Na co se hodí hovězí kýta?

Které hovězí maso je nejlepší

Nejlepší, nejemnější a zároveň nejdražší částí hovězího masa je svíčková. Je to ideální maso na minutky, případně na tatarák. Nad svíčkovou je v hřbetní části roštěnec. Tento druh masa se dělí na vysoký a nízký roštěnec.
Archiv

Co je hovězí kýta

Hovězí kýta je tzv. hovězí zadní maso, považované za jedno z nejhodnotnějších částí hovězího. Kýtu dělíme na několik částí: ořech (předkýtí), vrchní a spodní šál a květovou špičku. Jednotlivé svaly obsahují velmi málo tuku a vaziva.
ArchivPodobné

Jaké hovězí maso na omáčku

Loupaná plec je výborná nejen na steaky, ale právě na přípravu hovězí pečeně na smetaně (naší svíčkové), která je z ní úžasná. A nejen svíčková! Co se týká klasických omáček – rajské, koprové, křenové nebo třeba houbové, tady má loupaná plec téměř výsadní postavení. Maso z loupané plece je šťavnaté a křehké.

Co uvařit z hovězí zadní kýty

Maso poprašte solí, pepřem, posypte bylinkami a vše do něj dobře vetřete. V hrnci na oleji ho pak ze všech stran opečte. Hovězí vyjměte, do hrnce vložte cibuli a česnek, navrch posaďte maso a zalijte vínem i vývarem. Přikryjte a duste na velmi mírném plameni (v troubě při 150 °C) až čtyři hodiny.

Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké

Zkuste pomalé pečení, budete překvapeni výborným výsledkem! Princip pomalého pečení spočívá v tom, že se maso připravuje za nižší teploty, ale o to déle. Tím se rozpustí kolagen, který hovězí maso obsahuje, a dostaví se žádoucí měkoučký a šťavnatý výsledek.

Jaké hovězí maso na rajskou omáčku

Nejlepší maso na rajskou Vybírejte z hovězího předního, maso je prorostlejší, dlouhým vařením však změknou i houževnatější části (šlachy, vazy) a maso bude mít šťavnatou chuť, nebude suché. Vhodné maso je kulaté nebo loupané plecko, karabáček, hovězí krk nebo kližka – ta je zadní i přední.

Jaké hovězí maso na guláš

Ten správný klasický guláš se ale dělá z hovězí kližky nebo krku. V tomto mase jsou totiž kolagenová vlákna, která někdo příliš nemusí, pokud se ale kližka v guláši vaří dostatečně dlouho, tak se všechen tuk, respektive kolagenová vlákna, úplně rozpustí. Pak se guláš nemusí ani zahušťovat.

Jaké je nejlepší maso na rajskou omáčku

Jaké je nejlepší maso na rajskou

Nejlépe se pro tyto účely hodí hovězí maso. Využijeme žebro, hovězí krk či loupanou plec. Maso uvaříme do změknutí a následně spolu s omáčkou servírujeme.

Jak dlouho péct hovězí kýtu

Přiklopte poklicí, vložte do trouby vyhřáté na 150 °C a podle velikosti masa (hovězí kýta vážící kilo a půl bude potřebovat na upečení tři až čtyři hodiny) pečte. Zhruba dvakrát za hodinu maso polijte výpekem a podle potřeby doplňte vodu nebo vývar.

Jak dlouho vařit hovězí kýtu

Doba vaření

Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.

Z jakého masa udělat rajskou omáčku

Na rajskou se hodí hned několik druhů masa. Pokud ho plánujete péct, použijte loupanou plec – vyplatí se prošpikovat ji špekem, aby byla šťavnatější. Naopak karabáček v sobě má dost kolagenu, a proto ho můžete péct jen tak. Maso do rajské můžete taky uvařit ve vývaru.

Jak se dělá rajská omáčka z rajčat

Rajčata spaříme, aby nám šla dobře oloupat a nakrájíme je na drobné kostky. Na másle osmahneme nakrájenou cibuli spolu s kořením, zaprášíme moukou, kterou zarestujeme. Přidáme pokrájená rajčata, chvíli podusíme, přidáme vývar a pozvolna vaříme asi 20 minut. Omáčku propasírujeme, osladíme, okyselíme a zjemníme smetanou.

Proč je maso v guláši tuhé

Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!). Platí to na 100 % u libového masa (např. svíčková, kuřecí prso, vepřová pečeně).

Z jakého masa se dělá segedínský guláš

Nejvhodnější maso pro segedín je vepřová plec nebo ramínka. Kdo má rád tučné, klidně může sáhnout po krkovici nebo bůčku. Naopak určitě nezkoušejte libovější kusy masa jako panenku nebo kýtu – segedínský guláš by neměl tu správnou chuť.

Z jakého masa se dělá rajská omáčka

Pro přípravu rajské omáčky si nejprve uvaříme vývar z masa a zeleniny. Do vody přidáme koření a do vroucí vody i maso. Nejlépe se pro tyto účely hodí hovězí maso. Využijeme žebro, hovězí krk či loupanou plec.

Co dělat aby bylo maso měkké

Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.

Jak urychlit změknutí hovězího masa

Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.

Co se víc hodí k ochucení rajské omáčky

Vhodné koření do rajské omáčky

Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.

Co se hodí k rajské omáčce

Nakonec omáčku jen přecedíme, abychom z ní odstranili koření a můžeme podávat s houskovým knedlíkem nebo těstovinami. Pokud se neobejdeme bez masa, můžeme k rajské omáčce přidat plátek sekané nebo karbanátek.

Jak na hovězí maso aby bylo měkké

Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob. Druhý je pečení na 170°C pod pokličkou nebo alobalem.

Jaké je nejlepší maso na guláš

Na guláš se nejvíce osvědčilo maso přední, konkrétně hovězí kližka. Ale guláš můžeme uvařit i z masa vepřového, drůbežího nebo ze zvěřiny. Kus masa na guláš (např. hovězí kližka, vepřová plec, krůtí stehno, kus zvěřiny) otřeme vlhkým ubrouskem (neomýváme), odblaníme, pokud je to potřeba, případně vykostíme.

Čím se zahušťuje segedínský guláš

V troše vody dobře rozšleháme 1-2 lžíce hladké mouky a za stálého míchání guláš zahustíme. Necháme pozvolna asi 20 minut provařit. Nakonec vmícháme smetanu a ještě chvíli necháme povařit.

Jak Okyselit segedínský guláš

Segedínský guláš podáváme s houskovým knedlíkem a na talířích zdobíme kopečky šlehačky.

Jaké maso na omáčku

Svíčková, rajská a další omáčky s vařeným masem

Hovězí maso – to je spousta partií, přičemž každá z nich se v hrnci nebo na pekáči chová trochu jinak. Na vaření omáček se hodí hovězí hrudí, vysoké žebro a kulatá nebo loupaná plec. Pokud maso nemá rovnoměrný tvar, nezapomeňte ho před vařením svázat kuchyňským provázkem.

Jak dlouho vařit hovězí aby bylo měkké

Doba vaření

Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.