Na co je Terpentyn?

Na co se používá Terpentýnový olej

Terpentýnový balzámový olej je vhodný pro ředění rostlinných olejů (např. lněného oleje, lněné fermeže, tungového oleje, světlicového oleje, týkového oleje atd.), tvrdých olejů, olejových lazur, přírodních vosků, olejových barev, k výrobě laků, k čištění nářadí, k odmašťování povrchů a k odstraňování skvrn.
Archiv

Na co se používá terpentýn

Terpentýn (též terpentin nebo terpentýnový olej) je tekutina získávaná destilací pryskyřice ze dřeva živých stromů, zejména z borovic. Používá se hlavně jako specializované rozpouštědlo, ale je také zdrojem materiálu pro organické syntézy.

Jaký olej se používá k olejomalbě

I začátečník může objevit krásu olejových barev. Olejomalba je velice rozšířená a stará technika malby. V olejových barvách je barvivo, pigment, smíseno s olejem, nejvíce se používá lněný olej.

Na co jsou olejové barvy

Kromě vůně můžeme jmenovat jemnost, plasticitu a přirozenost, s jakou barvy odráží světlo. Olejové barvy umožňují v podstatě vše, co si může malíř přát, pokud se s nimi naučí pracovat. Není problém si namíchat odstín a pracovat s plochami. Můžeme s nimi naopak malovat tak, že spolu odstíny mísíme přímo na plátně.

Jak vyčistit starou olejomalbu

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušíme hedvábným hadříkem.

Co potřebuji k olejomalbě

Pro malování olejovými barvami potřebujete plátno, sololit, dřevěnou desku nebo speciální papír pro olejomalbu. Plátno je nejlepší podklad pro malování olejovými barvami. Koukejte po plátnech natažených na napínací rám (tzv. blindrám neboli slepý rám), můžete použít i plátno na desce.

Čím nahradit Šeps

Jako šeps můžeme použít různé značky, jako Lefranc, Pebeo, Liqutex (americký), Koh-i-nor, Gesso, Umpton, Cheps a také Primalex.

Co je to akrylová barva

Akrylové barvy jsou založeny na vodní bázi, dají se ředit vodou. Jejich výhodou je, že se po zaschnutí stávají voděodolnými a neotírají se. Jsou vhodné pro malbu na papír, plátno, dřevo, karton, malování na kamínky nebo na tečkování mandal.

Jak oživit starý obraz

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušíme hedvábným hadříkem.

Jak urychlit schnutí olejomalby

Pokud chcete schnutí urychlit, můžete barvy ve spodní vrstvě naředit terpentýnem. Pokud byste nanesli vrchní vrstvu na vlhkou spodní, mohl by horní nátěr zamezit přísunu vzduchu do spodní části a schnutí by se ještě zpomalilo.

Jak dlouho schne šeps

Někdo si šeps vyrábí sám, ale většinou se používá kupovaný hotový. Akrylový šeps má velkou výhodu, že rychle zasychá. Po proschnutí, minimálně po 30-ti minutách je možné nátěr opakovat. Když nátěr dokonale zaschne, akrylát už po pár hodinách, můžeme na něj malovat akrylovými, olejovými, temperovými či dalšími barvami.

Na co se dá malovat akrylem

Akrylové barvy jsou vhodné pro malbu na papír, karton, plátno, dřevo nebo umělou hmotu. Trvanlivost barev je cca 30-50 let, po jejich úplném zaschnutí je doporučujeme nalakovat.

Čím malovat na kov

Akrylové barvy jsou po zaschnutí vodě odolné a lehce tmavnou. Malovat jimi můžeme na různé podklady od papíru přes plátno, dřevo, kov, sklo až po stěny.

Jak vyčistit zašlý obraz

V první řadě můžeme opatrně otřít z plátna prach velmi měkkou prachovkou. Jemným kartáčkem se dají odstranit větší nečistoty. Odvážnější pak mohou obraz ještě otřít rozkrojenou cibulí, čímž se dá docílit určitého rozjasnění zašlých barev.

Jak vyčistit starý rám

Rámy a sklo

Dřevěné rámy stačí otírat hadříkem, namočeným do vody se saponátem. Poté je zakonzervujeme leštěnkou na nábytek. Sklo čistíme horkou vodou, nejlépe destilovanou, která nezanechává skvrny. Do vody můžeme přidat také trochu octa kvůli lesku.

Jak poznat olejomalbu

plynulost modelace, odstupňování valérů, neuvěřitelná hra lazurních efektů a volných tahů štětce. Dále je to vysoká stálost barev (při nevhodném použití některých olejů však může žloutnout), a vysoký index lomu, který dává barvám hloubku.

Čím zafixovat olejomalbu

Olejové barvy obecně

Pro ředění olejových barev se používá terpentýn či ředítka určená přímo pro olejové barvy. Dále můžete barvy upravovat pomocí médií a po jejich dokončení použít lak pro jejich větší lesk a odolnost.

Čím nahradit šeps

Jako šeps můžeme použít různé značky, jako Lefranc, Pebeo, Liqutex (americký), Koh-i-nor, Gesso, Umpton, Cheps a také Primalex.

Jak udělat šeps

šepsování – natření plátna šepsem

Pro první vrstvu šeps nařeďte, zhruba 2:1 (dva díly šepsu, jeden díl vody). První vrstvu nanášejte velmi jemně, spíše se jen zlehka dotýkejte povrchu plátna (např. tahy štětce veďte vodorovně), nevadí, pokud Vám plátno prosvítá stále ven. Vrstvu nechte zaschnout.

Jaký je rozdíl mezi akrylovou a akrylátovou barvou

Vůči akrylové je ta akrylátová béčková, tak jak to bývá u filmů. Akrylová je hustší, lépe kryje, dobře se míchá, nedělá takové čmouhy a také po zaschnutí nepouští a nerozmazává se, což akrylátová dělá.

Jak správně natírat kov

Na kovy použijte čističe kovů, omyjte plochu čistou vodou a nechte zaschnout. Otevřete plechovku a pečlivě promíchejte ochranný lak na kov. Štětcem naneste ochranný lak na kov a nechte jej zaschnout. Druhou vrstvu naneste po nejméně čtyřech hodinách.

Jaký je rozdíl mezi kreslením a malováním

Malování je způsob výtvarného vyjádření, který používá linie i barevné plochy, na rozdíl od kreslení, které je založeno výhradně na liniích. Pokud vás tedy zajímá spíše kreslení, dozvíte se více ve zvláštní kapitole Kresba.

Jak se čistí čin

Víte, jak o ně pečovat, aby vydržely pěkné Základní čištění cínových kousků zvládnete teplou vodou a mýdlem, případně jarem, měkkým kartáčkem nebo ještě lépe hadříkem. Poté je opláchněte, vysušte a naleštěte.

Jak zjistit malíře obrazů

pracovníky některé z výtvarných galerií, výtvarně zaměřeného muzea, specializované prodejny starožitností, případně aukční síně, kterým při určení autora zajisté mohou pomoci i další informace vyplývající z konkrétního obrazu, např. technika, jakou je obraz namalován, výtvarný styl, zobrazený motiv atd.

Čím malovali malíři

se malovalo tzv. vaječnou temperou, kdy se barevné pigmenty (práškové barvy, připravované mletím z přírodních minerálů – např. z malachitu, azuritu, rumělky, nebo z barevné hlíny) spojovaly pomocí emulze (nejčastějším emulgátorem byl vaječný žloutek).