Na co jsou olejové barvy?

Na co se dá použít olejová barva

S olejovými barvami se pracuje velice příjemně a budou Vás vždy poslouchat. Mají hustou krémovou konzistenci, díky které můžete například vytvářet na malbě různě silné vrstvy a nemusíte se bát o jejich cestování po pláně. Barvy se mezi sebou dají jednoduše míchat a pro začátek Vám tedy stačí pár základních barev.
Archiv

Jak pracovat s olejovými barvami

Při malování olejovými barvami je důležité, aby byla spodní vrstva co nejslabší a každá další vrstva byla hustší než předchozí – barvy ve spodních vrstvách jsou ředěny hlavně terpentýnem a ve vrchních vrstvách olejem (vrchní vrstvy nesmí schnout rychleji než spodní, hrozí popraskání malby).
Archiv

Co to jsou olejové barvy

Olejová barva je druh pomalu schnoucí barvy, který se skládá z částic pigmentu suspendovaných v zasychajícím oleji, nejčastěji lněném. Viskozitu barvy lze měnit přidáním rozpouštědla, například terpentýnu nebo lakového benzinu. Pro zvýšení lesku zaschlého filmu barvy lze přidat lak.

Jak se maluje s olejovými barvami

Jak malovat olejovými barvami a jejich vlastnosti

Zvolte klidně i precizní postup, kdy malujete jemné vrstvy, ze kterých se postupně stává tvar. Kreativním nápadům se meze nekladou, při jejich vymýšlení ale nezapomeňte, že olejové barvy schnou pomalu. Takže pozor, aby se nesmíchalo, co nemá.
Archiv

Jak umýt olejové barvy

Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“.

Co je potřeba pro olejomalbu

Co potřebujete pro malbu s olejovými barvami – ostatní potřeby a pomůcky. Kromě barev budete potřebovat terpentýn na vymývání štětců a nějaké médium (např. lněný olej). Dále pak paletu (ideálně trhací papírovou) a pár plochých jemných syntetických štětců různých velikostí a pochopitelně taky plátno (o tom za chvíli).

Jaké štětce na olejové barvy

Přírodních štětců je u olejomaleb o něco méně než v případě akvarelu, může jít však také o perfektní volbu. Hledejte vlasy spíše tužší jako sobolí, volí či prasečí. Vzhledem k širokém spektru vlastností jsou u olejových barev rozšířené značně také štětce syntetické, které můžeme vřele doporučit.

Jak dlouho schne olejomalba

Nejtenčí vrstvy samotné olejomalby mohou uschnout do jednoho dne. U vrstvené techniky malby (viz dále) každá vrstva schne déle, cca 1 – 8 dnů.

Jak vyčistit štětce od olejových barev

U olejových barev používáme pro vyčištení ředítka, která používáme při malbě. Každopádně pro kvalitní dočištení používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.

Jak umýt váleček po malování

Na očištění válečků použijte ANZA škrabku na válec, barvu ze štětců odstraňte na stírací ploše vaničky. Ponořte štětec nebo váleček do nádoby s mýdlovou vodou a nechte ji vsáknout. Následně vymyjte pod tekoucí vodou. Štětec i váleček nechte uschnout volně zavěšený.

Jak rychle uklidit po malování

Nábytek v místnosti, v níž malujete, buď vystěhujte, nebo ho překryjte igelitem. Podlahu můžete zakrýt také igelitem, nebo například kartonem či novinami. Nedílnou součástí přípravy na malování je použití krycí pásky. Ta slouží k oblepení rámů oken, dveří, zásuvek, osvětlení, apod.

Jak na úklid po malování

Pokud jste všechny věci důkladně zakryli igelitem nebo fleky od barvy utírali průběžně, tak se s tímto problémem nemusíte potýkat. Je ale úplně běžné, že po malování vždy nějaké skvrny od barvy zůstanou. Pokud nejdou odstranit jen vlhkým hadříkem či seškrábnutím, zkuste do vody přidat trochu octa.

Jak zalepit okna před malováním

Rámy oken a dveří můžeme před malováním nebo stavebními pracemi zakrýt maskovací lepicí páskou. Ale na skla oken je určená ochranná samolepící fólie na okna a dveře. Ochranná samolepící fólie je plynotěsná, vodotěsná, voděodolná a lze ji použít i opakovaně. Výborně přilne ke sklu i k materiálům na bázi plastů.

Co dříve podlahy nebo malování

nejdříve je nutno připravit podlahu, což znamená čistá a vystěrkována. Pak se provede malba, stěrka se před aplikací očistí a na penetruje.

Čím natřít zeď před malováním

Penetrace se používá především na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení savosti. Zároveň zvyšuje přilnavost nátěrů, takže nová barva bude lépe krýt. Volba druhu penetrace závisí na podkladu, který čeká na nátěr. Trh nabízí penetraci univerzální, hloubkovou a fungicidní.

Čím zakrýt podlahu při malování

Ideální je malířská absorpční textilie s protiskluznou fólií, která je pro tento účel vyrobená a její základní vlastností je, že nepropustí barvu, neklouže a pohlcuje barvy i prach. Touto speciální textilií můžeme spolehlivě zakrýt nejen podlahovou krytinu, ale i koberec, který tak malování přečká bez pohromy.

Proč se penetruje před malováním

Pokud byste se do malování pustili bez nanesení penetrace, hrozí riziko odlupování nového nátěru a také vznik viditelných fleků a map u vyspravovaných stěn. Podklad, který není opatřený penetrací, je více nasákavý, a tak je spotřeba barvy podstatně vyšší. Vynecháním penetrace proto rozhodně neušetříte.

Jak nejlépe uklidit po malování

Aby byl úklid po malování co nejjednodušší, je potřeba udělat důkladnou přípravu. Nábytek v místnosti, v níž malujete, buď vystěhujte, nebo ho překryjte igelitem. Podlahu můžete zakrýt také igelitem, nebo například kartonem či novinami. Nedílnou součástí přípravy na malování je použití krycí pásky.

Jak dlouho po penetraci

Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.

Jak škrábat zdí před malováním

Před použitím je dobré mírně zbrousit její rohy, aby jste při škrábání neudělali rýhy do štuku a nenadělali si tak zbytečně práci s následným vyspravováním stěny. Škrabku doporučujeme držet pod malým úhlem tak, aby po stěně lehce klouzala a příliš se nezarývala. Snížíte tak pravděpodobnost narušení štuku.

Jak odstranit zaschlou barvu po malování

Stačí vědět, že zaschlý akryl rozpustíte například alkoholem, klidně i lakem na vlasy. Skvrnu od akrylových barev zakapejte alkoholem, nechte proschnout a pak vyperte v ruce pod tekoucí vodou a posléze ještě v pračce.

Čím vytřít po malování

K mytí nezaschlé barvy postačí teplá voda se saponátem a kapkou octa a měkký hadr, kterým si vybavení bytu nepoškrábete. Hadr často ždímejte a vodu pravidelně měňte vždy, když zpozorujete šmouhy na stíraném povrchu. Je lepší nejprve umýt nejhrubší nečistoty a pak stáhnout celý povrch čistou vodu ještě jednou.

Jak poznat zaschlou penetraci

To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.

Jak se penetruje zeď

Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.

Kdy je třeba Skrabat zeď

Kdy oškrábat původní nátěr Je-li na stěnách tři a více předešlých nátěrů, odlupuje se původní barva či jsou zdi obzvlášť špinavé, před malováním je potřeba stěny oškrábat. Namočíme si vždy jen takovou plochu, kterou jsme schopni oškrábat, aniž by stačila zaschnout. Malbu odstraňujeme vždy od shora dolů.