Na co roubovat švestky?

Na co roubovat Svestku

Použijeme ostrý nožík, méně vhodné jsou zahradnické nůžky. Rouby řežeme tak, aby řez byl šikmý. Rouby vybíráme nenarašené, nejlépe z jižní strany stromu, a to tak, aby měly aspoň 4 listy.
Archiv

Kdy se roubují ovocné stromy

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru. Velmi starým a jednoduchým způsobem roubování, který však není k rostlinám příliš šetrný, je roubování do rozštěpu. Kolmo seříznutá podnož se naštípne roubovacím nožem a do škvíry se zasune do klínku seřezaný roub.

Kdy odebrat rouby švestky

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.
Archiv

Jak roubovat slivoň

Kdy a jakým způsobem roubovat švestku

Švestky se nejčastěji s úspěchem roubují od března kopulací a v době květu též za kůru. Kopulací je možné roubovat, dokud vydrží nenarašené rouby a zásadně na jednoleté výhony. Na roubu si připravíme proti pupenu šikmý řez cca 3x větší než je průměr roubu.
Archiv

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Kdy se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Na co se dá roubovat

Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů. Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů.

Proč roubování

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Kdy a jak roubovat broskev

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Jak se roubují stromky

Chcete-li být šetrnější, odchlípněte jen jednu polovinu a roub zasuňte řezem do neodchlípnuté části. Plošně seříznutý roub vložte do zářezu pokud možno po celé délce řezné plochy, roubovací páskou pak větvičku s roubem po celé délce řezné rány pevně omotejte.

Na co se roubuje jabloň

Slabší větve roubujeme na kozí nožku. Podle síly přeroubovaných větví klademe počet roubů. Do zkrácené větve o průměru do 2 cm dáváme 1 roub, do 4 cm dáváme po 2 roubech, do 12 cm pak dáváme 3 – 4 i více roubů. Silnější větve nad 15 cm nedoporučujeme roubovat.

Jak daleko od sebe meruňky

Vysokokmeny se sází asi 6 m od sebe, zákrsky asi 4 m od sebe. Použijeme-li slabě rostoucí podnože (St. Julien A, Wangenheimova, Pixy), vysazujeme stromky asi 2,5 m od sebe. Po výsadbě je dobré stromky mulčovat.

Kdy a jak se roubují jabloně

Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout. Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem. Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.

Na co roubovat okurky

Roubování okurek není žádná novinka, ale osvědčený a zahrádkářům známý postup. Hlavním důvodem je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Naroubováním salátových okurek na tykev zamezíte výskytu fuzariového vadnutí, jež se často projevuje nenadálým vadnutím a posléze úhynem zdravých rostlin v plné plodnosti.

Kdy očkovat švestky

K letnímu roubování i očkování jsou vhodné letošní vyzrálé letorosty. Pro roubování za kůru platí u jednotlivých ovocných dřevin následující termíny: Višně roubujeme v druhé polovině srpna. Slivoně a švestky roubujeme na přelomu července a srpna.

Jak se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Jak se roubují růže

Ušlechtilou růži naroubujeme pomocí výhonku ve střední části keře. Takový výhonek musí být bez listí a trnů a dostatečně dlouhý, až třicet centimetrů. Pokud jsou na výhonku trny a listy, odstraňte je. Nyní je na čase odkrýt kořenový krček na keři, který bude naroubován.

Na co se roubuje hrušeň

K dispozici máte různé techniky roubování. Pokud ještě dostatečně neproudí míza, je vhodná kopulace, anglická kopulace, na kozí nožku nebo do rozštěpu. V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru.

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Kdy a jak stříhat Merunku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Na jakou tykev roubovat okurky

Jako podnož se nejčastěji používá tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia), která tvoří mohutný kořenový systém. Robustní kořeny pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny. Proto rostou roubované okurky bujně a vitálně. Navíc jim méně škodí nižší teploty.

Kam zasadit Roubovanou okurku

Pěstování roubovaných okurek. Roubované sazenice okurek vysazujeme nejlépe do skleníku nebo foliovníku. Pěstovat je můžeme i v nádobách s opěrnou tyčí na jižních balkonech. Rostliny potřebují k růstu dostatek živin, proto je dobré již na podzim půdu zrýt a zapravit do ní chlévský hnůj nebo kompost.

Jak se očkují růže

U keřových růží očkujeme na kořenovém krčku jedním očkem, u stromkových v požadované výšce 50-120 cm třemi očky nad sebou v odstupu 1 cm a v různých směrech. Osm dní před očkováním výhony ze kterých budeme brát očka zkrátíme, abychom dosáhli lepšího vyzrání ušlechtilých oček.

Jak se množí růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.