použití je snadné a rychlé. Čištění pračky často podceňujeme, pokud ale chceme, aby nám pračka dlouho sloužila, je dobré se čištění věnovat pravidelně.

Proč mi nevoní prádlo aviváži

Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.

Na co je dobrá aviváž

Aviváž hraje důležitou roli při úpravě prádla při praní. Její hlavní funkce, kterou dnes ale mnoho lidí pomíjí, je změkčení prádla a odstranění statické elektřiny. Čím dál častěji se setkáváme s oblečením ze syntetických vláken, které je na statickou elektřinu nejvíce náchylné.

Kdy se dává aviváž

Při praní se přidává k poslednímu máchání. Správné dávkování se liší podle značky přípravku. S dávkováním si v dnešní době moderních automatických praček nemusíte dělat hlavu, protože některé z nich disponují speciální funkcí optimálního dávkování aviváže.

Jak provonět prádlo bez aviváže

Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.

Co použít místo prášku na praní

Prášek na praní

Stačí v horké vodě rozmíchat nastrouhané mýdlo a sodu (vrchovatá lžíce strouhaného mýdla, zarovnaná lžíce sody). Jako aviváž lze alternativně použít obyčejný ocet.

Jak dlouho vydrží prací gel

Zde nepodceňujte údaj na ikonce s kelímkem. Čím více vody produkt obsahuje, tím rychleji se může zkazit. Dobu trvanlivosti respektujte tedy především u velmi tekutých produktů, odličovacích a tělových mlék a různých fluidů. Sprchový gel či šampon vydrží klidně i dva až tři roky.

Na jaký program prát bílé prádlo

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení.

Na jaký program prát černé prádlo

Zapište si tedy za uši, že černé prádlo se pere na delší programy a na vyšší teplotu, ideálně na 60 °C (pokud to dovoluje etiketa s pracími symboly, kterou najdete na rubové straně). Pokud nechcete mít své oblíbené kousky celé od „chlupů“, vyvarujte se praní černého prádla poté, co jste prali deky nebo ručníky.

Jak na zažloutlé prádlo

Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.