Na co se dělí horniny?

Na co Delime Usazene horniny

Usazené neboli sedimentární horniny vznikají usazováním úlomků hornin a minerálů, částí organizmů nebo krystalizací z roztoků. Podle toho se rozdělují na úlomkovité, organogenní a chemogenní (někdy též „chemické“).

Na co se dělí vyvřelé horniny

Vyvřelé horniny se dělí na extruzívní (výlevné) a intruzívní. Extruzívní horniny byly vyvrženy sopkami a na zemském povrchu se ochladily jako lávy. Naproti tomu intruzívní horniny utuhly pod zemským povrchem.
Archiv

Co je hornina a co nerost

Mezi minerály (nerosty) patří například křemen, diamant, sádrovec, kalcit, pyrit atd. Horniny jsou složeny z více minerálů a homogenní tedy nejsou – každý druh minerálu v hornině vykazuje jiné vlastnosti. Mezi horniny patří například žula (složená zejména z křemene, živců a slíd).

Na jaké skupiny dělíme horniny

Podle způsobu a podmínek vzniku můžeme rozdělit horniny na magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné).
Archiv

Co to je usazená hornina

Usazené (sedimentární) horniny, tedy opuky a pískovce, lidé používali už od pravěku jako materiál k vytváření různých předmětů důležitých k jejich tehdejšímu životu, ale zhotovovali z nich i umělecké předměty. Výhodou těchto, oproti žulám nebo mramorům, „měkkých“ hornin, byla snadná opracovatelnost.

Co je vyvřelé horniny

Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné. Hlubinné vyvřelé horniny vznikají tuhnutím magmatu hluboko pod povrchem. Magma zde tuhne pomalu, proto dochází k vytváření větších krystalů minerálů.

Co obsahuji vyvřelé horniny

Jako žuly označujeme světlé vyvřelé horniny, jejichž základní minerální složení je křemen, různé druhy živců, světlé a tmavé slídy (muskovit a biotit) a některé další tmavé minerály, jako je např. amfibol nebo pyroxen.

Jak nejčastěji vznikají nerosty

Vznik nerostů Nerosty vzniklé přímou krystalizací z magmatu současně se vznikem horniny nebo vzniklé ze zbytkových roztoků (hydroterm) se označují jako nerosty primární. Z původně homogenní taveniny mohou vznikat dvě kapalné fáze odlišného složení a rozdílných fyzikálních vlastností.

Jaké horniny jsou vyvřelé

Vyvřelé horniny (magmatické)

Nejhojněji je zastoupený čedič. Mezi další patří andezit, ryolit, trachyt či znělec. Pokud masa taveniny utuhla hlouběji, mluvíme o intruzivních horninách, které se dále dělí na žilné a hlubinné. Vyvřeliny žilné obvykle tvoří menší tělesa – žíly.

Co to je travertin

travertin různě intenzívně zpevněný, obvykle značně pórovitý sladkovodní vápenec ukládaný z vod studených i teplých pramenů (tzv. pramenit), obvykle za spoluúčasti rostlinstva (jež vodě odnímá CO2, a tím vyvolává srážení uhličitanu vápenatého).

Co je to přeměněná hornina

Přeměněné neboli metamorfované horniny vznikají přeměnou vyvřelých, usazených či jiných přeměněných hornin. Přeměna (metamorfóza) probíhá za zvýšené teploty a tlaku. Tyto podmínky způsobí přestavbu struktury horniny/minerálů, ale nedostačují k úplnému roztavení horniny na magma.

Jak dlouho chladné láva

V závislosti na mocnosti tuhnoucí lávy může láva tuhnout od několika minut po roky. Při dlouhodobějším tuhnutí lávy dochází často ke vzniku kamenných varhan.

Co obsahují horniny

Horniny jsou složitější – skládají se z různých minerálů, vulkanického skla a někdy také z organických složek. Nelze je zapsat jedním chemickým vzorcem. Skály jsou typicky právě z hornin, příkladem je žula, pískovec nebo mramor.

Na co se používá žula

Využití Žula se používá na sokly pomníků, na náhrobky, slouží jako stavební kámen pro liniové stavby (žulové kostky cest, dláždění luxusních chodníků a vnitřních prostor staveb) a v některých regionech jako běžný stavební kámen. Rozpukané žuly se používají na štěrk.

Jak poznat co mám za minerál

Vhodnou pomůckou je železná preparační jehla či hůře nůž (tvrdost 5-6), kus skla (tvrdost 6) a křemen (tvrdost 7). Mezi typické měkké minerály patří především mastek, sádrovec a grafit. O něco tvrdší jsou slídy a karbonáty, které však také snadno poškrábete. Naopak minerály jako topaz či beryl jsou tvrdší než křemen.

Jak horniny vznikly

Sedimentární hornina či usazená hornina je hornina, která vznikla přemístěním, usazením a následným zpevněním zvětralých úlomků (tzv. fyzikální proces), či vysrážením z roztoků (tzv. chemický proces) anebo usazením vlivem biologického činitele (biologický proces).

Kde se vyskytuje travertin v ČR

Travertin se vyskytuje v krasových oblastech, které jsou tvořeny vápencem nebo dolomitem. V České republice se s ním setkáme například na Moravě – Kokorský travertin, na Přerovsku – Tučínský travertin. Ve světě se travertin vyskytuje například v USA, v Itálii, v Alžírsku apod.

Jak vypadá travertin

Travertin je velmi světlou horninou, která se může pohybovat od bělavě žluté až nažloutlé, někdy je zbarven do červena v závislosti na příměsích. Jeho uloženiny jsou často zaoblené, hroznovité a mají často dobře viditelnou páskovanou strukturu. Hustota travertinu se pohybuje od 2,6 do 2,8 g/cm3.

Kde jsou horniny

Horniny najdeme na povrchu pevnin, ale i na dně moří a oceánů. Na některých místech bývají překryty půdou. Jsou složeny z nerostů. Místo na zemském povrchu, kde vytéká nebo vytékalo magma ze země nazýváme sopka či vulkán.

Co se stane kdyz se láva dostane do moře

„Spojení lávy s mořem dokáže být nádherné, ale také dost nebezpečné," řekla Babbová. Když se láva dostane k oceánu, chladne, tmavne a tvrdne uprostřed oblak páry. Zatvrdlá láva vytváří deltu, která vypadá jako pevná půda, ale je nestabilní a může se kdykoli bez varování propadnout.

Jaký je rozdíl mezi lávou a magmatem

Láva označuje taveninu, která se dostane na povrch, kdežto magma je tavenina, která je uvnitř v zemském tělese.

Jak poznat co je to za kámen

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Kde se těží Znělec

Znělec se těží v Tachově u Doks a na Chlumu u Maršovic. Bazalty (čediče) pak v Krásném Lese a na dvou místech u Smrčí pod Kozákovem. Významným ložiskem drceného čediče je také vrch Tlustec u Brniště.

Jak doplnit do těla minerály

Mezi přírodní zdroje minerálů patří např. ovoce, zelenina, mořské plody, ryby a jiné druhy masa či nejrůznější semínka. Zelené části rostlin obsahují minerály v organické formě, v podobě tzv. chelátu.

Jak poznat jestli je kámen pravý

Jedním z účinných způsobů, kterým můžete zjistit pravost minerálů, je, že je zvážíte. Přírodní minerály jsou totiž obyčejně těžší než ty syntetické. Pokud jsou tedy minerály lehčí, může se skutečně jednat o jejich imitaci.