Na co prát ložní prádlo?

Jak prát ložní povlečení

Praní různých typů ložního prádla vyžaduje různé teploty při praní. Delikátní saténové a flanelové povlečení perte pouze na 40 °C. Bavlněné, krepové, povlečení z mikrovlákna perte na 60 °C. V případě damaškových povlečení volte až 90 °C.
Archiv

Jak často prát ložní prádlo

První praní povlečení by mělo proběhnout okamžitě po zakoupení a před prvním použitím. Jednak předejdete případným vyrážkám nebo alergickým reakcím a také se díky praní povlečení provoní a změkne. Z hygienických důvodů se doporučuje prát a měnit povlečení každých 14 dní.
ArchivPodobné

Jak na to aby povlečení dlouho vonělo

Pokud chcete zajistit, aby vaše povlečení mělo stále živé barvy, rozhodně jej vždy perte v prášku na barevné prádlo. Nepodceňujte také úlohu aviváže. Ta se do praní nepřidává jenom proto, aby povlečení hezky vonělo, ale především aby zůstalo měkké a jemné na dotek.
Archiv

Jak prát povlečení a ručníky

Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů.

Na jaký program prát ložní prádlo

Obecně platí, že ložní prádlo pereme v teplotním rozmezí 40 až 60°C. Bílé nebo bavlněné povlečení lze prát až na 60°C, zatímco u krepu je vhodné zvolit teplotu nižší Ždímáním na vysoké otáčky může dojít k poškození vláken a povlečení ztratí původní tvar. Jemné materiály, hedvábí nebo satén neždímejte.

Na jaké otáčky prát

Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu. Jestliže bydlíte v domě se sousedy nebo plánujete prát večer a v noci, předem se informujte o hlučnosti pračky.

Jak casto prát Osusky

Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití. Stejně jako u lůžkovin volte při praní teplotu minimálně 60 °C. V případě kožních onemocnění nebo bakteriálních či virových infekcí se doporučuje prát ručníky na 90 °C.

Proč mi nevoní prádlo aviváží

Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.

Jak provonět prádlo bez aviváže

Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.

V čem prát ručníky aby byly měkké

Pokud vyprané ručníky nepříjemně páchnou , zkuste je nejprve vyprat v opravdu horké vodě spolu s 1 až 2 šálky octa, a pak je ještě jednou vyperte obvyklým pracím prostředkem. Pokud se chcete vyhnout páchnoucímu ručníku, po použití je třeba vždy zavěsit tak, aby dobře vyschly.

Jak žehlit prostěradlo

Žehličku rozehřejte na nejvyšší stupeň (bavlna/len) a použijte funkci napařování. Pokud ji vaše žehlička nemá, můžete povlečení pokropit vodou z rozprašovače nebo žehlit přes vlhkou plenu. Povlečení dobře vyrovnejte, pokud je barevné, je lepší žehlit z rubové strany, aby barvy nevybledly.

Co je to ložní prádlo

Povlečení (též ložní prádlo) jsou výměnné textilie sloužící k obalování matrací a lůžkovin (polštář, peřina a další.). Základem jsou prostěradlo, povlak na přikrývku a povlak na polštář.

Co můžu prát na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Co prát na 40

Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.

Na co prát ručníky

Na praní osušek a ručníků doporučujeme gelové prací prostředky, jsou šetrnější, lépe se vyplachují a neulpívají na vláknech. Ze zkušenosti rádi doporučujeme používat na barevné ručníky gel určený na prádlo barevné a pokud máte ručníky černé, používejte gel na černé prádlo.

Jak často měnit ručníky

U ručníků je situace podobná, avšak hodně záleží, jak často je používáte. Pokud 1-2krát denně (př. klasická ranní/večerní sprcha), ručník byste měli měnit alespoň 1krát týdně. Jestliže jej používáte častěji (například na ruce) nebo pro očištění citlivých míst (obličej, dětská pokožka…)

Jak prát s octem

Postup je stejný jako při čištění pračky. Nalijte dva hrnky octa přímo do bubnu pračky, nastavte co nejvyššší teplotu a nejdelší program a pusťte pračku naprázdno. Pokud máte domácího mazlíčka a jeho chlupy jsou všude včetně vašeho oblečení, přidejte polovinu šálku bílého octa do cyklu máchání.

Jak se zbavit zatuchlého prádla

Soda – dobře pohlcuje pachy také soda. Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat.

Co použít místo aviváže

Bílý ocet je skvělá surovina, která spolehlivě nahradí aviváž. Zředěný vodou ve stejném poměru má podobný účinek. Prádlo změkčí a textilie z umělých vláken zbaví elektrostatického náboje.

Co dělat aby ručníky po vyprání nebyly tvrdé

Jak na tvrdé ručníky

Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla. Nebojte se nepříjemného odéru octa, vyčichne při sušení. Pozor ale, abyste prádlo nepřesušili, zejména pokud ho zapomenete na radiátoru nebo venku na šňůře.

Jak prát ručníky s octem

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Jak žehlit Napinaci Prosteradlo

Jak složit napínací prostěradloStoupněte si a ruce vložte do dvou vzdálenějších rohů prostěradla. Poté ruce přiložte na sebe.Když máte všechny čtyři rohy prostěradla složené na sobě, přehněte látku s gumou a uhlaďte.Napínací prostěradlo poté snadno přeložte asi natřikrát.

Jak pověsit prostěradlo

Pokud máme hodně místa sušíme tak, že povlečení přendáme přes několik šňůr, zabráníme tak jeho vyvěšení. Pokud místo nemáme, tak ho pověsíme klasicky na jednu šnůru a to tak, že ho chytíme za zámečky, které jsou na krajích a přehneme – a to z důvodu, že zámečky jsou pevné a povlečení se tak snadno nevyvěsí.

Jak změkčit bavlněné povlečení

Aviváž změkčuje prádlo tak, že ani nová bavlna neškrábe. Na praní samotné použijte prací gel. Vedle pracího prášku je vhodná varianta použití pracího gelu, který se lépe rozpouští.

Jak prát povlečení se zipem

povlečení perte a sušte vždy naruby se zapnutými knoflíky či zipy (ochráníte tak barvu povlečení a zůstane tak déle jako nové) perte vždy na předepsanou teplotu – každé povlečení má svou všitou etiketu, kde jsou uvedené prací symboly a těmi se prosím vždy řiďte!!!