Na co použít křížaly?

Na co jsou dobré křížaly

Sušené švestky, kterým naše babičky říkaly křížaly, dokáží zabraňovat kostním ztrátám i ve vyšším věku, ba co víc, díky nim lze stav kostí výrazně zlepšit.

Jak nakrájet jablka na křížaly

Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Jablka sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára. Křížaly jsou usušené, když plátky jablek pěkně křupou.

Proč se říká Křížala

od nář. krúžat, krúžlat ‚krouhat' (okrajovat slupku, krájet na plátky), popř. od subst. křížaly kontaminací s krouhat.

Jak dlouho vydrží křížaly

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak udělat křížaly v troubě

Pokud sušíme křížaly v troubě, volíme raději elektrickou. Na plech položíme pečící papír a na něj plátky jablek či hrušek pokládáme jeden vedle druhého, nikoliv ve vrstvách. Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC.

Jak sušit jablka aby Nezhnědla

Sušičku zapneme na stupeň 3 a sušíme 4 hodiny. Potom sušičku vypneme a plata asi na hodinu rozložíme, aby z ovoce vyšla pára. Před každým dalším zapnutím sušičky je důležité ovoce lehce nadzvednout například dřevěnou špachtličku, případně přerovnat od středu k okrajům a naopak.

Co to je křížaly

Křížaly (sg. křížala) jsou sušené stroužky nebo plátky jablek. Sušené plátky hrušek se nazývají štěpány. Vyznačují se sladkou až kyselou chutí – to podle použité odrůdy jablek.

Jak silné plátky na křížaly

Jak křížaly připravíme

Pak je nakrájíme i se slupkou na plátky asi 3 mm (maximálně 5 mm) silné. Plátky rozložíme jeden vedle druhého na tácek, pečicí papír nebo plátýnko. Aby neztmavly, můžeme je pokapat citronovou šťávou.

Jak nakrájet křížaly

Pusťte se do krájení

Případné namačkané nebo natlučené části ale vždy pečlivě odkrojte. Očištěné připravené plody pak krájejte na několik milimetrů široké plátky. Sílu zvolte podle vaší chuti. Čím tenčí, tím budou křížaly křupavější, silnější plátky zase budou po usušení "šťavnaté".

Jak sušit křížaly na topení

Nejvhodnější doba na přípravu křížal je s nástupem topné sezony, jelikož doba schnutí se výrazně zkrátí, pokud nemáte šušičku. Mřížku nebo plech dáme na radiátor a necháme jablka takto schnout 1,5 – 2 dny. Pak přendáme do plátěných sáčků a necháme doschnout, občas promícháme.

Jak loupat jablka

K loupání nám stačí ostrý nožík nebo škrabka. Jablečná slupka obsahuje řadu vitamínů, živin a minerálů, proto se do loupání pouštíme, jen pokud k tomu máme důvod. Jinak si jablíčka dopřejeme raději se slupkou. Práci s loupáním jablek si dáme, má-li být náš jablečný moučník opravdu jemný a lahodný.

Jak Krajet křížaly

Skladování křížal

Po usušení vyndáme křížaly ze zařízení, kde jsme plátky ovoce sušili, a necháme krátce vychladnout. Následně dáváme křížaly do nádob s víkem a umisťujeme na suché, tmavé a chladné místo. Ideální je chladnější špajz s teplotou, která nepřesahuje 15 oC. Uskladněné křížaly pravidelně kontrolujeme.

Co dělat se slupkami z jablek

Slupky od jablek určitě nevyhazujte. Jak je vám určitě známo, tak právě pod slupkou a v ní je to největší množství prospěšných látek. Jablečné slupky tak můžete usušit a pak dál používat, dají se jíst samotné, nebo je můžete přidat do domácích kaší z ovesných vloček, müsli, tyčinek či jako přísada do čajů.

Co obsahuje slupka od jablka

Obsahuje polovinu celkového množství vlákniny a třetinu vitaminů C, A a draslíku. Slupka má také čtyřikrát více vitaminu K než dužina. Téměř výhradně jen ve slupce najdete i antioxidant kvercetin, který zmírňuje dýchací potíže, chrání plíce před dráždivými látkami a zlepšuje mozkové funkce.

Co se dá udělat z jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!Křížaly.Jablečný mošt.Jablečná přesnídávka (pyré)Jablečný kompot.Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.Jablečný ocet.Jablečný čaj.Jablečná nádivka do moučníků

Proč nejíst jablko večer

Pozor na ovoce

Je přece zdravé. Ano, to je sice pravda, ovoce je zdravé a sníst jedno jablko před spaním vám neuškodí. Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb.

Proč jíst denně jablko

Jablka nám dávají mnohem a mnohem víc. Obsahují vitamín C a látky pro tělo nezbytné (železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík). Draslík pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle, působí na správnou funkčnost ledvin a svalů. Jsou také zdrojem antioxidantů, které nás chrání před volnými radikály.

Jak zpracovat hodně jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!Křížaly.Jablečný mošt.Jablečná přesnídávka (pyré)Jablečný kompot.Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.Jablečný ocet.Jablečný čaj.Jablečná nádivka do moučníků

Jak zpracovat starší jablka

Zužitkováním starších jablíček ušetříte peníze a svým dětem tak můžete připravit přesnídávku přesně podle jejich chuti. Stačí oloupaná jablka nakrájet, trochu podlít vodou a vařit, až se rozvaří na kaši. Anebo si udělejte domácí kompot. Jablka nakrájejte a uvařte ve vodě s cukrem, skořicí a badyánem.

Kdy jíst vejce

Podle vědců je ideální, pokud svůj den zahájíte snídaní s vysokým obsahem proteinů, jako jsou například vajíčka. Podle výzkumu, který byl publikován v International Journal of Obesity, je nejlepší, když si dáte ke snídani dvě vajíčka. Potom budete nejen rychleji hubnout, ale budete mít také mnohem víc energie.

Co je nejlepší jíst na večer

Vhodné potraviny:drůbeží maso.libové hovězí maso.ryby a mořské plody.mléko a mléčné výrobky.vařené vejce.výrobky ze sóji – tofu, tempeh.dušená a čerstvá zelenina.komplexní sacharidy v podobě pohanky, quinoi nebo amarantu.

Proč jíst banány

Pomáhají proti zácpě i průjmovém onemocnění. Perfektní zdroj energie před tréninkem. Pomáhají odvádět toxiny z těla. Pomáhají snižovat kyselost žaludku a tím jsou lékem na pálení žáhy.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Jak uložit jablka na zimu

Pokud máte suchý sklep, postavte na zem nádobu s vodou a pravidelně ji doplňujte. Občas zahrádkáři používají i bednu s mechem – ten však musíte vlhčit. Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.

Co z jablek na zimu

Nejlepší způsob, jak jablíčka uchovat na zimu a rovnou si i připravit polotovar na rychlé vaření nebo pečení, je zavařit je nastrouhaná. Jablka jednoduše oloupeme, nastrouháme a naplníme (pořádně napěchujeme) do sklenic. Jablíčka mírně pustí šťávu, nemusí se ničím zalévat. Sterilujeme opět asi 20 minut na 85 °C.