Na co se pere prostěradlo
Prostěradla můžete prát v automatické pračce stejně jako běžné prádlo. Pro praní barevných prostěradel výrobce doporučuje teplotu 40oC , pro bílé 60oC. Abyste zachovali měkkost a hebkost vláken používejte kvalitní prací prostředek na barevné nebo bílé prádlo a nepoužívejte aviváž, aby se nesnížila savost vláken.
Archiv
Na jaké otáčky prát povlečení
Nastavte potřebnou teplotu v rozmezí 40 až 60°C a rychlost otáček 1 000 až 1 200 za minutu. Rychlost otáček nenastavujte nejvyšší, aby nedošlo k poškození vláken a tvaru povlečení.
Archiv
Jak často se má prát povlečení
Povlečení a ručníky byste měli prát alespoň jednou za týden.
Jak prát povlečení a prostěradlo
Bavlněné, krepové, povlečení z mikrovlákna perte na 60 °C. V případě damaškových povlečení volte až 90 °C. Froté prostěradla či plachty z Jersey nejlépe vyperete při 40 °C – 60 °C. Plachty ostatních materiálů perte minimálně na 60 °C, bílé prostěradla na 90 °C.
Archiv
Jak dlouho se pere povlečení
První praní povlečení by mělo proběhnout okamžitě po zakoupení a před prvním použitím. Jednak předejdete případným vyrážkám nebo alergickým reakcím a také se díky praní povlečení provoní a změkne. Z hygienických důvodů se doporučuje prát a měnit povlečení každých 14 dní.
Jak na to aby povlečení dlouho vonělo
Pokud chcete zajistit, aby vaše povlečení mělo stále živé barvy, rozhodně jej vždy perte v prášku na barevné prádlo. Nepodceňujte také úlohu aviváže. Ta se do praní nepřidává jenom proto, aby povlečení hezky vonělo, ale především aby zůstalo měkké a jemné na dotek.
Jak často prát peřiny
Přikrývky perte alespoň jednou ročně. Jestliže trpíte alergií na roztoče a kýchání a smrkání v ložnici je pro vás denním chlebem, pak peřiny perte klidně dvakrát za rok.
Kdy menit povlečení
Povlečení a prostěradla
Povlečení peřin a polštářů včetně prostěradel na posteli by se mělo pokud možno vyměňovat každý týden. Pokud si myslíte, že je to příliš, měli byste se držet termínu alespoň čtrnácti dnů. Prostěradlo by se přesto mělo měnit alespoň jednou týdně, protože se v něm usazuje nejvíce bakterií.
Jak žehlit prostěradlo
Žehličku rozehřejte na nejvyšší stupeň (bavlna/len) a použijte funkci napařování. Pokud ji vaše žehlička nemá, můžete povlečení pokropit vodou z rozprašovače nebo žehlit přes vlhkou plenu. Povlečení dobře vyrovnejte, pokud je barevné, je lepší žehlit z rubové strany, aby barvy nevybledly.
Jak často měnit prostěradlo
Odborníci doporučují měnit lůžkoviny alespoň jednou týdně
Výměna povlečení a prostěradel za čisté by měla v ideálním případě proběhnout alespoň jednou týdně, alergici by pak měli být ještě důslednější a převlékat postel přinejlepším jednou za 3 dny.
Proč mi nevoní prádlo aviváží
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Jak vyprat peřinu z peří
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
Jak často měnit osušku
Výměna ručníků a osušek
Osušky i ručníku používáme k utření těla po koupeli. Dochází tak k usazování zbytků mýdla, kožních buněk a vody. Díky vlhkému prostředí může docházet k pomnožení nejrůznějších bakterií, které mohou způsobit kožní infekce. Proto se doporučuje vyměňovat ručník a osušky každé 3 – 4 dny.
Jak casto kupovat povlečení
Povlečení není celoživotní záležitost. Stejně jako oblečení, tak i ložní prádlo potřebuje občas obnovit. Nové byste si měli koupit zhruba každé 3 roky.
Jak žehlit Napinaci Prosteradlo
Jak složit napínací prostěradloStoupněte si a ruce vložte do dvou vzdálenějších rohů prostěradla. Poté ruce přiložte na sebe.Když máte všechny čtyři rohy prostěradla složené na sobě, přehněte látku s gumou a uhlaďte.Napínací prostěradlo poté snadno přeložte asi natřikrát.
Jak prát žerzej
Dnes už méně obvyklým materiálem je žerzej. Jedná se o směs elastanu a bavlny, která taktéž snese praní do 60 °C. Žehlete jej jedině na nejnižší stupeň a sušit jej můžete jedině volně. Jde o velmi citlivý materiál.
Jak casto prát Osusky
Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití. Stejně jako u lůžkovin volte při praní teplotu minimálně 60 °C. V případě kožních onemocnění nebo bakteriálních či virových infekcí se doporučuje prát ručníky na 90 °C.
Co dělat aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Jak na zapáchající prádlo
Kypřící prášek
S práškem do pečiva se pracuje stejně jako vždy, naplňte pračku a přidejte prášek na praní do přihrádky, jak jste zvyklí. Poté přisypte kypřící prášek do bubnu pračky – na jednu várku jeden sáček. Kypřící prášek odstraní zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní.
Jak na to aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Na co sušit peří
Peří patří do sušičky
Pro bundy, ale také polštáře či přikrývky plněné peřím se proto používají speciální plastové míčky, které se vkládají do bubnu sušičky, vystačíte však i s čistými tenisáky. Někteří producenti péřového oblečení už je dokonce přikládají ke svým výrobkům rovnou.
Co nepatří do sušičky
Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky. kabelky.
Jak často čistit peří
Jak často čistit Dle intenzity používání péřového výrobku je vhodné provést renovaci (čištění peří a nový sypek) u profesionální firmy. Doporučený interval je 3-6 let u dek, u polštářů častěji.