Na co jsou dobré kedlubny?

Jak jsou zdravé kedlubny

Živiny, vitaminy a minerály

Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).

Jak jíst kedluben

Nejjednodušší cestou jak si kedlubnu vychutnat je v její čerstvé formě – stačí ji oloupat, nakrájet a servírovat jako běžnou čerstvou zeleninu – k pečivu, k hlavnímu jídlu či do salátu. Hodí se také jako svěží svačinka do práce: kedlubnu nakrájíme na tenčí hranolky a lehce namáčíme do hummusu.
Archiv

Kam patří kedluben

Mezi košťálové zeleniny, které patří do druhu brukev zelná (Brassica oleracea), se řadí zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben.

Co jíme z kedlubny

Právě teď tedy začíná jejich sezóna. Kedlubny mají široké využití v kuchyni, ale to není jediný důvod, proč si je zamilovat. Obsahují totiž vitamín C a vápník – ale pozor, obojího najdeme více v listech, které často zbytečně vyhazujeme, protože jíme hlavně hlízy.

Jak připravit kedlubnu

Kedluben oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte ho do základu a ochuťte vše solí a drceným kmínem. Duste pod pokličkou asi 10 – 15 minut nebo do změknutí. V případě potřeby lehce podlijte horkou vodou.

Jak se dělá Kedlubnová polévka

Cibuli pokrájejte nadrobno, 2 a půl kedlubny a brambory na menší kostičky, česnek na plátky. V kastrolu zpěňte lžíci másla, cibuli orestujte dosklovita, přidejte kedlubny a restujte asi 2 minuty. Přidejte brambory a česnek, zalijte vývarem, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte doměkka asi 15 minut.

Proč kedlubny Dřevnatí

Když kedlubny během růstu polehávají, nevadíto tak moc, jako když jsoupříliš hluboko. Kedlubny dřevnatí: Pokud zalévámemálo, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.

Proč kedlubny nedělají bulvy

Praskání hlíz: Kedlubny je bezpodmínečně nutnézalévat zvláště za vyšších teplot, jinak dochází ke stagnaci růstu a po obnovení zálivky (stačí letní bouřka) začnou hlízy pukat. Nevyrovnaná zálivka tak způsobuje praskání hlíz, které pak jsou ohroženy infekcemi a nedorostou tak, jak bychom chtěli.

Kdy dát ven kedlubny

Kedlubny pro letní sklizeň se vysévají v první polovině dubna a vysazují koncem května, sazenice pro podzimní úrodu se vysévají v květnu a červnu a vysazují nejpozději do poloviny července. Kedlubny se rychle vyvíjejí a během růstu nepotřebují mnoho péče s výjimkou pletí.

Jak se dělá Kedlubnová omáčka

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.

Jak dlouho dusit kedlubny

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, a čtvrtky nastrouháme na lupínky (co nejtenčí). Na sádle osmažíme cibulku s klobásou, přidáme kedlubny, nakrájený česnek, osolíme, opepříme, pokmínujeme, podlijeme 0,1 l převařené horké vody, necháme 15-20 minut dusit pod pokličkou.

Co s Drevnatou Kedlubnou

Mladé kedlubny jsou křehké, sladké a šťavnaté. Staré kedlubny jsou dřevnaté, ty používáme spíše na vývar. Nevyhazujeme ani slupky od kedluben, ty využijeme na přípravu vývaru. Syrový, nastrouhaný kedluben se hodí do salátů či do pomazánek.

Jak se vaří kedlubny

Postup přípravy. Kedlubny oloupejte, nakrájejte na plátky a pak na hranolky o síle 1 x 1 cm. Vložte je do kastrolu s vroucí osolenou a citronem okyselenou vodou (mladé lístky povařte spolu s kedlubnou) a pomalu vařte asi 5 minut (kedlubny by měly zůstat pěkně křupavé).

Kdy se můžou dát ven kedlubnu

U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.

Jak dlouho rostou kedlubny

Brassica oleracea acephala gongylodes

Kedluben patří do čeledi brukvovitých a tudíž jeho pěstování je rychlé a jednoduché. Semínka jsou kulatá a mají hnědou barvu. Klíčky ke konzumaci vypěstujete během 5-6 dnů.

Jak zpracovat listy z kedlubny

Jak využít kedlubnové listy

V kuchyni je můžeme používat různým způsobem. Spolu s nasekanými lodyhami se hodí do krémových polévek a jako doplněk do teplých jídel, kde jinak při vaření dáváme pouze bulvy. Můžeme je přimíchat do různých salátů, hodí se i jako část náplně do zelných listů, paprik nebo třeba do tortilly.

Jak se vaří kedluben

Kedlubny oloupejte, nakrájejte na plátky a pak na hranolky o síle 1 x 1 cm. Vložte je do kastrolu s vroucí osolenou a citronem okyselenou vodou (mladé lístky povařte spolu s kedlubnou) a pomalu vařte asi 5 minut (kedlubny by měly zůstat pěkně křupavé).

Proč je kedluben dřevnatý

Když kedlubny během růstu polehávají, nevadíto tak moc, jako když jsoupříliš hluboko. Kedlubny dřevnatí: Pokud zalévámemálo, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.

Jak dlouho se vaří kedluben

Kedlubnu okrájíme, očistíme a omyjeme. Zeleninu nakrájíme na kousky. Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kedlubna není úplně měkká. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.

Co vysadit po kedlubnách

Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování.

Kdy zasít kedluben

Kedluben můžete vysazovat přibližně od poloviny dubna až do května (v závislosti na odrůdě). Větší kedluben nemusí být zárukou kvality. Obecně platí, že menší kedlubny jsou chutnější. Kedlubnu se nejlépe daří ve středně těžkých půdách s dostatkem humusu.

Jak se dělá zelí z kedlubny

Postup přípravy receptu

Oloupané a očištěné kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle. Na kostičky nakrájenou cibuli orestujeme na oleji přidáme kedlubny, mírně podlijeme vodou a okořeníme kmínem. Když je zelí téměř měkké, zaprášíme je hladkou moukou a dodusíme. Dochutíme.

Kdy může dítě kedlubnu

Mezi vhodné potraviny od 6 měsíců patří tyto: Banán, jablko, hruška, meruňka, broskev, borůvky, švestky. Mrkev, karotka, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně, čočka. Květák, brokolice, špenát, kedlubna.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co žere listy kedluben

Kedlubnám pomůže třeba levandule, paprikám zase saturejka. Místo chemie může být v postřiku proti škůdcům jen čistá příroda. Některé rostliny totiž v sobě mají látky, které hmyz buď zabíjejí, nebo alespoň odpuzují.