Na co prát utěrky?

Jak nejlépe vyprat utěrky

Pokud to zobecníme, tak se dá říci, že bavlněné, lněné a damaškové utěrky by se měly prát na 60 stupňů Celsia, zatímco bambusovým a froté většinou stačí 40 stupňů Celsia. Na aviváž raději zapomeňte. Utěrkám totiž nesvědčí.
Archiv

Jak vyčistit zašlé utěrky

Bělení utěrek

Jedlá soda utěrky vybělí, ocet je vydesinfikuje a olej na sebe naváže mastnotu a nečistoty. Utěrky necháme ve vodní lázni alespoň 6 hodin, ideálně třeba přes noc a druhý den klasicky vypereme v pračce.
Archiv

Jak vybrat utěrky

Jaké by měla mít kuchyňská utěrka vlastnosti Především skvělou savost a měkkost, což zaručí kvalitní výrobek ze 100% bavlny. Pokud utěrka navíc dobře vypadá, může být i utírání nádobí jedna radost. Dopřejte své kuchyni trochu parády a sobě potěšení z toho, že utěrka, kterou používáte, je praktický i stylový pomocník!

Jak vyprat utěrky v mikrovlnce

Některé hospodyňky si nemohou vynachválit praní utěrek pomocí mikrovlnky. Stačí utěrku namočit, potřít žlučovým mýdlem, vložit do igelitového sáčku, který však nezavírejte. Sáček dejte do mikrovlnné trouby, kterou pusťte na střední výkon přibližně na 1,5 minuty.
Archiv

Na jaký program prát utěrky

Praní v pračce

Bílé utěrky lze prát i na 95 °C (většinou není ani potřeba). Barevné perte na 40–60 °C. Vždy si ale prohlédněte štítek, který vás o péči přesně informuje. K vyprání stačí běžný prací prostředek.

Jak odmastit utěrky

Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.

Jak vyvařit hadry

Dejte do velkého hrnce vařit vodu spolu s odměrkou pracího prášku, jedním sáčkem jedlé sody a dvěma či třemi lžícemi běžného kuchyňského oleje a octa. Do této lázně vložte utěrky a nechejte je chvíli vařit. Stačí pár minut. Utěrky nechte v hrnci do vychladnutí, abyste se nespálili a vyperte je v pračce na 60 až 90°C.

Jak sušit houby v mikrovlnce

Nahradí drahé sušičky potravin

Během jedné minuty usušíte bylinky i houby. A to vše bez nepěkného zhnědnutí a zaprášení zdlouhavým sušením! Lístečky bylinek či slabé plátky hub umístěte mezi dvě papírové utěrky a zapněte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon. Sušení hlídejte a průběžně kontrolujte!

V čem prát ručníky aby byly měkké

Pokud vyprané ručníky nepříjemně páchnou , zkuste je nejprve vyprat v opravdu horké vodě spolu s 1 až 2 šálky octa, a pak je ještě jednou vyperte obvyklým pracím prostředkem. Pokud se chcete vyhnout páchnoucímu ručníku, po použití je třeba vždy zavěsit tak, aby dobře vyschly.

Jak prát bílé ručníky

Jak správně prát ručníky

Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští.

Jak vyvařovat utěrky

Šetrnější je namočit flekaté utěrky do lavoru či kýble s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali hrnek prášku na praní, dvě lžíce sody a 2 lžíce oleje. Poslední přísada zní možná trochu nelogicky, ale olej k sobě dobře váže nečistoty. Když pak utěrky propláchnete a vyperete na 40 – 60°C, mastné nijak nebudou.

Jak vyvařit ručníky

Nejběžnější teplota praní u ručníků je 40 – 60 ° C. Pokud neprovozujeme hotel, neměli bychom ručníky vyvářet při teplotě 90 ° C, protože tím ztrácejí nadýchanost a materiál se rychleji zhoršuje. Prací prášek, který použijeme, by měl být takový, aby se snadno opláchnul a rozpustil ve vodě.

Jak sušit houby bez sušičky

Sušení hub v troubě

Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C. Ideální je nechat pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost unikat.

Co ničí mikrovlnka

Testy prokázaly, že dvě minuty stačí k likvidaci více než 99% patogenů. Procedura ničí noroviry, virus hepatitidy A, bakterie Escherichia coli, salmonely i parazitického prvoka Giardia. Výjimkou jsou spory Bacillus cereus, které hynou až po čtyřech minutách chodu mikrovlnné trouby na plný výkon.

Co dělat aby ručníky po vyprání nebyly tvrdé

Jak na tvrdé ručníky

Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla. Nebojte se nepříjemného odéru octa, vyčichne při sušení. Pozor ale, abyste prádlo nepřesušili, zejména pokud ho zapomenete na radiátoru nebo venku na šňůře.

Jak změkčit ručníky při praní

Pokud nechcete používat vůbec žádné prací prostředky, přidejte do prádla polévkovou lžíci octa, který ručníky změkčí. Kyselina octová spolehlivě odstraní zašedlost i skvrny z vašich ručníků.

Jak prát ručníky aby byly měkké

Péče o ručníky začíná už před jejich prvním použitím

Několikeré vyprání by mělo pomoci. Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit.

Jak dlouho se vyvaruje pradlo

Ideální pro hygienickou vyvářku prádla je čas nejméně 5 minut. Následně ještě utěrky vypereme v pračce na 60 oC, popř. opravdu důkladně vymácháme.

Jak často prát ručníky

Ložní prádlo a ručníky jsou živnou půdou pro bakterie všeho druhu. Měli bychom je tedy měnit každý týden. V reálu je ale většina z nás pere méně často, podle průzkumů je každý 20 však pere jen jednou měsíčně.

Jak prát ručníky a utěrky

Bílé utěrky lze prát i na 95 °C (většinou není ani potřeba). Barevné perte na 40–60 °C. Vždy si ale prohlédněte štítek, který vás o péči přesně informuje. K vyprání stačí běžný prací prostředek.

Jak dlouho se suší houby na novinách

Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.

Na jakou teplotu Susit houby v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Proč je mikrovlnka škodlivá

Mikrovlnné trouby produkují neionizující záření, které je podobné záření z vašeho mobilního telefonu – i když vlastně podstatně silnější. Nicméně světlo je také elektromagnetické záření, takže si buďte jistí, že ne všechny druhy elektromagnetického záření jsou škodlivé.

Co dělá mikrovlnka s jídlem

Běžné typy mikrovlnek mají příkon asi 1000 wattů střídavého proudu. Magnetronem generované mikrovlny bombardující jídlo nutí bipolární molekuly, aby ve snaze přizpůsobit se jejich frekvenci, rotovaly milióny krát za vteřinu. "Zmítání molekul přímo uvnitř jídla vyvolá třecí teplo, které ho vaří zevnitř.

Na co prát bílé prádlo

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení.