Na co se používá šalotka?

Na co je šalotka

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.
Archiv

Jak zpracovat šalotku

V syrovém stavu se šalotky nejčastěji používají jako přísada do zeleninových salátů a velice oblíbené je v poslední době také šalotkové máslo, kde tato ingredience opravdu vynikne. Kromě toho se šalotky dají jednoduše opékat a často se nakládají do sladkokyselého nálevu.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibuli

Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu

Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek.
Archiv

Na co se používá cibule šalotka

Šalotku využijeme jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek, salátů – prostě všude, kde se používá i cibule. Lahůdkou je nakládaná šalotka v sladkokyselém nálevu.
Archiv

Kdy je zralá šalotka

Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.

Jak chutná šalotka

Zlepšuje trávení a má antikarcinogenní účinky. Konzumovat u ní lze i nať, která chutí připomíná pažitku. Šalotku využijete při grilování či pečení masa, zvěřiny nebo ryb. Chutnat bude v omáčkách, ale i pomazánkám dodá ten správný říz.

Jak skladovat šalotku

Po vytažení z půdy cibulky necháme týden zasychat na záhoně a teprve poté odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Skladovat se dá při pokojové teplotě, aniž by se znehodnotila.

Čím se dá nahradit cibule

Pokud však cibuli nemáte a v pokrmu vám její chuť chybí, sáhněte po pažitce. I luxusní suroviny jsou nahraditelné. Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit.

Jak daleko od sebe sázet šalotku

Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Jak hluboko sázet šalotku

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.

Jak uchovat šalotku

První známkou zralosti je poléhání natě a její zasychání.

Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až dva roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Kde koupit šalotku

Tesco Cibule šalotka 250g – Tesco Potraviny.

Čím se dá nahradit ocet

Chcete nahradit ocet v omáčce Dle očekávání sáhněte po citronu. Omáčka bude jemnější a nesrazí se.

Čím se dá nahradit česnek

Česnek můžete nahradit řadou jiných koření, jako jsou například:kmín.čili papričky.sladké papričky.oregano.fenykl.bazalka.kari.kurkuma.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak daleko od sebe sázet Šalotku

Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Jak hluboko sázet Šalotku

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.

Kdy se sází šalotka

Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Kdy se sklízí cibule Množilka

Kdy sklízet cibuli šalotku Šalotka z předpěstované sadby se dá sklízet již za 50 až 60 dnů, a to i s natí. Cibulka množilka z jarní výsadby pak dozrává zhruba za 80 až 130 dnů, tedy někdy během července. Že je skutečně již připravená na sklizeň, poznáte podle toho, že její nať polehá a začne zasychat.

Čím nahradit bílé víno při vaření

Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu. Červené víno nahradíme hovězím vývarem smíchaným s červenou hroznovou šťávou nebo neslazeným brusinkovým džusem.

Co je to bílý ocet

Bílý ocet je termín, který není oficiálním pojmenováním (druhem) octa. Je to lidmi běžně používaný pojem, kterým se označuje ocet kvasný lihový 10%, který není barvený karamelem a není ochucený estragonem na rozdíl od klasického kuchyňského octu kvasného lihového 8%. Někdy se také používá pojem bezbarvý ocet.

Co delat kdyz nemám cibuli

Pokud však cibuli nemáte a v pokrmu vám její chuť chybí, sáhněte po pažitce. I luxusní suroviny jsou nahraditelné. Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky.

Co se dá použít místo soli

Sůl v pokrmech nahrazujte česnekem, cibulí, čerstvými či sušenými bylinkami (ne bylinkové koření či kořenící směsi, obsahují vysoké množství soli!!!), kurkumou, zázvorem, ořechy, semínky a jinými sušenými plody, houbami.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.