Na co se perou svetry?

Jak často prát svetr

Jak často je nutné prát svetry

Rozhodně není třeba prát svetr po každém nošení, zvláště pokud na něm nejsou nějaké fleky. Obvykle se doporučuje jej přeprat přibližně po pěti použitích.
Archiv

Jak zmenšit vytahaný svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.
Archiv

Jak vyprat svetr aby se srazil

1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.
Archiv

Jak se pere akryl

I pro akryl platí, že bychom oblečení z akrylu měli prát s citem a řídit se údaji na cedulce. Platí pro něj podobná pravidla jako pro přírodní vlnu. Perte je v ruce nebo v pračce na šetrný program, teplota vody by neměla překročit 40 °C, a sušte ve vodorovné poloze.
Archiv

Jak změkčit svetr

Kousavý svetr

Jestli máte svetr, jež kouše tak, že když si oblečete, sežere vás, strčte ho na noc do mrazáku. Stejně to platí u i svetrů, které se příliš vytahávají, před každým použitím ho nechte zmrazit a už se to nestane.

Jak sušit svetr

Ideální je, sušit svetr v teplé místnosti položený na vodorovné podložce. Rozhodně jej nedávejte na topení nebo k jiným zdrojům tepla (ani na sluníčku), ale nechejte ho samovolně uschnout.

Jak si zkrátit svetr

svetry s takovýmto lemem bežně zkracuju. Spodní lem složím přesně na polovinu své šířky (do rubu), lehce zažehlím, přistehuju. A pak už jen z rubu máloviditelným ručním stehem přišívám. jen je nutno při šití pleteninu co nejvíce natahovat.

Jak se pere kašmírový svetr

Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

Jak prát Merino svetr

Výrobek je možné prát v pračce. Používejte výhradně program na vlnu, který respektuje šetrnější praní (přiměřenou teplotu a snížený počet otáček při odstřeďování). Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Jak se pere Moher

Při jeho péči je tedy potřeba obezřetnost. Pokud je to možné, perte mohérové i alpakové oblečení nejlépe v ruce ve vlažné vodě za použití speciálních pracích prostředků. I tady ale platí, že ždímání byste se měli raději vyhnout, a právě vyprané oblečení nechat uschnout postupně ve vodorovné poloze.

Jak zjemnit svetr

Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.

Jak vytahnout svetr

Prozradíme vám, jak mu vrátíte původní rozměry. Naplňte umyvadlo teplou vodou, kápněte do ní trochu dětského šamponu a roztok pořádně promíchejte. Svetr pak položte na hladinu a počkejte, dokud se vlastní vahou úplně neponoří. Nechte ho namočený asi půl hodiny, následně ho opatrně vyndejte, ale neždímejte!

Na jaký program prát svetry

Pokud je přece jen chcete dát do pračky, nezapomeňte nastavit šetrný program pro speciální materiály, jako je například vlna, nebo ruční praní s nízkou teplotou do 30 °C. Ždímejte při nejnižších otáčkách.

Jak prát Pletene věci

Do pračky ho raději vůbec nedávejte. Kašmír perte ručně ve studené vodě a použijte speciální jemný prací prostředek. Dobře poslouží taky dětský šampon. Zároveň byste svou oblíbenou kašmírovou šálu či svetřík neměla prát častěji než jednou za měsíc; dvakrát do roka ho pak můžete vzít do osvědčené čistírny.

Co pod svetr do V

Svetr pro každou příležitost

Svetrů existuje velké množství typů a každý se hodí pro jinou příležitost. Pokud se nechcete dopustit faux-pas, měli byste vědět, k čemu který svetr nosit. Svetry s výstřihem do V noste pod sako s košilí a kravatou.

Co pod kratky svetr

Aby vynikl pas, oblékněte zkrácené pleteniny k plisovaným či koženým sukním, ale i kalhotám se zvýšeným pasem. Pokud jsou svetry upnutého střihu, zastrčte je dovnitř, u těch objemnějších zastrčte jen část svetru vepředu uprostřed nebo lehce na boku.

Co dělat když se srazí kašmírový svetr

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar.

Jak vyčistit Kašmír

Kašmír i hedvábí peru v ruce, v obyčejném šamponu. Voda by měla být jen malinko vlažná, důležité je, aby voda na praní a na máchání měla stejnou teplotu. Netřít látku o sebe a neždímat, jen zabalit do ručníku a lehce vymačkat přebytečnou vodu, sušit rozložené na osušce a pozor, NE NA SLUNCI.

Jak vyčistit merino

Praní a sušeníOtočte naruby.Perte na jemný cyklus, vyvarujte se horké vody (vlna má tendenci se srážet)Používejte pouze mycí prostředky na merino nebo jemné prací prostředky.Doporučujeme sušení na vzduchu nikoliv v sušičce.Sušte ve vodorovné poloze větší kousky merino oblečení jako jsou mikiny, bundy

V čem perete merino

Výrobek je možné prát v ruce ve vlažné lázni do 30°C.

Poté jemně vyždímat a sušit ve vodorovné poloze, nejlépe na ručníku. Při máchání postupně snižujte teplotu lázně, aby nedošlo k vysrážení nebo deformaci. Používejte jemné prací prostředky určené na vlnu jak pro praní v ruce, tak i v pračce.

Jak se pere alpaka

Nejšetrnější způsob praní vlny z alpaky je praní v ruce nebo jemné praní v pračce. Teplota vody nesmí přesáhnout 30 °C. Také by se neměla střídat teplá a studená voda. Na praní používejte prostředky na jemné (nebo dětské) prádlo, vhodné jsou i ekologické prací prostředky nebo dětský šampón.

Co dělat když kouše svetr

Kousavý svetr

Jestli máte svetr, jež kouše tak, že když si oblečete, sežere vás, strčte ho na noc do mrazáku. Stejně to platí u i svetrů, které se příliš vytahávají, před každým použitím ho nechte zmrazit a už se to nestane.

Co dělat když vlna kouše

Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.

Jak ozivit svetr

Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.

Jak se nosi košile se svetrem

Kombinace svetru s košilí

K pánským košilím by muži měli nosit zásadně svetry bez zipu. Košile bez kravaty se hodí ke svetru s výstřihem do V nebo do oblouku a košile by neměla být zapnutá na poslední knoflíček. Límeček košile, zejména špičky límečku, je možné zasunout pod lem svetru nebo volně položit přes svetr.