Na co se pestuje len?

Jak se pěstuje len

Pěstování Lny milují slunce, dobře snášejí sucho. Spokojí se i s chudší půdou, musí však být propustná. Zvláště len narbonský vyžaduje dokonale propustnou půdu, která může být i kamenitá, a ideálně bohatá na vápník (přilepšit mu můžeme dolomitickým vápencem a dřevěným popelem).

Jak se zpracovává len

ZPRACOVÁNÍ LNU: K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou (trhání → rosení nebo máčení → odsemeňování a lámání stonků → potěrání (tření) → vochlování). K výrobě lněné příze se pak dá použít jen asi 10 % vláken, zbytek je koudel (k výrobě hrubších přízí), pazdeří a odpady.
Archiv

Na co se používá len

Len setý (latinsky linum usitatissimum) léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje stolici. Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm. Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá, nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm.
Archiv

Kdy zraje len

Len se rozmnožuje generativně, tobolky zrají od července do srpna. Vysévá se od konce března do začátku května, semena klíči dobře již při teplotách 2 – 3 °C.

Jak dlouho roste len

Len vytrvalý, len modrý (Linum perenne)

Dorůstá do výšky asi 60–100 cm a vykvétá v polovině května pro len typickými modrými kvítky a vydrží kvést poměrně dlouho, 2–3 měsíce. Jako všechny lny je okrasná i po odkvětu tobolkou plnou semen. Len vytrvalý má rád propustnou lehkou půdu a plné slunce.

Kde se pěstuje len v ČR

Z dlouhodobých sledování vyplývá, že v ČR je olejný len pěstován nejvíce v krajích Olomouckém, Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Pardubickém. Tyto oblasti jsou vhodné pro pěstování olejného lnu a plně odpovídají jeho pěstebním nárokům.

Co se vyrábí z Len setý

Len setý má dva základní užitkové typy: Len přadný má delší, jemnější a co nejméně rozvětvený stonek. Hlavní z něj získávanou surovinou jsou stonky, které se zpracovávají na dlouhá vlákna a koudel (krátké vlákno). Vyrábějí se z něj tkaniny, pytle, motouz, cigaretové papírky.

Jak prát len

Při praní lnu používej jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhni se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžeš na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program. doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC.

Proč jíst lněné semínko

Výhody lněného semínka

Rozpustná vláknina pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, zpomaluje trávení, žaludek tak do mozku vysílá signál pro pocit plnosti a vy tedy necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.

Jakou barvu má len

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé.

Jak vypadá Len setý

Len setý (Linum usitatissimum)

Len setý dorůstá do výšky asi 120 cm, má štíhlou lodyhu a nenápadné přisedlé listy. Vykvétá modrými pětičetnými kvítky. Plodem je tobolka, která obsahuje olejnatá semena. Len se pěstuje především v podhorských oblastech s dostatkem srážek v dobře propustné půdě.

Kdy zasít len

Len se pěstuje především v podhorských oblastech s dostatkem srážek v dobře propustné půdě. Vysévá se začátkem března.

Jak vyčistit len

Při odolnější špíně je možné prát na 60°, lépe se tím uvolní nečistota. Lněné výrobky stačí ždímat krátce a při nižších otáčkách, aby se nepolámala vlákna. Doporučujeme prát samostatně, protože se len rád roztahuje (max do 70% objemu pračky).

Jak nosit len

Jak nosit lněné oblečení

Může se zdát, že ke lnu patří jen určité střihy a svým způsobem je to pravda, protože len není elastický, všechny střihy tak tomu musejí být přizpůsobeny. Vždy si ho ale zkombinujte podle sebe. Len snese lodičky i tenisky.

Jaká je denní dávka lněného semínka

Doporučená denní dávka a jak ho konzumovat

Denní dávka lněného semínka by neměla překročit dvě polévkové lžíce. Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane.

Jak často užívat lněné semínko

Za bezpečnou dávku lněných semínek lze podle něj v této souvislosti považovat asi dvě polévkové lžíce (60 gramů) denně.

Proč len

Mezi hlavní výhody lnu patří:

Praním postupně získává patinu, měkne a zvyšuje se jeho savost. Lněné tkaniny jsou hypoalergenní, tedy nezpůsobují alergické reakce. Je také antiseptický, má vysokou odolnost proti plísním a houbám. Len velmi dobře absorbuje vlhkost a naopak – schne velmi rychle.

Na jakou teplotu prát len

doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %). při praní používej ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo apod.)

Jak odstranit skvrny na lnu

Oblečení z bavlny nebo například lnu namočíme na 30 minut do kyselého mléka, následně oblečení důkladně vymácháme v teplé vodě a vypereme klasickým způsobem.

Jak se starat o lněné oblečení

doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %). při praní používej ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo apod.)

Jak změkčit len

Lněné výrobky stačí ždímat krátce a při nižších otáčkách, aby se nepolámala vlákna. Doporučujeme prát samostatně, protože se len rád roztahuje (max do 70% objemu pračky). Zároveň na sebe rád chytá vlákna z jiných tkanin a potom ztrácí svůj odstín nebo lesk.

Na co je dobré lněné semínko

Výhody lněného semínka

Rozpustná vláknina pomáhá například udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, zpomaluje trávení, žaludek tak do mozku vysílá signál pro pocit plnosti a vy tedy necítíte chuť ani potřebu konzumovat další jídlo.

Jak nejlépe konzumovat lněné semínko

Lněné semínko namelte až těsně před použitím například v mlýnku na kafe. Mleté nebo drcené semínko se přidává do jídla a nápojů, např. na vafle, lívance, palačinky, sladké knedlíky, dortíčky, do kaší, jogurtů, tvarohu, ale i do těsta, salátů, pomazánek, polévek, džusů a koktejlů. Slouží i jako efektní ozdoba jídla.

Na co se používá lněné semínko

Jak použít lněné semínkoPřidejte jej do omáček, ke směsím z jedné pánve.Přimíchejte do smoothie, jogurtu, kaše…Použijte jako posypku na pečivo.Můžete jej přidat do pomazánek.Mleté semínko použijte na pečení, nahraďte jím část mouky.Lněným semínkem můžete nahradit tuk i vejce.

Jak poznat len od bavlny

Len a bavlna

Podle zkoušky ohněm len a bavlnu od sebe nerozpoznáte, ale rozpoznáte je podle dalších charakteristik jako je měkkost, tuhost, chladivost atd.