Na co jsou zdravé maliny?

Co obsahují maliny

Maliny obsahují velké množství vitaminů skupiny B i vitamin C. Dále obsahují některé minerály, zejména draslík, vápník, hořčík, mangan a železo. Jejich antioxidanty a barviva – flavonoidy – mají zdraví prospěšné vlastnosti. Flavonoidy se řadí mezi sekundární metabolity rostlin.
Archiv

Co to je Malina

Malina je plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Ovoce je složeno z drobných kuliček, peckovic růžové barvy, tvořících známé plody.

Jak správně zamrazit maliny

Maliny se dají také velmi snadno zamrazit a můžete si je potom skoro jako čerstvě vychutnat i v zimním období. Před tím, než malin zamrazíte, jemně je opláchněte a osušte. Plody můžete do jedné vrstvy naskládat na tác, anebo je zamrazovat ve formě drti, kterou lze následně využít jako ochucovadlo do pokrmů.

Jak se pěstují maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak správně umýt maliny

Ostružiny, maliny, malinoostružiny a borůvky neoplachujte pod tekoucí vodou, protože tlak by je mohl rozdrtit. Místo toho dejte bobule do cedníku a ponořte je do mísy se studenou vodou. Jemně cedník ve vodě promíchejte a pak nechte bobule okapat.

Jak zpracovat mražené maliny

Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků. Dají se též zpracovat na oblíbený dezert "horké maliny" – viz níže otázka č. 7.

Odkud jsou maliny

Maliny pocházejí z jižní Evropy, odkud se rozšířily do dalších oblastí. Mezi jejich největší pěstitele patří Rusko, Polsko a Srbsko.

Jak zpracovat maliny

Maliny nevyžadují žádnou speciální úpravu. Po sběru je jen mírně operte od nečistot a rovnou konzumujte či je použijte do dezertů, buchet. Maliny se dají zpracovat i jinak, uvařte z nich šťávu nebo je zmrazte na zimní časy.

Jak dlouho vydrží maliny v mrazáku

Ovoce a zelenina

Mražený hrášek, mrkev, kukuřice, zelenina do polévky či pod omáčky, ale i jahody, maliny, borůvky, nebo třeba meruňky ze zahrádky vydrží v mrazáku maximálně rok.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jakou půdu mají rádi maliny

Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).

Kdy raší maliník

Rubus idaeus = MALINY

VZRŮST střední keř
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen – srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3 (do -40°C)

Proč mýt ovoce

Myjete si ovoce Je jedno, zda jste jablko utrhli na zahradě, u silnice, anebo koupili na tržnici během dovolené – pořádně omýt by se mělo každé. Ulpívají na něm nejen nečistoty ze vzduchu a zbytky hnojiv, ale i bakterie či paraziti ohrožující vaše zdraví.

Jak zbavit ovoce a zeleninu pesticidů

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.

Co se dá udělat z malin

Maliny mají zároveň velké využití při vaření; dají se přidat se do jogurtů, jsou vhodné na výrobu domácí marmelády i limonádového sirupu. Na rozdíl od jahod nebo chuťově výraznějších ostružin se ale tolik nehodí do buchet a koláčů, protože mají velmi jemný šmak. Používají se také jako přírodní barvivo.

Co se hodí k Malinám

Maliny skvěle ladí k čokoládě, protože vyvažují její sladkou chuť. Nejlépe si tuto kombinaci vychutnáte díky receptu na vynikající malinový dort nebo na úžasné malinovo-čokoládové pěnové dortíky. Vítanou alternativou, která se obzvlášť hodí v parném létě, jsou různé druhy nepečených dezertů.

Jak často pít čaj z maliníku

Čaj z maliníkového listí se začíná pít nejčastěji až ve třetím trimestru a to proto, že ve větším množství může vyvolat porod. V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství. Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně. V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.

Jak dlouho vydrží rajčata

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní

Jak uchovat maliny

Bobule můžete skladovat v lednici v keramické míse nebo papírovém sáčku, ale ne dlouho. Nikdy je nemyjte před skladováním, pouze před spotřebou. Pokud víte, že je během pár dní všechny nesníte, skladujte je mražené, zavařené nebo sušené.

Jak nejlépe zpracovat maliny

Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.

Jak dlouho vydrží maliny

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Kdy a jak se stříhají maliny

Jak provádět řez a střih

Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Kam umístit maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Jak se stříhají maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jak odstranit chemii z ovoce

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.