Na co se dělí zemská kůra?

Co obsahuje zemská kůra

Zemská kůra je tvořena žulovou (granitovou–SiAl Si-křemík, Al-hliník) a čedičovou (bazaltovou–SiMa Si-křemík, Mg-hořčík) vrstvou. Její mocnost (tloušťka) se pohybuje od 5 km do 70 km. Nejsilnější je na kontinentech pod pohořími, nejtenčí (5 až 10 km) pod oceány, kde chybí žulová vrstva.

Jak se dělí zemská kůra

Zemská kůra je rozdělena na rozsáhlé kry- neboli litosférické desky, které se neustále pohybují. Dále je rozčleněna na svrchní žulovou (granitickou) sféru a spodní čedičovou (bazalticko – gabrovou) sféru. (Litosféra, 2015). Střední plášť (zóna C) je v hloubce asi jednoho 1000 km.
Archiv

Jaký je nejrozšířenější nerost zemské kůry

Nejrozšířenějším nerostem zemské kůry je křemen. Na něj je také upřen velký zájem sběratelů.

Jak Zanika zemská kůra

Zemská kůra zaniká v tzv. konvergentních rozhraních, kde se dvě litosférické desky posunují proti sobě. V této situaci může nastat několik případů. Pokud se proti sobě posunují dva kontinenty dojde k jejich vzájemné kolizi a vzniku tzv.

Jak vznikla zemská kůra

Vznikají přeměnou vyvřelých a usazených hornin. K přeměně starších hornin dochází v hlubinách zemské kůry a ve svrchním plášti pod vlivem vysokého tlaku a teploty. Mění se minerální složení a stavba hornin.

Jak vznikají horniny

Jsou z magmatu, které se buď dostane nebo nedostane na povrch, jsou vyvřelé, protože magma je horké a vře. Pokud magma utuhne hluboko pod povrchem, vzniknou horniny hlubinné neboli plutonické. Pokud se dostane na povrch, vylije se jako láva a utuhne jako horniny výlevné, vulkanické neboli efuzívní (také extruzívní).

Jaká je teplota zemského jádra

Jádro není dokonale vycentrované, mění rychlost své rotace a jeho tvar je s rotací proměnlivý. Díky obrovským tlakům (odhadovány na 1,4 miliónu atmosfér) je jádro velice žhavé a má vysokou hustotu (teploty do cca 5 100 °C a hustota v rozmezí 11,3–17,3 g/cm³, což bylo spočteno pomocí setrvačného momentu).

Co je to zemská kůra

Zemská kůra je silikátový obal Země do hloubky 16 km, s veškerým vodstvem a ovzduším do výšky 15 km. Tuhá část zemské kůry se nazývá litosféra, vodstvo se nazývá hydrosféra a ovzduší je atmosféra. Chemické složení hydrosféry je v podstatě určeno složením mořské vody.

Jak vzniká žula

Vznikají roztavením hornin zemské kůry a utuhnutím taveniny (magmatu) bohaté oxidem křemičitým. Jde o poměrně hojné horniny. Na Českomoravské vrchovině tvoří zejména rozsáhlý centrální pluton moldanubika, probíhající od toku Dunaje v Rakousku přes hrad Landštejn, Telč (mrákotínská žula) až k Jihlavě a Lipnici.

Jaký je rozdíl mezi kontinentální a oceánskou zemskou kůrou

Oceánská kůra zabírá 70 % zemského povrchu, čímž se stává převládající složkou Země. Oproti kontinentální kůře má menší mocnost, která se v průměru pohybuje mezi 5–10 kilometry. Je ale hustší, což ji více „boří“ do plastické astenosféry.

Co to je kůra

Kůra je vnější pletivo mezi peridermem a cévními svazky. Dělíme ji na: primární kůra (cortex primarius) vzniká při růstu na vzrostném vrcholu. druhotná kůra (peridermis) zakládá se ve stoncích dvouděložných a nahosemenných rostlin.

Co je hornina a co nerost

Mezi minerály (nerosty) patří například křemen, diamant, sádrovec, kalcit, pyrit atd. Horniny jsou složeny z více minerálů a homogenní tedy nejsou – každý druh minerálu v hornině vykazuje jiné vlastnosti. Mezi horniny patří například žula (složená zejména z křemene, živců a slíd).

Co obsahují horniny

Horniny jsou složitější – skládají se z různých minerálů, vulkanického skla a někdy také z organických složek. Nelze je zapsat jedním chemickým vzorcem. Skály jsou typicky právě z hornin, příkladem je žula, pískovec nebo mramor.

Jak vznikla naše Země

Země vznikla podobně jako ostatní planety slunečního systému přibližně před 4,6 miliardami let akrecí z pracho-plynného disku, jenž obíhal kolem rodící se centrální hvězdy, tj. Slunce. Srážkami prachových částic se začala formovat malá tělesa, která svou gravitací přitahovala další částice a okolní plyn.

Jak vzniklo jadro

Jeho vznik (před 1 až 1,5 miliardou let) je vysvětlován gravitační krystalizací původní taveniny. Zkrystalizovalo možná před 0,5 miliardou let. Do dnešního dne není přesně známo, zdali bylo jádro roztaveno zcela, anebo jenom jeho část, ale vsoučasnosti se spíše předpokládá, že bylo celé roztaveno v období planetisimál.

Co to je mocnost

mocnost nejkratší vzdálenost mezi nadložím a podložím vrstev, žil nebo jiných deskovitých geologických těles.

Jak stará je žula

Mrákotínská žula

Z regionálně-geologického hlediska je součástí moldanubického plutonického komplexu tvořeného jednotlivými intruzemi, které pronikaly do zemské kůry v různých fázích horotvorných procesů. Přibližně se jedná o období od 340 milionů let až do 300 milionů let.

Co to je hornina

Horniny jsou heterogenní přírodní látky, jež tvoří zemskou kůru. Skládají se z různých minerálů, někdy i organických složek nebo vulkanického skla.

Kde Zanika Oceanska zemská kůra

V místech, která se nazývají středooceánské hřbety, se oddalují zemské desky a roztavená hornina se dostává na povrch. Vzniká zde nová oceánská kůra. Zemská kůra zaniká v hlubokomořských příkopech.

Na co použít citronovou kůru

Použití v kuchyni

V kuchyni používáme citrónovou šťávu, kůru nebo dužinu. Citrónová kůra (z chemicky neošetřených rostlin) se používá zejména jako přísada do sladkých pokrmů, ovocných moučníků, dortů, nákypů a náplní krémů. Vhodná je také jako koření do svařeného vína.

Jak zpracovat pomerančovou kůru

sušená pomerančová slupka je ideální přísadou sypaných čajů, strouhaná kůra vytvoří drť, která je výborná na ovonění pečených dezertů, dortových krémů a polev, dá se jí ochutit i ovocný salát či koktejl, kandovaná pomerančová kůra je skvělá v mrkvovém dortu, namočená v čokoládě nebo i jen tak samotná.

Co je to čedič

bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.

Co je vyvřelé horniny

Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné. Hlubinné vyvřelé horniny vznikají tuhnutím magmatu hluboko pod povrchem. Magma zde tuhne pomalu, proto dochází k vytváření větších krystalů minerálů.

Jak poznat co je to za kámen

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Co je nerost a hornina

Horniny jsou tvořeny několika nerosty, nejsou homogenní, neboť na každém místě mají jiné složení. Výjimkou jsou horniny z jednoho nerostu, např. vápenec, celý z kalcitu nebo křemenec, celý z křemene. Nerostů o známé vnitřní struktuře, krystalové soustavě a chemickém složení, je dnes na 5000.