Na co pomáhají kortikoidy?

Na co skodi kortikoidy

Kortikoidy tedy neléčí vlastní příčinu onemocnění. Hlavní použití kortikoidů spadá do oblasti zánětlivých onemocnění (např. autoimunitních alergických). Uplatňují se ale také v terapii některých typů rakoviny, po transplantacích a při nedostatečné činnosti kůry nadledvin, kdy dochází v organismu k jejich nedostatku.

Jak vyčistit tělo od kortikoidů

Nejdůležitější v tomto okamžiku je pro vás vyvážená strava, kvalitní spánek a přiměřený pohyb. Nejúčinnější detoxifikační cestou jsou zásadotvorné potraviny – zázvor, česnek, koriandr, zelenina (listová, cibule, brokolice, květák, červená řepa), ovoce v syrovém stavu, zelený čaj a hnědá rýže.

Kdy brát kortikoidy

Kortikoidy předepisují lékaři především při stavech, kdy je potřeba tlumit nežádoucí aktivitu vlastního imunitního systému. Mají výrazný protizánětlivé a antialergické účinky. Patří mezi léky s prokazatelnými vedlejšími účinky, ale dobrá zpráva je, že i tyto se dají zmírnit.
Archiv

Co nejíst při léčbě kortikoidy

omeprazol, pantopra- zol), kortikoidy totiž snižují tvorbu ochranného žaludečního hlenu, pacienti jsou tak náchylnější k tvorbě žaludečních vředů. Je vhodné vyvarovat se silné kávy, alkoholu, kyselých džusů a nápojů s obsahem kyseliny citronové.

Proč ne kortikoidy

Rizika spojená s užíváním kortikoidů

Dlouhodobé podávání kortikoidů vede ke snížení obranyschopnosti proti bakteriálním, virovým a mykotickým infekcím. Snižuje se také schopnost reagovat na stres. Nejen z těchto důvodů se kortikoidy nesmí užívat příliš dlouho.

Co se stane kdyz Vysadim kortikoidy

Pokud pacient bere kortikoidy dlouhodobě a pak je náhle vysadí, tak ho to může ohrozit na životě. Jeho nadledviny totiž poznají, že jsou přisunovány kortikoidy zvenku a přestanou je vyrábět. Člověk se náhle ocitne bez kortikoidů a to ho může usmrtit.

Jak správně používat kortikoidy

Pokud se onemocnění zlepšuje, nasazují se různé režimy léčby. Obvykle se kortikoidy aplikují jednou denně na večer v tenké vrstvě na postižená místa. Jakmile začíná zánět ustupovat, nanáší se lék ob den na noc, pak ob dva dny na noc a frekvence použití se pomalu snižuje.

Co místo kortikoidů

Pokud i přes léčbu kortikoidy zánět propuká znovu, nebo v případě malých dětí, nebo je ekzém na citlivých partiích obličeje, krku, či genitálu, používají se léky relativně nové a to jsou lokální imunomodulátory. I tyto prostředky tlumí nežádoucí zánět v kůži.

Jak často mazat kortikoidy

Pak stačí použití kortikoidu dvakrát týdně. V kůži se totiž vytvoří jakási zásobárna a tu stačí pouze doplňovat. Také záleží na lokalizaci ekzému. Existují místa, která jsou pro použití kortikoidů kritičtější – obličej, krk, případně použití u malých dětí a také záleží na samotném průběhu nemoci.

Jak se dají nahradit kortikoidy

Šetrnějším prostředkem než kortikoidy se ukázala být i lokálně působící imunosupresiva. Tyto krémy potlačují nežádoucí imunitní reakci v postiženém místě a s ní i vznik samotného zánětu. Obsahují účinnou látku tacrolimus nebo pimecrolimus.

Jaký je rozdíl mezi kortikoidy a kortikosteroidy

Pojem kortikoidy se někdy nesprávně používá pro označení kortikosteroidů. Mělo by platit: kortikosteroidy – hormony z kůry nadledvin (přírodní látky) kortikoidy – synteticky (uměle) připravené látky se stejnou strukturou.